15.08.2009 Martin Chlup
Pivní kultura je široký pojem, který zahrnuje vnímání a postavení piva ve společnosti i kulturu jeho podávání v pohostinství. Češi jsou sice rekordmani v počtu vypitých piv, česká pivní kultura však ve srovnání se zeměmi jako Belgie a Anglie pokulhává. Jsme patrně jedinou zemí na světě, kde je anebo donedávna bylo pivo v restauraci levnější než voda. Přitom je to velmi ušlechtilý nápoj s poměrně složitou výrobou a spoustou chuťových nuancí.
Z pohledu výživy je to tvrzení pravdivé – nutriční složení piva a chleba se velmi podobá. Pivo je zjednodušeně definováno jako slabý alkoholický nápoj, který tvoří 92–93 % vody, 4 % alkoholu, 0,5 % oxidu uhličitého a 2,5–3,5 % tzv. zbytkového extraktu, který obsahuje látky z výchozích surovin (sladu a chmele) a produkty metabolické činnosti kvasinek. Podle nejnovějších výzkumů bylo v pivě nalezeno více než 3000 chemických látek. Kombinace těchto složek dává fyziologicky vyrovnaný roztok.
V dietologii má pivo význam především jako zdroj tekutin a rychle využitelné energie. Slouží k překonávání nechutenství a povzbuzení zájmu o jídlo. Druhou funkcí piva v dietních režimech je jeho použití k podpoře trávení, zejména při pocitech plnosti po jídle – tedy jako digestiv.
Nicméně, příznivé vlastnosti piva se projevují při umírněné spotřebě – lékaři nejčastěji doporučovaná dávka je 1–2 piva denně (pro muže velká, pro ženy malá).
Výjimečnost českého piva potvrdila studie, která zkoumala osmotický tlak (tzv. osmolalitu – tedy množství vody a minerálů přiváděných do organismu prostřednictvím piva různé provenience) a porovnávala ho s koncentrací alkoholu. Z výsledků studie je jasně vidět, že osmolalita je u piv zahraniční výroby dána prakticky jen alkoholem. Jinak je tomu u piv české výroby. „Naše piva mají, na rozdíl od zahraničních, své ‚tělo‘,“ konstatoval prof. MUD r. J aroslav Racek, DrSc. Zmiňovaný výzkum významně přispěl k tomu, že v roce 2008 české pivo získalo ochranu evropského zeměpisného označení.
I když je minimálně 90 % mužské populace u nás přesvědčeno, že pivo zná a pivu rozumí, podle odborníků je opak pravdou. Češi jsou velmi konzervativní a znají pouze jednu kategorii ze širokého spektra druhů piva, a to Pils. Restaurace i výrobci piva proto v nabídce většinou rezignovali na nabídku jiných druhů piv. Není zvykem doporučit hostovi k jídlu ideální typ piva nebo dokonce konkrétní značku. Většinou ani není co doporučovat, protože se čepuje jen „desítka“ a „dvanáctka“. Restaurací, kde by si pivař mohl vybírat z pivního lístku a kde by mu naservírovali vybraný typ piva ve správných sklenicích a při správné teplotě, je jako šafránu.
„Přikládám sklenici ke rtům a už první slzička mne nadchne svou hořkostí. Převaluji pivo po jazyku a jsem nadšen stále více a více. Plná chuť piva je naprosto dokonalá a chmelová hořkost nádherně odeznívá v ústech. Druhý lok už jen potvrzuje můj první dojem. „To pivo je přesně podle mého gusta,“ zvedám palec vzhůru a dávám velkou jedničku.“(citát z glosy na www.pivni.info)
Pivo je také opomíjenou surovinou pro přípravu pokrmů, což souvisí s tím, že na vaření jsou vhodná piva jiného než plzeňského typu. Nejlépe je sáhnout pro mimořádně silná, hustá piva, u nichž zpravidla obsah alkoholu dosahuje úrovně srovnatelné s vínem. Takové pivo je všestranně použitelné, od prostého podlévání masa při pečení po použití v různých marinádách, nebo i při přípravě dezertů.
Říká se, že sládek pivo vaří a hostinský ho dělá. Český svazu pivovarů a sladoven proto sjednotil doporučení pro čepování piva v tzv. Kodexu „Péče o pivo v gastronomii“, z něhož uvádíme alespoň ty nejzákladnější pravidla. Dodržují je ve vašem výčepu?
Pivovarské akce a pivní slavnosti se konají každý rok od května do října a pořádá je stále větší počet měst a obcí. Akce se sponzorskou a organizační podporou velkých a malých pivovarů nabízejí kromě regionálních souborů i špičkové kapely a zpěváky. Kulturu v řadě menších měst a obcí si bez nich téměř už nelze představit. Největším festivalem je Český pivní festival Praha inspirovaný bavorským Oktoberfestem. Poprvé se konal loni a zúčastnilo se jej kolem 25 000 lidí. Z dalších jmenujme alespoň festival Žatecká dosečná (slavnosti chmele a piva s nejdelší tradicí v ČR ), Třebíčské slavnosti piva, Léto s Rychtářem a O lomoucký pivní festival.
Pivem je možno se regenerovat i zvnějšku. Pivní lázně mají ozdravný účinek na vlasy a pleť, způsobují uvolnění svalů, prohřátí kloubů a harmonizují funkci celého organismu. U nás si tuto lázeňskou proceduru můžete vyzkoušet např. v Pivních lázních Chodová Planá na Tachovsku, v Pivní lázních Bahenec v Beskydech, Pivních lázních hotel stein v blízkosti Františkových lázní a v Pivních lázních harrachov.
Pivní lázeň se provádí v rehabilitační vaně s teplotou 34–37 °C. Pivní kvasnice přispívají k celkovému zvláčnění a regeneraci pokožky, které předávají potřebné vitaminy, sacharidy a proteiny. Prokazatelně pozitivní vliv mají při léčbě lupénky, akné či celulitidy. Pivní lázně zahrnují kromě koupele, také léčivé zábaly, masáže a pivní pitnou kůru – doporučuje se nepasterované pivo s obsahem živých kvasnic, jež prospívají střevní mikroflóře.
Chcete s pivem udělat něco rekordního? nebudete to mít jednoduché. Češi jsou matadoři pivních rekordů a špičkové výkony podávají ve všemožných disciplínách. uvádíme jen několik z mnoha desítek rekordů zaznamenaných agenturou dobrý den:
– nejvyšší stavbou z pivních přepravek je komín Petra Takse, který 17. dubna 1997 dokázal navršit 44 beden na sebe. Komín měl výšku 12,1 metru.
– občanské sdružení „Chrám chmele a piva“ zorganizovalo dočesnou, jejíž účastníci sestavili z 9710 použitých půllitrových kelímků od piva hada o délce 121,41 metru.
– Miloš Koželuh z Pelhřimova vypil 0,5 litru lahvového piva ve stoji na rukách za 17,98 s. Pivo z půllitru se mu podařilo vypít stejným způsobem v rekordním čase 8,79 s. Při pití rekordman udělá ze stoje na rukách klik a půllitr (lahev) uchopí pouze ústy. jejich obsah do sebe poté předklonem hlavy doslova vyklopí.
– Hana Zadinová z Havlíčkova Brodu vypila půllitr piva držíc sklenici v zubech bez pomoci rukou za 9,4s.
– František Bureš z ostravy vypil za 12,28 vteřiny půllitr piva, přičemž byl za nárty nohou zavěšen hlavou dolů na dřevěné fošně.
– dosud nejrychlejší ženské štafetě se podařilo vypít 5x 1 pivo za 36,8 vteřiny.
– M. uhlíř, r. Šolc, j. čižmár, r. Bocian a j. Beneš vytvořili fantastický rekord ve štafetě 5x 1 pivo. v disciplíně, při níž si členové týmu předávají štafetu ťuknutím, dosáhli borci z čech a slovenska času 13,18 vteřiny!
Základními skupinami jsou piva světlá, polotmavá, tmavá a řezaná. Podskupinami pak pivo výčepní, ležáky, speciální, portery, se sníženým obsahem alkoholu, se sníženým obsahem cukrů, pšeničná, kvasnicová, nealkoholická, ochucená a lehká. Výčepním pivem se rozumí pivo vyrobené převážně z ječných sladů s extraktem původní mladiny 8 až 10 %, ležákem pivo s extraktem původní mladiny 11 až 12 %. výčepní piva obvykle mívají 3,6–4,1 objemových procent alkoholu, ležáky pak 4,6–5,2%.
Podle způsobu kvašení je možno dále dělit piva na svrchně nebo spodně kvašená. Zatímco svrchní kvašení probíhá při 15–20 °C, spodní kvašení probíhá při teplotách nižších (8–14 °C). u obou typů se používají specifi cké druhy kvasinek.
– Celosvětově nejrozšířenější druh piva. Převážně světlé pivo, chuťově plné, s výraznou jemnou až mírně drsnou hořkostí. nejznámějším představitelem tohoto typu piva je Plzeňský Prazdroj. většina piv, která jsou u nás produkována, patří do této kategorie.
– velmi silné světlé nebo tmavé pivo, které se vyrábí především v německu.
– silnější, jantarově zbarvené pivo s výraznější plnou chutí a sladovou vůní. vyrábí se pouze sezónně, především v německy mluvících zemích. u nás je pivo Märzen součástí jarního sortimentu Pivovarského domu v Praze.
– vyrábějí se z mnichovských sladů s přísadou barvicích sladů ve dvou odstínech – tmavě rubínové a tmavohnědé (např. Flekovské 13%). jsou to silná piva, plná sladovo-chmelové chuti.
Ale – existuje celá řada piv, která se podle barvy, hořkosti a chuti dělí do kupin Pale ale, india ale, Bitter, Mild ale, scotch ale atd. často má výrazný ovocný akcent.
(Weizenbier, Weissbier) – středně silná, převážně světlá piva vyráběná s použitím pšeničného sladu. vyznačuje se menší hořkostí a výrazným aroma po banánu.
– černé, silně hořké pivo s kompaktní a trvanlivou pěnou je rozšířeno v anglii a irsku.
– velmi tmavé, hluboce prokvašené, hořké pivo s vysokým obsahem alkoholu (až 9 %), které se podává chlazené na teplotu 13°C. vyrábí se zejména v anglii.
– silné kvasnicové pivo původem z Belgie a nizozemí, kde bylo připravováno trapistickými mnichy.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.