23.01.2019 Jana Čiháková
Podle výsledků mezinárodní Studie o dětech a jejich zdraví (HBSC) v Česku ubývá dětí, které pijí alkohol. Stále jsou ale nad evropským průměrem. První zkušenost s alkoholem před třináctými narozeninami mělo v roce 2002 sedm z deseti českých děvčat a tři čtvrtiny hochů, v roce 2014 to byla necelá čtvrtina dívek a 28 procent chlapců.
V roce 2002 alkohol aspoň jednou týdně pilo zhruba 30 procent patnáctiletých dívek a dvě pětiny stejně starých chlapců, v roce 2014 to bylo 14 procent děvčat a pětina hochů. Ve 36 sledovaných zemích to bylo v průměru devět procent dívek a 16 procent chlapců.
Díky osvětě a i preventivnímu programu Pobavme se o alkoholu, který má ukázat dopady nadměrného pití, se však situace mírně zlepšuje. Přednáškou prošlo za deset let přes 100 000 třináctiletých školáků. Cílem lekcí v sedmých třídách je snížit rizika experimentování s alkoholickými nápoji i pravidelné popíjení mezi dětmi.
"Preventivní hodinou chceme dosáhnout toho, aby děti, které se rozhodnou experimentovat s alkoholem - a je jich hodně, to dělaly s rozumem. Aby někde nekoupily láhev, nezalezly s ní v parku do roští, nevypily ji a v nejhorším případě nezemřely. Když už se rozhodnou pít, aby to dělaly s co nejmenšími následky," řekl o lekcích pro školáky vedoucí drogového informačního centra Sananim Josef Šedivý.
Lektoři školáky učí o účincích a rizicích alkoholu či o poskytnutí první pomoci v případě vážných zdravotních problémů v opilosti. Využívají animace a modelové situace. "Alkohol má u nás obrovskou tradici a patří mezi legální návykové látky. I populace má tendenci ho vnímat méně nebezpečně, než by si zasloužil. Je téměř ve všech domácnostech. Děti jsou zvyklé, že se pije. Mluvíme o rizicích. Není bezpečnější alkohol. Nedá se říct, že je možné pít pivo a nepít ´tvrdý´. Alkohol je alkohol," uvedl Šedivý.
Zatímco unie výrobců označuje alkohol za specifickou potravinu, Sananim ho bere jako drogu. "Je to etické dilema. Pravidelně je to zhruba dvakrát ročně velké téma na etickém panelu v naší organizaci. Ten hlídá to, aby se nestalo, že se někde objeví, že alkohol je bezpečný," uvedl Šedivý. Podle něj není možné na výrobce alkoholu ale pohlížet jako na "původce zla", nést by měli odpovědnost. "Chceme, aby si uvědomili, že prodávají sice legální věc, ale se kterou je potřeba specificky zacházet," dodal Šedivý.
Podle výkonného ředitele Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimíra Darebníka projekt Pobavme se o alkoholu loni vyšel na 1,3 milionu korun. Darebník podotkl, že stát v roce 2017 na spotřební dani na alkohol vybral kolem šesti miliard korun.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
13.08.2024 | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil internetovému obchodu s potravinami Košík.cz pokutu ve výši 1,8 milionu korun za zneužití jeho významného postavení na trhu. Společnost uznala své pochybení, využila možnosti narovnání a rozhodla se nepodat rozklad proti této sankci, jak ÚOHS uvedl ve své tiskové zprávě. Česká tisková kancelář (ČTK) se snaží získat vyjádření od firmy.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.