Chat s mluvčí Potravinářské komory Danou Večeřovou

Chat s mluvčí Potravinářské komory Danou Večeřovou

15.03.2012 Redakce

Ve středu 15. února se v rámci projektu zdravotní pojišťovny VZP uskutečnil chat s Ing. Danou Večeřovou, mluvčí Potravinářské komory ČR a zároveň šéfredaktorkou časopisu Svět potravin. Nejzajímavější otázky a odpovědi vám zde přinášíme.

Jaký subjekt je odpovědný za kontrolu toho, že například v některých potravinách nejsou obsaženy složky, které by v nich být asi měly, např. v kečupech nejsou rajčata, ale jablka nebo směsi čehosi.

Zodpovědná je Státní zemědělská a potravinářská inspekce, na kterou se lze bez problémů
s jakýmikoliv podněty obrátit.

Mohla byste objasnit, jak je to s éčky? Které jsou opravdu škodlivé do takové míry, že bychom se jim měli vyvarovat?

Éčka jsou strašně ošemetná otázka pro krátké vysvětlení. Nejsou škodlivá a neškodlivá éčka, pouze povolená a nepovolená. Testy, které se s nimi provádějí, jsou opravdu přísné a v případě pochybností tato éčka nejsou povolena pro používání. Navíc, testy již schválených éček probíhají podle vývoje laboratorních metod stále znovu a znovu a používání éček se neustále přehodnocuje. Samozřejmě, čím méně má výrobek éček, tím je v zásadě kvalitnější, ale bez některých éček prostě daný produkt nevytvoříte.

ecka

V našem místním obchodě dost často prodávají zboží s prošlou nebo s brzkým koncem minimální trvanlivosti. Tak to bývá třeba i v supermarketech, ale tady jogurty vyndají z lednice a nechají je na stolečku, a to za jakéhokoliv ročního období. Banány zase bývají úplně hnědé, ale o 10 korun levnější. Můžu s tím já jako zákazník něco dělat?

Zboží označené minimální dobou trvanlivosti lze prodávat i po jejím vypršení, ale taková skutečnost musí být řádně vyznačena. Pokud jde o zboží označené „Spotřebujte do..“, pak se nesmí po uplynutí této doby prodávat ani se slevou. Jogurty mimo chladicí box bych nekupovala, hrozí nebezpečí zdravotních problémů. Klidně dejte podnět na inspekci, já už jsem to udělala. Obrana proti těmto praktikám a hnědým banánům – nekupovat.

Prosím o radu, kde koupím zaručeně české maso – vepřové a hovězí.

Volila bych menší řeznictví a uzenářství, české vepřové a hovězí objevíte i v některých řetězcích, sledujte pečlivě zemi původu, u hovězího masa je značení povinné, u vepřového bývá rovněž velmi časté.

Jak vybrat kvalitní jogurty s opravdu prospěšnými bakteriemi? Mám pocit, že je to čím dál horší, jen samá zahušťovadla.

Kvalitní jogurty nemají extrémně dlouhou dobu trvanlivosti a není v nich mnoho dalších přísad. Doporučuji soustředit se na renomované české výrobce, já je kupuji taky i pro dítě.

Lze říci o geneticky modifikované potravině, že je více kontrolovaná oproti ostatním potravinám?

Geneticky modifikované organismy jsou u nás většinou pouze suroviny, není mi známo, že by na trhu bylo mnoho takových produktů pro přímou spotřebu, může to být olej nebo popcorn. Je u nich prováděna standardní kontrola, GMO jsou testovány už více než 50 let, a přesto nejsou stále povoleny pro běžné využití ve výživě lidí.

Proč nejsou na ryze dětských výrobcích mnohem důkladnější kontroly a na obalech nejsou uváděny nutriční hodnoty v přepočtu na dítě, ale na dospělého (například procenta doporučené denní dávky či energetického obsahu)?

Dětské výrobky jsou obecně kontrolovány mnohem přísněji než výrobky pro dospělé a jsou pro ně také daleko přísnější parametry. Dívala jsem se na dětskou výživu a na ní základní výživové hodnoty uvedeny jsou. Nicméně uvádět přepočty na dítě i na dospělého je prozatím dobrovolná aktivita, ale řada výrobců již tyto hodnoty na výrobcích uvádí. Přepočet na dítě je poměrně složitá záležitost, protože u dětí se prakticky rok od roku mění výživové parametry.

nakupovani

Když si v obchodě koupíme uzeniny u obslužného pultu, tak je sníme maximálně do 3 dnů, pak už mi připadají nedobré, ale nevím, jak dlouho jsou vystavené v těch vitrínách v obchodě. Prodávají je, dokud se prostě neprodají, nebo myslíte, že ty neprodané nakrájené salámy po určitě době vyhodí?

Samozřejmě, že nakrájené zboží by mělo být po uplynutí data spotřeby likvidováno, pokud máte podezření, že se tak ve vaší prodejně neděje, dejte podnět na SZPI.

Jak je možné, že bio potraviny vycházejí prakticky ve všech testech skoro nejhůře?

Bohužel, bio se stalo pro mnoho obchodních řetězců zaklínadlem, na které lákají lidi, ale na kvalitu příliš nehledí. Doporučuji výrobky bio nikoliv jako značku řetězců, ale od konkrétních výrobců.

Jak je to podle Vás s potravinami vypěstovanými na vlastní zahrádce? Jsou opravdu o tolik lepší v porovnání s tím, co je na v potravinových řetězcích a pak v porovnání s tím, co je na trzích?

Pokud víte, co na zahrádce pěstujete a na jaké půdě, pak jsou určitě Vámi vypěstované produkty kvalitní. Bohužel, řada lidí neví, co jejich půda obsahuje, tak potom mohou mít ve svých výpěstcích bez svého zavinění třeba pesticidy, o kterých nevědí.


Mohlo by vás zajímat

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.