Do Karlových Varů se sjeli odborníci na minerální vodu

Do Karlových Varů se sjeli odborníci na minerální vodu

10.09.2014 ČTK

Česko totiž disponuje unikátním územím, kde je možné najít prakticky všechny typy minerálních vod.

Více než 120 účastníků z 32 zemí se sjelo do Karlových Varů na konferenci MinWatt 2014 o minerální vodě. Unikátní je zejména v tom, že se jí účastní odborníci z mnoha oblastí, kteří studují minerální vodu od jejího vzniku, přes distribuci až po vliv na zdraví člověka, řekl za pořadatele Zbyněk Hrkal z Ústavu hydrologie, inženýrské geologie a užité geofyziky Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.
    "Jsou zde odborníci z mnoha oblastí ze všech kontinentů i profesní organizace. Důvod, proč uspořádat konferenci v Karlových Varech, je to, že Česká republika má asi největší tradici a historii v užívání minerálních vod a Karlovy Vary jsou symbolem českého lázeňství," uvedl Hrkal.
    Česko disponuje unikátním územím, kde je možné najít prakticky všechny typy minerálních vod. "Stačí si vzít západočeský lázeňský trojúhelník, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně. Jsou kousek od sebe, ale každé město má úplně jiné prameny. Nedaleko jsou zase jáchymovské lázně s radioaktivními prameny. Velké Losiny mají zase sirovodíkové, Luhačovice zase prameny s vysokou mineralizací," vyjmenoval Hrkal.
    Česko má ale další zvláštnosti. Přestože se v zemi vypije jen 48 litrů přírodní minerální vody na obyvatele za rok, jsou zde oblíbené ochucené minerálky, které jsou v jiných zemích spíše výjimkou. "Pokud by se započítaly i ty, tak by průměr spotřeby stoupnul na asi 100 litrů," doplnila předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková.
    Přírodní minerální vody, které se dostávají zákazníkům na stůl, mají přitom velmi přísné pravidla pro distribuci. Voda se z hlubokých vrtů do lahví musí dostat bez jakékoli chemické úpravy.
    Například prameny minerálky Mattoni Karlovarských minerálních vod, které jsou spolupořadatelem konference, jsou v Doupovských horách, v území vojenského újezdu, kde je krajina téměř nedotčená lidmi. Čerpání vody kontrolují digitální senzory, které odesílají údaje každých pět sekund.
    Podle lékaře Zdeňka Zadáka přitom dnešní populace potřebuje pít minerální vody, aby si lidé doplnili chybějící minerály. Nedostatek některých iontů může mít za následek vážné zdravotní problémy.
    V Česku se těží pro obchodní účely 12 minerálních vod a pět léčebných, které jsou ale většinou k dostání hlavně v lékárnách. Stovky dalších léčivých pramenů jsou pak v lázních. Jejich užívání je ale vhodné jen v místě a přímo z pramenů.


Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola uvedla na trh svůj první alkoholický nápoj

28.05.2018 | Americká společnost Coca-Cola poprvé za více než 125 let své existence uvedla na trh alkoholický nápoj.

Zpoplatnění letáků povede ke zdražení potravin, říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu

04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.