Zdravý životní styl

Cukry si žádají cukry: Jak se dostat ze sladkého kolotoče?

16.03.2020 | Nejsou cukry jako cukry. Zvlášť příjem těch, které jsou tvořeny dvěma cukernými jednotkami bychom měli regulovat. Jednoduché cukry jsou sice rychlým zdrojem energie, na druhou stranu zvyšují riziko mnoha onemocnění. A to, že přispívají k obezitě, je až na druhém místě...

Pochutnejte si na brainfoodových plodinách. Začít můžete s quinoou

13.03.2020 | Výraz quinua znamená „matka zrno“ a společně s kukuřicí a bramborami patřila mezi základní plodiny starých civilizací v oblasti And, která dávala sílu malým dětem i zkušeným válečníkům. Nyní o staletí později objevujeme její zapomenutý potenciál.

Pátek 13.! Obalte si nervy čokoládou, vybírejte ale pečlivě, ať vám nezhořkne na jazyku

13.03.2020 | Kakao má posilující, protistresové a antidepresivní účinky, z dalším výzkumů víme, že čokoláda podporuje kognitivní procesy a její pravidelná konzumace pak k může již za jeden měsíc přispět ke snížení krevního tlaku. Ať už jste tedy pověrčiví nebo ne, s chutí se do ní zakousněte!

Šéfkuchař Lukáš Nevyjel: Nemám potřebu dělat z kuřete lízátko

10.03.2020 | Kvalitní suroviny, čistá chuť, šetrná úprava, zvládnuté řemeslo – majitel a šéfkuchař restaurace Nota Bene Lukáš Nevyjel staví svou kuchyni i přístup ke světu na upřímnosti a nefalšovaností. Chce jídlo tvořit jednoduchým způsobem, protože nic víc nejde. Sází přitom výhradně na sezónní produkty od malých a středních farmářů z Čech a Moravy. Se svými dodavateli se zná osobně a věří, že kvalita si cestu k lidem najde. I když to bu-de pár generací trvat.

Mýt nebo nemýt: Jak je to s citrusovou slupkou?

09.03.2020 | To, že jsou citrony, pomeranče, pomelo nebo mandarinky chemicky ošetřovány, je jediným předpokladem, aby bez známek zkázy přežily transport z dalekých zemí. Opravdu se ale chemie zbavíme pouhým omytím plodu?

Listovou zeleninu zakápnout citronem, aneb triky, jak z potravin vytěžit maximum pro zdraví

09.03.2020 | Jíte hrachovou kaši s plátkem chleba? Dochucujete saláty olejem či slaninou? Proč se asi zažila úprava čočky nakyselo a s okurkou? Mnoho stravovacích zvyklostí přebíráme automaticky, aniž bychom se zamýšleli proč.

Potřebuje naše tělo detox: Jak se nechytit na marketingovou udičku

28.02.2020 | Opět se strhla mediální masáž na téma detoxikace. Proč se doporučuje právě na jaře a je pro váš organismus doopravdy přínosem, nebo jde o jen o nafouknutý marketingový trik?

Olej ze slunečnic se používal jako lék proti hadímu uštknutí. Dnes na něm smažíme 90 procent pokrmů

24.02.2020 | Slunečnicový olej, který se v 19. století hojně vyráběl a jedl v Rusku, se u nás tehdy využíval spíše v malířství a na fermeže. I když už tehdy se vědělo, že olej ze slunečnice je velmi chutný.

Mýty o stravování ve školních jídelnách

11.02.2020 | Kupují školní jídelny nekvalitní levné potraviny, protože na jiné nemají dostatek finančních prostředků? Podívali jsme se na nejčastější mýty, které o veřejném stravování dětí kolují.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.