11.09.2020 Jana Čiháková
Olivovníky a olivy se pěstují a kultivují již několik tisíciletí. Olivový olej je jedním ze základních kamenů středomořské kuchyně. Má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka a také díky němu se obyvatelé Středomoří dožívají vyššího věku a trápí je méně nejen kardiovaskulárních nemocí. Velmi ale záleží na kvalitě oleje.
Označení extra panenský neboli extra virgin vzbuzuje ve spotřebiteli pocit, že jde o výjimečný výrobek. Pojem extra panenský označuje olivový olej, který byl vyroben tradičním způsobem, tzv. mechanickým lisováním za studena a jehož kyselost nepřekračuje 0,8 %. Pokud byl olivový olej lisován mechanicky a má aciditu v rozmezí 0,8 % až 2 %, je označován jako „panenský“. Zbytek jsou oleje nepanenské, z pokrutin.
Tmavá láhev chrání olivový olej před nežádoucím světlem, které může zhoršit senzorické vlastnosti olivového oleje. Špičkoví výrobci olej uchovávají v nerezových tancích pod ochrannou atmosférou a lahvují jej do tmavých lahví až před expedicí. Alternativou k tmavé láhvi mohou být ještě plechové nádoby. Do plastu dobrý olivový olej opravdu nepatří.
Výroba kvalitního olivového oleje má svá pravidla a staletí osvědčené postupy, je to komodita, která má svou cenu. V západní Evropě se dobrý olivový olej prodává od 10 EUR a prémiový olivový olej od nejlepších výrobců v rozmezí 20-30 EUR za 500 ml.
Tímto označením říká výrobce svému zákazníkovi, že jeho nákupčí projeli Evropu a nakoupili ten nejlacinější olivový olej, který mohli. Je to typický postup pro hromadnou průmyslovou výrobu. Olivové oleje se nakoupí od různých producentů, z různých lokalit, různé kvality, různých odrůd a různé úrovně zpracování. Firma vyrábějící masovou produkci tyto vstupní suroviny smíchá a požadované chuti dosáhne pomocí aditiv a chemických úprav. Pravděpodobně to byl olej vyrobený mechanickým lisováním, ale zpravidla je to olej nevalné kvality. V některých případech dochází i k míchání olivového oleje s jinými rostlinnými oleji.
Špičkový výrobce prémiových extra panenských olivových olejů sklízí olivy v říjnu. Olivy jsou zpravidla jasně zelené (záleží na odrůdě), správně zralé, v nejlepší kondici a farmáři se snaží sklidit vše co nejrychleji, ideálně do 14 dnů od zahájení sklizně. Z olivových hájů putují olivy okamžitě do mlýna a nejpozději do 24 hodin jsou vylisované na olej. Takto vzniká olivový olej nejlepší kvality. Pokud ovšem výrobce chce kvantitu, tak nechá olivy o měsíc či dva na stromech déle. Ty postupně tmavnou a při lisování dají výrazně více oleje, ale kvalitativně horšího. Tuto informaci se na etiketách zpravidla nedočtete a musíte si ji zjistit na webu farmáře, importéra anebo od znalého prodejce.
Je známým faktem, že olivový olej je velmi prospěšný lidskému zdraví. Obsahuje různé zdraví prospěšné látky jako jsou vitamíny nebo antioxidanty a jedním z nejdůležitějších jsou polyfenoly. Podíl polyfenolů se zpravidla také neuvádí na etiketách, ale výrobce jejich hodnotu zná díky rozborům, které si nechává zpracovat v laboratoři. Zkuste tuto informaci získat od prodejce. Polyfenoly se projevují i chuťově. Čím více jich olivový olej obsahuje, tím je „štiplavější“.
Ve světě se každoročně pořádá spousta soutěží, kde se vybírají nejlepší olivové oleje. Soutěže jsou lokální i mezinárodní a nepořádají se jen v tradičních olivových zemích. K nejprestižnějším patří soutěže v USA, Japonsku nebo ve Velké Británii. Pokud farma vyrábí prémiový olivový olej, je získání ocenění z podobných soutěží velmi důležitou referencí a dobrou reklamou. Dalším vodítkem může být zařazení konkrétní značky do katalogu nejlepších olivových olejů. Jedním z nejznámějších je španělský Evooleum nebo italský Flos Olei, který vybírá 500 nejlepších olivových olejů z celého světa.
U nás v ČR se dovozem a prodejem opravdu skvělých a kvalitních olivových olejů z rodinných farem zabývá OLIVUM s.r.o., www.olivum.cz, skvěle chutnají, ale také luxusně vypadají.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
25.07.2024 | Vitamínové vody jsou dnes vítaným zpestřením pitného režimu, který má prokazatelný přínos na lidské zdraví. Nejenže přispívá k hydrataci, jelikož poskytuje i velmi dobrý chuťový vjem, navíc bez přidaných cukrů, jako je tomu i jiných ochucených vod, vyvažuje ale i nízké příjmy některých vitamínů a minerálních látek. V poslední době se však opakovaně zmínilo předávkování. Podívali jsme se proto, kdy vám hrozí jeho riziko.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.