30.04.2021 Jana Čiháková
Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.
Podle majitele firmy PROBIO Martina Hutaře roste zájem o biopotraviny i při koronakrizi díky tomu, že se lidé více věnují svému zdraví a zdravému životnímu stylu.
Obrat českých společností na trhu s biopotravinami předloni činil 8,26 miliardy korun, meziročně se tak zvýšil o 18 procent. Vzrostlo také množství exportovaných biopotravin zhruba o 400 milionů Kč na přibližně tři miliardy Kč. Nejvíce biopotravin se prodalo v maloobchodě, kde šlo o 3,85 miliardy Kč, ve veřejném stravování se jich snědlo za 301 milionů, 302 milionů korun tvořil obrat z tzv. přímého prodeje, například z farem.V e-shopech si jich lidé koupili za 801 milionů korun.
Podle Hutaře není v kamenných prodejnách dostupná celá šíře sortimentu, doprava domů je podle něj velkou výhodou.
Podíl biopotravin na celkové spotřebě vzrostl na 1,52 procenta. Spotřeba ale stále nedosahuje tří procent, kterých chtělo dosáhnout ministerstvo zemědělství již v roce 2016. "Struktura hlavních biopotravin je dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o kategorii Ostatní zpracované potraviny, které tvořily přibližně 43procentní podíl na maloobchodním obratu biopotravin. Nejčastěji šlo o kávu a čaj, ostatní zpracované biopotraviny, hotové pokrmy včetně dětské výživy a doplňky stravy. Další nejčastěji nakupované biopotraviny jsou ovoce a zelenina (17 procent) a mléko a mléčné výrobky (16 procent)," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Podle Hutaře je nyní trendem vařit rychle, ale zdravě. "Děláme hotové směsi, lepkové i bezlepkové palačinky, špaldota, polévky, pohankový perník, ječné lívance, italské rizoto, kuskus a podobně. Zájem je také o mouky nebo kroupy," doplnil.
Podle ministerské zprávy vzrostl předloni meziročně evropský trh s biopotravinami o více než osm procent, dosáhl tak 45 miliardy eur (1,17 bilionu korun). Největší podíl prodaných biopotravin má dlouhodobě Dánsko, kde jde o 12,1 procenta, následuje Švýcarsko s 10,4 procenty a Rakousko s 9,3 procenty.
Zdroj ČTK, foto shutterstock
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.