19.10.2020 Jana Čiháková
Jít s dobou je v mnoha ohledech fajn, ale ne za každou cenu. Zvlášť u některých trendů zůstává stát i zdravý selský rozum. Tady jsou 3 hity moderní doby, které si můžete klidně odpustit a nic se nestane, teda kromě toho, že pro sebe uděláte ve finále líp
Zvlášť, v době, kdy se potraviny nekupují jen podle toho, jestli jsou zdraví prospěšné, ale podle toho, který influencer nebo samozvaný odborník na výživu je propaguje na sociálních sítích, je třeba situaci trochu přehodnotit.
Popíjení rostlinných nápojů je hit. Dnes vám v řadě kaváren běžně nabízejí sójový nebo mandlový nápoj místo kravského mléka, a ještě tomu bezostyšně říkají mléko.. To je samozřejmě špatně, jelikož podle české legislativy smí být mlékem označen pouze produkt živočišného původu. Ještě smutnější je fakt, že rostlinné nápoje jsou populární i mezi dětmi. Svůj podíl viny na tom má i podbízení výhod všech rostlinných nápojů a vytváření dojmu, že jde o alternativu, kterou jde mléko bez problémů nahrazovat. Není to pravda! Kravské mléko je nenahraditelnou složkou potravy! Náhražkám z rostlin chybí esenciální složky, navíc je u nich větší riziko alergií, například na ořechy. Pro ilustraci, riziko alergie na mléčný cukr je u bělošské populace asi 1 %. Mléko tělu dodává plnohodnotné bílkoviny, vápník a vitamín D. Dětem a adolescentům se doporučuje půl litru mléka, 200 gramů tvarohu nebo jogurtu a 40 až 50 gramů tvrdého sýra denně. I proto v ČR funguje podpora spotřeby mléka na základních školách, vláda na tento program přispívá zhruba 250 milionů Kč ročně, dalších 50 milionů korun pak dává Evropská unie.
Kokosový olej si za velmi pochybných podmínek vysloužil mezi spotřebiteli přívlastek „superpotravina“. Najdete jej převážně také v prodejnách se zdravou výživou. Ale co ty nasysené mastné kyseliny? Opravdu si na nich tělo tak „pošmákne“? Už několik let se ví, že kokosový olej zvyšuje totiž tzv. špatný cholesterol stejně jako máslo nebo palmový olej. Americká instituce pro srdeční choroby (AHA) dokonce vydala nedávno obsáhlou studii, kde lidi varuje, aby nepovažovali kokosový olej za zdravý. Podle nich není ani zdravotně nezávadný. Obsahuje totiž 82 procent nasycených tuků, tedy více než máslo (63 procent), hovězí tuk (50 procent) a vepřové maso (39 procent). Pokud hledáte všestranný a kvalitní olej, sáhněte po tom řepkovém. Ten je naopak zbytečně zatracovaný, přesto má nesporná pozitiva.
I přes neustále rostoucí nabídku různých alternativních rostlinných olejů přetrvává letité doporučení Světové zdravotnické organizace WHO, ale i americké „Food and Drug Administration“ (FDA), tedy to, že pravidelná konzumace řepkového oleje představuje možnost prevence chorob oběhového aparátu a srdečních onemocnění, a to v objemu zhruba 1,5 lžíce řepkového oleje denně. Také podle německé Společnosti pro výživu (DGE) patří řepkový olej k celosvětově nejzdravějším rostlinným olejům a je zcela jednoznačně doporučován ke každodenní konzumaci. Jiných rostlinných jedlých olejů se přitom tak široké spektrum doporučení netýká.
Trojhránek „taveňáku“ mě provázel celé dětství a patrně nikdy nezapomenu, jak jsme se na něj těšili, až jej vyndáme ze svačinových pytlíků na školních výletech a sníme ho jen tak samotný. Také si pamatuji dobu, kdy střemhlav spadl z Olympu mezi nezdravé potraviny, a to zejména kvůli tavícím solím. Tavící soli jsou obvykle směsi fosforečnanů nebo citrátů sodných, které za tepla rozpouštějí mléčné bílkoviny. Nutno však podotknout, že výroba tavených sýrů se v průběhu 20. století vzhledem k velkým možnostem variability konzistence, balení a díky možnosti přídavku rozmanitých chuťových přísad velmi rozšířila a na trhu je k dispozici pestrý sortiment různých variant těchto mléčných výrobků.
Současné tavené sýry lze z výživového a zdravotního přínosu doporučit. Jak potvrzuje i Jiří Kopáček: „tavené sýry jsou hodnotné mléčné výrobky vyráběné z kvalitních přírodních mléčných surovin, a na tom nic nezmění ani skutečnost, že je při jejich výrobě nutné používat v technologicky nezbytném množství schválené přídatné látky, konkrétně tzv. tavicí soli, které umožní vlastní proces přeměny přírodního sýra na roztíratelný a trvanlivý tavený sýr. Navíc vědecké poznatky a výzkum polyfosfátů v posledních letech již umožnili, aby se dávka tavicích solí výrazně snížila, a to až pod pouhá 2 % z celkové hmotnosti tavené směsi.“
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.