11.09.2009 Radek Jaroš
Kdo jezdil za socialismu do Bulharska na dovolenou, určitě zná, alespoň zběžně,tamní kuchyni. kdo nejezdil, měl by tuto kuchyni poznat – je velmi zdravá a chuťově stojí za to…
Každý z nás už určitě ochutnal šopský salát, anebo čevabčiči. Za minulého režimu totiž proniklo několik specialit bulharské kuchyně do českých jídelen a restaurací a dnes nám ani nepřijde, že třeba právě šopák nebo čevabčiči by měla být nějaká exotická jídla. Kromě těchto zmíněných má však bulharská kuchyně na poli jídla mnoho specialit, které může nabídnout.
je neobyčejně pestrá jako samotní obyvatelé Bulharska. Promítá se v ní jejich temperament, energie, orientální turecké vlivy a slunečné dny roku. Tato kuchyně se jednoznačně řadí k těm zdravějším a to především proto, že většina pokrmů je lehká, chutná, jednoduše upravená a s velkou spoustou zeleniny. Ne nadarmo je někdy bulharská kuchyně považována za nejzdravější evropskou kuchyni.
Bylo by proto škoda neochutnat její speciality a neučinit je třeba i součástí svého pravidelného jídelníčku. Chcete vědět, jak připravují šopský salát přímo v Bulharsku? Zde je návod…
Bulharská snídaně zpravidla obsahuje jogurt a jemný štrůdl se špenátem nebo sýrem (banica). Jogurt (kiselo mljako), obsahující baktérii lactobactericum bulgaricum, kterou nenajdete nikde jinde na světě, Bulhaři konzumují v různých formách snad každý den po celý život. Některé historické prameny dokonce uvádějí, že právě Bulharsko je kolébkou tohoto pokrmu, který se poté úspěšně rozšířil do světa, kde pozitivně ovlivňuje zdraví jeho konzumentů.
Zejména v létě oceníte výhody bulharských studených, osvěžujících a velmi lahodných polévek. Nejznámější z nich, „tarator“, se připravuje z bílého jogurtu, strouhané okurky, ořechů a kopru. Ve velké oblibě je však i studená cuketová či zelná polévka.
Samozřejmě, že v bulharské kuchyni naleznete i teplé polévky, z nichž lze doporučit k ochutnání bulharskou velmi hustou„dršťkovku“ škembre čorba s chilli papričkami. Pokud se vám budou zdát bulharské polévky poněkud mdlé, nestěžujte si... V Bulharsku si totiž polévku dochutí každý dle své chuti přímo na talíři.
Oběd nebo večeře běžné bulharské rodiny začíná šopským či jiným salátem, následuje hlavní jídlo z hovězího nebo vepřového masa s paprikou nebo jinou zeleninou, vinnou révou a pepřem. Nakonec se jako desert podává sladké pečivo plněné ořechy a sirupem (baklava).
V jídelníčku každé bulharské rodiny také nechybí zelenina, grilované maso a dary moře. Konzumuje se zdecelá řada mořských ryb. Na několik způsobů se upravuje tuňák, podávají se žraločí steaky (akula), smažené chobotnice nebo vařené či smažené mušle zvané midi, které jsou tady poměrně levné. Nejoblíbenější jsou pražené malé rybky zvané caca. Ze sladkovodních ryb, jako je kapr nebo sumec, se připravuje například rybí džuveč či dokonce tradiční kebab.
Kebab, který se dlouho griluje na stálém mírném ohni a z něhož se odkrajují jemné kousky opečeného masa, se však nejčastěji dělá z vepřového, hovězího či jehněčího. Mezi další tradiční bulharská jídla patří bezpochyby musaka – zapečené brambory s mletým masem, trošku připomínající známé francouzské brambory. K masu a zelenině kuchaři někdy přidávají brambory, rýži, místní tvrdý sýr kaškaval, jindy zase zelí nebo lilek. Místní si také rádi pochutnají na šiščetě (šašlik) či pržole (kotlety na rožni). Tradičním masitým pokrmem jsou kebabčeta, bulharská obdoba známého pokrmu čevabčiči. V bulharské podobě jsou ale větší a pikantnější. Téměř ke všemu se v Bulharsku konzumuje bílý chléb.
V restauracích ho najdete automaticky na stole, i když o něj přímo nepožádáte. Bulharský bílý chléb má však jednu nevýhodu, totiž to, že je dobrý jen když je čerstvý, s postupem času se začíná drobit. Ovšem celozrnné nebo tmavé pečivo v Bulharsku seženete také...
Pokud požádáte o nějakou minerální vodu, pravděpodobně vám Bulhaři donesou nějakou z vlastních zdrojů, neboť v Bulharskuje velké množství minerálních pramenů a pijí je zde téměř všichni. Bulharsko je právem pyšné na svá vína, která jsou navíc poměrně levná. Vinařství v Bulharsku má neobyčejně dlouhou tradici. Příhodné klima a vynikající půda způsobily, že již od antických dob se zde víno pěstovalo a vyrábělo, o čemž svědčí i starobylé vinařské sklepy. Nejstarší doložení vinaři na území Bulharska byli již antičtí Thrákové. Tvrdému alkoholu dominuje rakije (nejlepší je hroznová). Žádaný je i bulharský koňak Pliska, Pomorie a Preslav. Zvláštností je mastika - nápoj vonící po fenyklu, který stejně jako řecké ouzo zbělá, když do něj nalijete čistou vodu. Přiravte se na to, že dětem bude v obchodu bez ohledu na věk klidně prodána láhev alkoholu. Čím dál populárnější je v Bulharsku pivo. Zajímavostí je, že u zrodu zdejšího pivovarnictví stáli čeští sládkové. Nejpopulárnějšími pivy tu jsou Zagorka a Burgasko pivo. Je až s podivem, s jakou rychlostí přesedlala významná část mužské populace z vodky, rakije, mastiky a jiných odnoží tvrdého alkoholu na pití piva. Cena piva v restauracích se pohybuje v přepočtu od 16 do 20 korun a až do 30 až 50 korun za třetinku ve vyšších cenových kategoriích. Bulhaři rovněž milují kávu a dávají přednost silnému expressu podávanému v malých šálcích. Na požádání je možné dostat i kávu do většího šálku, které se říká dlouhá káva (dlga kafe).
Bulharsku, ale i v dalších zemích (zejména s arabskou kulturou) se můžeme setkat s chalvou, s velmi zvláštním a originálním sladkým dezertem. Používá se buď samostatně, anebo jako doplněk do pohárů, do ovocných salátů… Já sám si ji pamatuji z dětských let, kdy na dovoleně v Bulharsku jsem tuto pochoutku s oblibou pojídal z plechovky. Nikdy jsem netušil, z čeho to vlastně dělají… No a vida, dělají to ze sezamových semínek a samozřejmě několika dalších ingrediencí. Chcete-li si tuto laskominu připravit doma, zde je recept:
RECEPT NA DOMÁCÍ CHALVU
ingredience: 1/2 šálku sezamových semínek, 2 lžíce nadrobno nasekaných vlašských ořechů, 2 lžíce nadrobno nakrájených rozinek, 2 lžíce medu, lžička kakaa či vanilky podle chuti
Postup: Nasucho opražená sezamová semínka po vychladnutí rozemelte v kávovém mlýnku. Přidejte ořechy, rozinky a med, případně další přísady k dochucení. Hmotu vypracujte na husté tukové těsto, které nechte vychladnout v lednici.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.