30.11.2011 Ing. Jana Poděbradská
Co spojuje ženy na celém světě? Bez dlouhého přemýšlení můžeme říci, že to budou diety a nakupování. Diety ovládají celý svět, ale boj za štíhlou postavu je v každé zemi jiný.
Brazílie – dieta pro dobrou náladu
V Brazílii je nejnovějším trendem dieta pro dobrou náladu. Musíte jíst hlavně potraviny bohaté na vitamín B, který najdete v banánech, potraviny obsahující selen (para ořechy) a také fazole a rýží, protože mají nízký glykemický index.
Amerika – MMS a stop mastným kyselinám
Amerika musí být vždy o krok napřed. Když totiž přijde Američanka do restaurace, vytáhne si hned svůj mobilní telefon a jakmile jí donesou jídlo, vyfotí ho a pošle do speciální dietologické ordinace. Dietolog zašle vyjádření, co si o zvoleném pokrmu myslí a případně doporučí nějakou alternativu, aby jídlo odpovídalo jejímu dietnímu plánu.
V New Yorku dali na rady odborníků, kteří varují před nebezpečnými transmastnými kyselinami. Ty vznikají ztužováním tuků a najdeme je v cukrovinkách, pizzách, fastfoodech a mají za následek nejen tloustnutí, ale také řadu negativních dopadů na zdraví. Kolem dvaceti tisíc pekáren a fast foodů proto trans mastné kyseliny z výroby zcela vyloučilo. U nás si na ně zatím musíme dávat pozor sami.
Anglie – vláknina agar-agar
Angličanky nedají dopustit na speciální prášek zvaný agar agar. Vyrábí se z mořských řas. K sehnání je už i u nás, v prodejnách se zdravou výživou. Často se používá i místo želatiny. Stejným způsobem nám poslouží ale i jablečná vláknina. Vláknina podporuje správné trávení, cítíme se déle sytí a pomáhá snížit riziko vzniku cukrovky, rakoviny tlustého střeva a onemocnění srdce.
Německo – televizní pořad
Němky a Rakušanky zcela ovládl televizní pořad Besser Essen, u nás ho známe pod názvem Jste to, co jíte. Po skončení pořadu lidé vyrážejí do supermarketu a upravují svůj jídelní lístek dle moudrých rad, které se dozvěděli v televizním pořadu.
Japonsko – ryby a malé nádobí
Tradiční čínská strava je ideální dietou. Čínská kuchyně je plná ryb, zeleniny a rýže a v postatě nezná bílou mouku a cukr. Nejdůležitějším pravidlem Japonska je „hara hachi bunme“ nebo-li „jez jen do polosyta“. V tom Číňanům napomáhá i malé nádobí a navíc - když jedí hůlkami, nemohou si naložit velkou porci.
Francie a Japonsko - věnují se jen jídlu
Nedělejme během jídla nic jiného, co odvádí naši pozornost, neboť jinak sníme mnohem více, než ve skutečnosti potřebujeme. Pro Francouze a Japonce je věnování se jiné činnosti při jídle vrcholem neslušnosti.
Francie – velké snídaně
Francouzky si zakládají na bohatých snídaních. Sice to zní z pohledu českých dietářek zvláštně, ale Francouzky tvrdí, že když se ráno dobře najedí, mají během dne menší hlad. Navíc energii, kterou přijmou ráno, přes den s přehledem spálí.
Španělsko – panenský olivový olej
Nejen Španělé, ale i ostatní středomořské národy našly způsob, jak jíst tuk a netloustnout. A to díky extra panenskému olivovému oleji. Smaží na něm, lijí ho do salátů a dokonce si ho kapou na chleba. Spotřeba másla a jiných živočišných tuku je ve Středomoří mnohem nižší než ve zbytku Evropy.
Indie – obědy s rodinou
Indická tradice nařizuje jíst s rodinou. Nejspíš na tom něco bude, protože tlusté Indy jen tak neuvidíte. Pravdou je, že když jíme s někým, tak se v jídle většinou krotíme, jíme pomaleji a celkově toho sníme méně. Dle starodávného indického systému přírodní medicíny – ayurvédy, má naše tělo maximální schopnost trávit ve chvíli, kdy je slunce vysoko na obloze, tedy v poledne. Proto je pro náš žaludek výhodnější, dát si vydatnější oběd a jen lehkou večeři.
Francie a Anglie - kvalita nad kvantitou
Francouzi a Britové preferují kvalitu nad kvantitou. Dávají přednost přírodním potravinám před zpracovanými. Čerstvé jídlo je chutnější, proto se spokojíme s menší porcí.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.