28.02.2013 MZe
Zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) udělali do 24. února 38 346 kontrol v prodejnách, u výrobců i v místech, kde se čepují rozlévané lihoviny.
„Ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti i nadále věnuje pozornost kontrolám lihovin. Inspektoři při nich spolupracují i s dalšími kontrolními orgány státní správy,“ řekl ministr Petr Bendl.
Od propuknutí aféry s metylalkoholem inspektoři SZPI udělali 38 346 kontrol, při kterých odebrali 1165 vzorků. Podle výsledků analýz jich bylo 1071 vyhovujících, 58 vzorků nevyhovělo. Na metanol nevyhovělo 39 vzorků, na 2-propanol 37 vzorků, na bitrex to bylo 6 vzorků a 3 vzorky nevyhověly na terciální butanol. U řady vzorků bylo zjištěno porušení více parametrů najednou (např. metanol i bitrex).
"Zjištění denaturačních činidel bitrexu a 2-propanolu znamená důkaz použití denaturovaného lihu pro výrobu lihovin. Tyto látky se přirozeně nevyskytují v lihu zemědělského původu, jsou přidávány pro účely zdenaturování," uvedl Jan Žáček, tiskový mluvčí ministerstva.
Aktuální seznam nejakostních, falšovaných a nebezpečných lihovin lze nalézt na internetových stránkách potravinynapranyri.cz.
04.12.2023 | „Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?
01.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje česnekový kabanos obsahující listerie od výrobce Zemědělská a.s. Krucemburk. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava v produktu odhalilo bakterii Listeria monocytogenes. Výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě. Spotřebitelé, kteří jej mají doma, by kabanos neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu
13.11.2023 | Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu jako je například coca-cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti můžou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu. Napsal o tom deník The Times.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.