Co hledat ve složení výrobku?

Co hledat ve složení výrobku?

09.05.2013 ČTK

Správně číst obaly na potravinách a podle toho nakupovat, znamená něco jiného pro diabetika, člověka s vysokým tlakem, cholesterolem nebo jinou zdravotní obtíží.

"Každý si musí hledat ve složení výrobku něco jiného. Diabetik by měl sledovat množství sacharidů a cukrů, člověk s vysokou hladinou cholesterolu by měl sledovat množství nasycených mastných kyselin. Důležitá je také energetická hodnota," říká Pavel Suchánek, odbonrík na zdravou výživu. Podle platného zákona musejí výrobci uvádět na obalech složení výrobku a varování, pokud jsou v něm stopy sóji, ořechů a jiných surovin, které vadí alergikům a nemocným. Tabulky dávají přehled o výživové hodnotě ve 100 gramech a jedné porci. Značení GDA, tedy nutriční bubliny, ukazuje energetickou hodnotu, obsah cukru, tuků či sodíku v jedné porci a procento doporučené denní spotřeby.

Suchánek ocenil, že když výrobce využije značení GDA, dává kupujícímu vodítko - zobrazí jednotlivé složky i doporučenou velikost porce. Kupující ví, na kolik porcí potravina je a jaká je doporučená velikost porce, když kupuje třeba velkou láhev nápoje nebo velké balení cereálií.

obaly

Radí proto sledovat vedle stogramových tabulek s hlavními údaji o obsahu bílkovin, sacharidů a tuků také informace o obsahu, kde může být třeba množství ztužených tuků, nasycených mastných kyselin a dalších složek. Člověk tak může udělat kvalifikovanější výběr a spočítat si energetický příjem, obsah rizikových nebo naopak zdraví prospěšných složek, jako je vláknina, a podle toho se rozhodnout, jestli si výrobek koupí. "Můj zdravotní stav by měl určovat výběr potravin a čím více důležitých informací se na obalu dočtu, tím lépe mohu výběr udělat," řekl.

Zákon o potravinách má v příštím roce změnit požadavky na značení potravin podle evropského předpisu. Zavede povinnost, aby značení bylo písmem velkým alespoň 1,2 milimetru a nápis byl čitelný, třeba formou kontrastu tisku a pozadí. Za porušení má být sankce až 10 milionů korun.


Mohlo by vás zajímat

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Ceny potravin nadále klesají! Cukr je nejlevnější za dva roky.

06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.