Česká potravina by měla mít alespoň 75 procent domácí suroviny

Česká potravina by měla mít alespoň 75 procent domácí suroviny

14.11.2014 ČTK

V označování "českého" panuje podle ministra zemědělství chaos a je třeba nastolit pravidla.

Jako česká potravina by měl být do budoucna označován jen výrobek, při jehož výrobě bylo použito alespoň 75 % domácí suroviny. Předpokládá to návrh ministerstva zemědělství, který je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Novinářům to řekl ministr Marian Jurečka. Připomínkové řízení podle ministra skončí za dva týdny a po vypořádání připomínek bude muset definici schválit Brusel.

Proč se návrh nelíbí?

Potravinářské komoře se návrh nelíbí. Podle její mluvčí Dany Večeřové by podíly hlavní suroviny pro jednotlivé skupiny potravinářských výrobků měly být diferencované tak, jak to stanovují pravidla komorou spravované značky Český výrobek-garantováno Potravinářskou komorou. Například pro produkty, jako jsou výsekové maso či mléčné výrobky, je podíl 75 % příliš nízký a měl by činit 100 %. U jiných produktů jako pekařské a cukrářské výrobky by mohl být naopak nižší. Podle pravidel komory musí být výrobcem navíc tuzemská firma.
"My chceme po dlouhých letech učinit nějaký krok," hájí návrh Jurečka. Argumentuje tím, že podobný návrh dokázalo u Evropské komise obhájit Slovensko. "Klidně se v průběhu roku 2015 bavme o tom, že budeme něco zpřísňovat a něco upravovat, ale ať už tady konečně něco je," podotkl ministr. V současné době podle něj panuje v označování výrobků jako "českého" chaos a značení používá kdo jak chce.


Definice by podle dřívějšího Jurečkova vyjádření ministerstvu pomohla vyřešit problém, který vzniká v důsledku novely zákona o potravinách. Ta od ledna příštího roku mimo jiné ukládá prodejcům s ročními tržbami nad pět miliard korun povinnost zveřejňovat čitelně u vchodu pro zákazníky seznam pěti zemí, z nichž odebírá potraviny. Bude je muset sestupně seřadit podle podílu prodejů těchto potravin na tržbách. Obchodníci však argumentují tím, že neexistuje definice toho, která potravina je česká a která zahraniční.


Mohlo by vás zajímat

V sobotu se draží tři lahve "žlutého vína" - z ročníku 1774

23.05.2018 | Ve sklepě prospaly osm generací, ale teď se vše může změnit: v sobotu v Lons-le-Saunier na východě Francie vydraží tři patrně nejstarší lahve vína v oběhu: místní specialitu, Vin Jaune du Jura (žluté víno z oblasti Jura), ročník 1774.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.