26.02.2021 Jana Čiháková
Ledviny jsou pro život nezbytný párový orgán uložený po obou stranách páteře, tvarem nápadně připomínající fazole. A právě fazole a luštěniny obecně ledvinám významně prospívají a napomáhají jejich správnému fungování.
Vylučovací soustava, jíž jsou ledviny důležitou součástí, udržuje lidský organismus ve stavu křehké rovnováhy (tzv. homeostáza). Jejím úkolem je mimo jiné kontrola množství vody, soli a odpadních látek v těle, filtrace krve a zajištění stálé tělesné teploty. Ledviny navíc produkují tři významné hormony, erytropoetin, kalcitriol a renin, které jsou důležité pro udržení pevného fyzického i duševního zdraví.
Východní medicína má k ledvinám ohromný respekt a vnímá je nejen jako životně důležitý orgán. Ledviny jsou podle tradiční nauky sídlem životní energie i hmoty, ze které je člověk zrozen. Emočně se k nim pojí strach. Úzkou souvislost mají ledviny také s dalšími orgány a částmi lidského těla, a to nejen s močovým měchýřem a močovou trubicí, ale i s kostmi, vlasy, ušima a mozkem. Z pěti prvků, se kterými tradiční čínská medicína pracuje, jsou přiřazeny vodě. Podle tzv. orgánových hodin bývají ledviny nejaktivnější v době mezi 17. až 19. hodinou, proto je dobré právě v tomto časovém rozmezí jejich činnost posilovat například pitím vhodného bylinkového čaje.
Ledviny citlivě reagují na chlad, proto si zvlášť v zimních měsících zaslouží vaši pozornost. Z dlouhodobého hlediska jim škodí také vyšší množství soli, příliš mnoho bílkovin ve stravě, a naopak málo tekutin. Riziková je i nadváha a přebytek cukru v krvi. Nesvědčí jim ani vysoká míra stresu, psychické vypětí, málo pohybu, nebo naopak přetrénování. Nefungují-li ledviny dobře, v krvi se hromadí odpadní látky, které ledviny nezvládají odstranit. Tento zdraví ohrožující stav se nazývá urémie a projevy bývají různé.
Onemocnění ledvin není vždy snadné odhalit, protože i pokud jsou ve špatné kondici (a nenastane-li tzv. ledvinová kolika), bolest cítit nemusíte. I z toho důvodu je prevence onemocnění namístě.
Nejčastějšími projevy, že ledviny nefungují správně, bývají otoky, které sice mohou souviset také se špatnou funkcí lymfatického systému, ale právě i s nedostatečností ledvin. Obvykle se otok projevuje v oblasti dolních končetin a kloubů. Klasické potíže s močením (snížené množství nebo naopak hojné močení, změna barvy moči nebo pěnivá moč) jsou dalším obvyklým příznakem, podobně jako bolesti v oblasti beder, nezřídka zaměňované za „obyčejnou“ bolest zad. Lidé s nemocnými ledvinami mohou trpět i na nejrůznější kožní vyrážky někdy doprovázené svěděním. Časté je i zrychlené dýchání a vysoká únavnost, případně kovová pachuť v ústech nebo zápach z nich.
Ačkoli to může znít jako oblíbené klišé, je třeba naslouchat svému tělu a alespoň částečně rozklíčovat jeho „řeč“. Zdravý životní styl, potřebné množství makroživin ve stravě, přiměřený pohyb, dostatek tekutin, eliminování soli, dochucovadel, vysoce průmyslově zpracovaných potravin, naopak přidání ovoce a zeleniny, luštěnin a semen, jsou skvělou prevencí onemocnění tohoto životně důležitého orgánu. Vhodné je i otužování, nicméně i tak je třeba dbát na oblečení přiměřené počasí. Dalším bonusem pro zdraví ledvin je i spokojená mysl a odolnost stresu. Budete-li ctít alespoň některé z těchto zásad, vaše ledviny vám poděkují.
Text Lea Raif, foto shutterstock
06.12.2023 | Všichni samozřejmě víme, že nejlepší ochranou před nástupem kocoviny je alkohol vůbec nekonzumovat, ale realita bývá odlišná, a to navzdory předsevzetím, která si během krušných chvilek dáváme. Pokud už se s kocovinou probudíte, na sliby je pozdě, zkuste udělat pro svůj organismus alespoň něco málo, co vám ve vašem neutěšeném stavu pomůže.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.