28.05.2020 Jana Čiháková
Hana Michopulu se snaží posunout českou gastronomii ke skromnosti jídelníčku, nadšeně doma fermentuje a má ráda restaurace, kde mezi ní a jídlem nejsou zbytečné překážky. Vloni začala připravovat poutavé podcasty pro každého, koho zajímá nejen zapomenutá moudrost předků.
Začala jsem si zvát do podcastu tento druh lidí, protože jsem měla pocit, že spoustu lidí v gastronomii něco zajímavého umí nebo ví, ale málokdy se dostanou do novin a časopisů, protože nejsou prémiově zajímaví. Kolikrát toho ovšem vědí více než ti, kteří v médiích mluví. Zajímají mě lidé, kteří ovládají stará řemesla a know-how, které jsme dřív mívali, a dovedou ho zařadit do kontextu současnosti.
Třeba výrobu sýrů ne, na to bych potřebovala dostatečný přísun suroviny. Šunku jsem zkoušela, ale nepovedla se. Ale třeba fermentace ovládla můj život od té doby, co jsem o ní natáčela podcast. Pořád fermentuji, protože jde o postup, který vás osloví, a cesta, po které se dá jít docela dlouho.
Jednoduše, zelím z trhu. Dopadlo to dobře, tak jsem si dodala odvahy. Pokračovala jsem dalšími druhy zelenin a absolvovala fermentační kurz, kde jsem se dozvěděla, že se dá fermentovat spousta druhů zeleniny, o kterých jsem si myslela, že to není možné. Fermentovala jsem například dýně, které jsme zvyklí konzumovat spíše pečené, v pyré a polévkách. Lehce nakvašená dýně je vynikající. Když jsem si uvědomila, že se nemusím orientovat jen na druhy zeleniny, které jsme zvyklí konzumovat kvašené, začala jsem zkoušet ředkvičky či květák s řepou. Moc mě to baví.
Ano, zkouším i tvaroh, který naši předci běžně jedli. Neměli hermeticky uzavřený tvaroh, který vydržel čtrnáct dní v nezměněné kvalitě. Tvaroh je moc dobrý, když ho necháte tři dny posolený na lince, zaperlí a získá hlubší chuť. Vynikající je pak na pomazánky nebo chlebíčky.
Vnímám nedostatek původních zemědělských produktů, o které mi šlo nejvíc. Původním záměrem bylo dostatek zemědělské produkty do města, což se dnes mísí s řadou jiných disciplín, což dohromady nefunguje. Mám ověřené prodejce, u kterých nakupuji. Člověk zkrátka musí hledat
Z receptu na nápoj proti choleře z koncentračního tábora v Terezíně na vás hodně dýchne minulost. Když se tématu gastronomie věnujete delší dobu, začnou vám vystupovat na povrch určité věci, které se opakují. Dojde vám, že česká kuchyně je založená na velké skromnosti, šetrnosti a chudobě.
To je pravda jen zdánlivě. V minulosti v české kuchyni bylo stoprocentně víc rostlinných produktů než nyní. To je nešvar posledních padesáti let 20. století. Mouka nebo pšenice je zastoupena ve všech kuchyních a je na nás, jak moc ji používáme a jak si talíř poměrově složíme.
Nestojí na něm má výživa, takže mi nechybí, když není. Ale zrovna tak si ho ráda dám. Často přemýšlím, jak rostlinnou část svého jídelníčku zvětšit, třeba pomocí luštěnin. Nejde mi o to stát vegetariánem nebo veganem, ale jak převrátit poměr ve prospěch rostlinné složky jako u předků. Dnes se ho snažíme vyrovnat vegetariánstvím, ale předci uměli inspirativní rovnováhu.
Na podzim jsem byla v Kanadě. Vždy se snažím jíst to, co se pěstuje a chová na místě. Vancouver je přístav a Kanada je pyšná na to, že provozuje udržitelný rybolov, prakticky málokde narazíte na farmované ryby. Většinou jde o ryby z udržitelných chovů nebo lovu, takže převážná většina jídel byla takové povahy.
Instagram je podle mě plný krásných zbytečných věcí. Je to platforma, která mi pomáhá propagovat myšlenky, knížky a recepty. Uvědomuju si ale, že je to z velké části neskutečný nereálný svět, proto se v něm příliš nezobrazuji já sama. Je to především má práce, čím online přispívám. Je to spíše pracovní nástroj, prvotní nadšení z Instagramu podle mě již pominulo. Nicméně pro gastrolidi je velkou inspirací a myslím, že gastrosvět hodně propojil. Dřív všichni odděleně soutěžili, teď se spojují na akcích, pracují dohromady, inspirují se. Instagram změnil způsob, jakým se lidé vnímají, což je fajn.
Nečelíme tomu jen my, ale celý svět. Myslím, že v rámci globálního oteplování budete muset upravit i své stravovací zvyky, respektive způsoby, jakým dobýváme z krajiny potravu. Jsme přitom na začátku, diskuze se ještě ani neotevřela, protože spousta lidi má strach pokládat správné otázky. Myslím, že toto je next big thing. A týká se nás všech na Zemi.
Trochu mi v ní chybí nová témata. Věřím totiž, že jídlo odráží společenskou situaci. Mrzí mě tedy, že novým tématům není věnováno víc prostoru, že média neodráží například i současné výsledky výzkumů, například o mikrobiomu.
Foto: www.michopulu.cz
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.