11.08.2015 Mgr. Kateřina Kmecová
Víno patří dlouhodobě k nejvíce falšovaným potravinám na našem trhu a černý trh dosáhl v posledních letech nebývalých rozměrů. Nejpalčivějším problémem je přitom klamavé označování původu vína. Bojují proti němu nejen státní instituce, ale i samotní vinaři.
Z analýzy Svazu vinařů vyplývá, že jen v roce 2013 se nelegálně prodalo na 50 milionů litrů vína. Řada podvodníků využívá stále rostoucí popularity českých a moravských vín, která preferuje 58 % českých konzumentů, ve většině i v případě, že jsou dražší než vína dovozová.
Ministerstvo zemědělství v současné době připravuje novelu zákona o vinařství, která bude řešit především nová pravidla pro prodej sudového vína. Vinařský fond a Svaz vinařů se rozhodli potlačovat nekalé praktiky pomocí nového způsobu značení. Horní kruhová plocha uzávěru je označována skleničkou v národních barvách, garantující domácí původ vín i hroznů. Značení je zatím dobrovolné, ale vinaři by ho v budoucnu rádi zapracovali do legislativy.
Proti černému trhu s vínem nebojují jen státní instituce a sdružení vinařů, ale i samotní výrobci berou iniciativu do vlastních rukou. Vinaři z Velkých Bílovic se rozhodli opatřit své produkty společným logem červenožluté slípky, které bude jako registrovaná ochranná známka garancí kvality. Největší vinařská obec ČR předpokládá, že do konce roku bude mít etiketu milion lahví z jejich produkce. Označení poskytne spotřebitelům garanci vysoké kvality a zejména 100 % moravský původ. „Logo slípky jsme si nechali zaregistrovat jako ochrannou známku, které tak garantuje stoprocentní původ vín a také vysokou kvalitu moravských vín,“ komentuje za spolek Velkobílovických vinařů Stanislav Hrabal.
25.05.2018 | V zemi, kde je kornout s hranolky králem a majonéza královnou, se může zdát zásah do tradičních belgických smažíren této pochoutky riskantní.
24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?
23.05.2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.