03.08.2020 Jana Čiháková
Šmoulí „zmrzku“ raději prověřte! Důvod? Ne každá šmoulí zmrzlina je vhodná pro děti. Některé obsahují umělá barviva – brilantní modř E 133 nebo indigon E 132. Tyto zmrzliny mohou způsobovat přecitlivělost a alergie.
Existují ale i šmoulí zmrzliny, které jsou bez rizik. Jsou to takové, k jejichž výrobě byla použita barviva přírodního původu, například ze světlice barvířské nebo řasy spirulina. Vždy si tedy pečlivě prostudujte složení. Pokud kupujete kopečkovou zmrzlinu na stánku, poptejte se na složení u obsluhy, ta je zpravidla povinná vám tyto informace o prodávané potravině předat.
Zmrzliny upravuje vyhláška č. 397/2016 Sb. Mražený krém pak klasifikuje jako výrobek z vody, mléka, smetany, tuku, cukru a dalších složek, pevné nebo pastovité konzistence, který je uváděn na trh a určen ke konečné spotřebě ve zmrazeném stavu, tedy rychlým snížením teploty na mínus 18 stupňů Celsia a nižší. Vyhláška ukládá výrobcům zmrzliny povinnost uvádět na obale její skupinu. Každý spotřebitel se tak snadno dozví, zda jde o mražený krém smetanový, mléčný, s rostlinným tukem, vodový, ovocný nebo zda kupuje sorbet.
Platí i povinnost uvést ochucující složky (káva, karamel, čokoláda, případně druh ovoce). Čím více jí je pak uvedeno na obale, tím je výrobek kvalitnější a lahodnější. Tedy… při nákupu čokoládového mraženého krému si porovnejte obsah kakaa (vyhláška ukládá povinnost použít nejméně 3,0 % hmotnostních kakaa), u ovocného sorbetu by měl být rozhodující obsah ovoce (vyhláška ukládá povinnost použít nejméně 10 % hmotnostních ovocné složky). Mléčný, smetanový mražený krém ani sorbet nesmí obsahovat záměrně přidaný tuk!
Pokud kupujete zmrzlinu v obchodě, zkontrolujte si mrazící zařízení. Na teploměru byste měli objevit teplotu mínus 18 stupňů Celsia, na stěnách mrazícího boxu nesmějí být vrstvy námrazy, větší než 10 mm, zboží také nesmí být narovnáno nad limitní červenou čáru. V žádném případě nekupujte zmrzlinu, která je pokrytá krystalky ledu nebo zdeformovaná, což by mohlo napovědět, že při její manipulaci došlo k porušení chladírenského řetězce.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozorňuje, že zmrzlina je potravinou mikrobiologicky rizikovou. Proto jsou v obdobní letního prodeje praktikovány namátkové kontroly zmrzlinového segmentu. Výsledky posledních kontrol ukázaly, že požadavkům právních předpisů nevyhovělo 37 % hodnocených vzorků točených i kopečkových zmrzlin. „Z výsledků těchto kontrol i kontrol v předchozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů,“ upozorňuje tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Mezi sledované parametry náležel výskyt bakterií, ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae. Tyto bakterie způsobují zažívací potíže a nevolnost. „Za hlavní příčinu nevyhovujících výsledků lze považovat nedostatečnou sanitaci zařízení na výrobu zmrzlin a také kontaminované vstupní suroviny, jejichž hodnocení provozovateli potravinářských podniků spočívá často jen ve vizuální kontrole. Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu,“ upozorňuje Pavel Kopřiva.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.