17.07.2020 Jana Čiháková
Plody kustovnice čínské, jinak také goji, prý mají magické vlastnosti a ty je řadí do kategorie superfoods. Zažívají boom, o tom žádná. Zaslouží si ale vůbec místo na výsluní? Složitá otázka i pro řadu odborníků...
Ještě před pár lety je skoro nikdo neznal, dnes jsou trendovou záležitostí, za kterou spotřebitelé utrácejí neúměrně vysoké peníze. Mají obsahovat super vysoké koncentrace zdraví prospěšných látek. Jak se ale ukazuje, patří zároveň i mezi problémové potraviny.
Goji se v tradiční čínské medicíně používá již více než 2000 let. Obsahují velké množství antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály, najdeme v nich i 11 esenciálních aminokyselin, což je mnohem více než v jiných bobulích. V jedné hrsti najdete například 150 % denní doporučené dávky vitamínu A, 84 % denní doporučené dávky mědi, 75 % denní doporučené dávky selenu, 52 % železa, 27 % vitamínu C. Goji navíc obsahují i bílkoviny a vlákninu, takže podporují zažívání a regulují pocit hladu.
Otočme ale list. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce před plody kustovnice čínské opakovaně varují. U předmětné potraviny prokázala laboratorní analýza přítomnost pesticidu carbofuran v mnohonásobně překročeném limitu. Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od r. 2008 zakázala.
Carbofuran je nervový jed, je toxický (toxicita je schopnost chemických látek působit na živé organismy nepříznivě – toxicky) při vdechnutí a při požití. Pro člověka může být smrtelná dávka odpovídající čtvrtině čajové lžičky. Takové množství se sice v plodinách nemůže objevit, nicméně je patrné, že superúčinky mohou jednoduše přijít vniveč.
Navíc... národní ani evropská legislativa s termínem superpotravina nepracuje. Jde o zvykové označení a z jeho po užití nelze dovozovat - a tedy ani vymáhat - žádné zákonem definované vlastnosti potraviny.
Motivace výrobců a prodejců potravin nabídnout zákazníkům „něco extra“ je jednoznačná - zisk. Dřívě byly takto označovány i obyčejné banány. Byly vyzdvihovány jejich příznivé účinky a byly doporučován jako lék na celiakii. Skutečný boom ale zažily „superpotraviny“ až na prahu 21. století, kdy se více rozšířily různě obohacené potravinářské výrobky slibující pozitivní vliv na zdraví.
Přitom máme superfoods plnou náruč i u nás. Jen je takto nenazýváme. Namísto acaí si můžete natrhat borůvky nebo ostružiny. Je prokázáno, že borůvky chrání tělo před infekcemi, mají blahodárný účinek na naše oči, a také například pomáhají udržovat optimální hladinu hladinu cholesterolu v krvi. A tak bychom mohli pokračovat ještě dál. Rezervoárem zdraví prospěšných látek je i růžičková kapusta, křen, medvědí česnek, slunečnicová semínka, vlašské ořechy nebo rakytník. Cena je výrazně nižší a vzhledem k tomu, že pořídíte tyto výspěstky i 100% české, můžete mít jistotu, že žádné pesticidy a těžké kovy neobsahují, neb česká legisltiva má daleko přísnější limity.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.