BIO potraviny

BIO potraviny

13.03.2009 Zdenka Ulmannová

Ekologická produkce uspokojuje poptávku spotřebitelů po autentických, kvalitních a chutných potravinách. Podstatou ekologického zemědělství je hospodaření v souladu s přírodou, které chrání životní prostředí, zlepšuje životní podmínky chovaných zvířat a vytváří nové příležitosti pro obyvatele venkovských oblastí. Ekologické zemědělství neprodukuje jen potraviny a nápoje, ale také stimuluje sociální a hospodářský rozvoj: udržitelný rozvoj venkova, tvorbu nových pracovní příležitostí, vytvoření vazby mezi výrobci a spotřebiteli.

svet potravin biopotravinysvet potravin biopotravinyNEJEN MOŽNOST ZJISTIT PŮVOD POTRAVIN

Spotřebitelé jsou rádi informováni o tom, odkud jejich potraviny a nápoje pocházejí. Součástí označení biopotravin jsou i důležité údaje o původu výrobku, jako je jméno farmáře, zpracovatele nebo prodejce a kód inspekčního orgánu, který dohlížel na jejich činnost.

Ekologičtí farmáři a zpracovatelé podléhají každoroční hloubkové kontrole, aby získali právo užívat ochranné logo a označení bioprodukt. Přítomnost loga zavedeného EU nebo některým členským státem vám pomůže rozpoznat certifikované biopotraviny v celé Evropské unii.

CO JE EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ

V ekologickém zemědělství jsou používány přírodní prostředky namísto syntetických. Využívání geneticky modifi kovaných organismů (GMO) je zakázáno. Ekofarmáři se každoročně podrobují inspekcím, které prověřují, zda jsou jejich aktivity v souladu se zásadami ekologického zemědělství.

Přednosti certifikované a důvěryhodné bioprodukce ekologického zemědělství jsou stále známější a sektor ekologického zemědělství se díky tomu v celé Evropské unii stále rozšiřuje.

ČÍM JEŠTĚ JE PROSPĚŠNÉ

Ekologické zemědělství prospívá nejen vám jako spotřebitelům, ale také hospodářským zvířatům – zdraví a dobré životní podmínky zvířat jsou prvořadým cílem ekologického zemědělství, které respektuje přirozené způsoby jejich chování, životnímu prostředí – ekologické zemědělství zvyšuje biodiverzitu a chrání půdu a vodu uvážlivým využíváním energie a přírodních zdrojů a udržováním místní i regionální rovnováhy, venkovským oblastem – růst sektoru ekologického zemědělství může vytvořit nové pracovní příležitosti v oblasti zásobování potravinami a podpořit hospodářský rozvoj venkovských oblastí EU.

svet potravin biopotravinyJAK JE V EKOLOGICKÉM ZEMĚDĚLSTVÍ POSTARÁNO O HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA

Ekologičtí farmáři berou potřeby svých hospodářských zvířat velmi vážně a starají se o to, aby prospívala a byla zdravá. V tomto ohledu ekologické zemědělství klade důraz na dobré životní podmínky zvířat, na zdraví zvířat.

Ekologičtí farmáři nesmějí k preventivním účelům používat syntetické přípravky a veterinární léky. Z toho důvodu je důležité, aby svým hospodářským zvířatům vytvořili zdravé prostředí. Dobré podmínky života zvířat jsou zajišťovány pomocí preventivních opatření a důslednou péčí o zdraví. Rčení „lepší prevence než léčba“ platí pro ekologický chov hospodářských zvířat dvojnásob. Ekologičtí farmáři proto dávají přednost plemenům, která jsou odolná proti nemocem a adaptovaná na místní podmínky. Jejich odolnost vůči onemocnění je pak ještě zvýšena pravidelným pohybem, vhodnou potravou a pastvou bez GMO, menším množstvím zvířat v chovu a hygienickým ustájením. V případě nemoci nebo úrazu jsou zvířata léčena rychle, aby jejich utrpení bylo minimalizováno. Přednost mají přírodní léky, jako jsou homeopatika a výtažky z rostlin. Antibiotika a další veterinární léčiva se používají pouze tehdy, není-li už možná jiná léčba.

PŘIROZENÉ PODMÍNKY

Kvalita životních podmínek hospodářských zvířat závisí na tom, jak mohou uplatnit své přirozené chování a zda jsou chována v nestresujícím a zdravém prostředí. Ekologicky chovaná zvířata tráví čas na pastvě a pohybují se ve výbězích s dostatkem volného prostoru. Uplatnit své přirozené chování může např. ekologicky chovaná drůbež, které je umožněno popelit se, pohybovat se venku a obvykle také žít v menších hejnech, v nichž mohou vznikat sociální hierarchie.

Ustájení a podestýlku je nutné přizpůsobit potřebám jednotlivých druhů – například krávy raději odpočívají na slámě než na betonu. Pro odpočinek ekologicky chovaných zvířat musí být k dispozici dostatečně velká pevná plocha. Podlahy z latí nebo roštové podlahy ve stájích jsou zakázány.

Ekologické chovy jsou živeny ekologickými krmivy v souladu s jejich specifi ckými potřebami. Mláďata savců musí mít pravidelný přístup k mateřskému mléku, v ideálním případě přímo od svých matek. Jakékoli utrpení musí být během celého života zvířete minimalizováno. Dočasné vázání či izolace, zkracování zobáků, odstraňování ocasů a rohů je přísně regulováno a povolováno jen výjimečně z důvodu bezpečnosti, zajištění dobrých životních podmínek či z veterinárních důvodů.

svet potravin biopotravinyKONTROLA A CERTIFIKACE

Tyto principy a z nich vyplývající přínosy jsou samozřejmě zajištěny na základě systému evropského loga a označování a rovnocenného certifi kačního systému v každé členské zemi.

Ekologičtí zemědělci, zpracovatelé a dovozci musejí splňovat přísné předpisy, pokud chtějí používat evropské ekologické logo a označování nebo rovnocenné národní označování. Aby dodržování těchto předpisů bylo zajištěno, je zaveden přísný systém kontrol. Tyto kontroly jsou prováděny v každém úseku dodavatelského řetězce ekologického zemědělství, aby si spotřebitelé mohli být jisti, že zakoupené biopotraviny byly skutečně vyrobeny podle přísných evropských pravidel.

svet potravin biopotravinyJe velmi důležité, aby každý zemědělec, zpracovatel a dovozce v dodavatelském řetězci ekologického zemědělství byl alespoň jednou ročně kontrolován, že dodržuje stanovená nařízení.

Na tento proces dohlíží jednotlivě každý členský stát EU, který je zodpovědný za zřízení kontrolního systému s kompetentními orgány zajišťujícími dodržování závazků stanovených v Nařízení pro ekologické zemědělství. Předtím než zemědělci mohou začít s ekologickým hospodařením nebo výrobou bioproduktů, musejí se nejprve přihlásit u kontrolního úřadu či organizace ve svém členském státě. Jejich prostory a výrobní postupy musejí kontrolní úřady či organizace následně prověřit a uznat za vhodné. Ekologické farmy musejí nejprve projít přechodným obdobím, než své produkty mohou začít prodávat jako bioprodukty.

PŘESTUPKY A NEREGULÉRNÍ JEDNÁNÍ

V případě, že se u zemědělce zjistí nesrovnalosti v souvislosti s dodržováním podmínek Nařízení, může kontrolní orgán příslušnému podnikateli zakázat prodávat jeho produkty v biokvalitě.


Mohlo by vás zajímat

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.