Dochuťte si svoji hotovku

Dochuťte si svoji hotovku

20.01.2014 Mgr. Jana Uhlířová

Zajímalo nás, jak opravdu chutná a co přesně obsahuje hotové chlazené jídlo, jehož jsou regály v obchodech plné. Jak naše testování dopadlo?

Máte hlad, ale vařit se vám nechce? Stačí sáhnout do chladicího boxu v obchodě, vybrat si hotové jídlo, ohřát ho v mikrovlnce a oběd nebo večeře je na stole. Jak je na tom ale takový pokrm se složením, kvalitou a hlavně chutí? To jsme pro vás otestovali na různých druzích „hotovek“.

Hotovky neslibují žádný michelinský kulinární zázrak ani dotek kouzla domácí kuchyně. Je to většinou s přimhouřeným okem víceméně průměrný chuťový zážitek, který zasytí, přičemž ani nenadchne, ani neurazí. Při testování jsme sáhli po směsce tradičních pokrmů, které jsou v běžné nabídce každého většího supermarketu. Otestovali jsme čevapčiči, buřtguláš, halušky, moravského vrabce a hovězí po španělsku.

Nečekané složení

Jídla na obalech většinou vypadají dobře, ale to vypadala i Potěmkinova vesnice. Se čtením složení se při výběru jídla bohužel zdržuje málokdo, když už se k němu odhodlá, často může odradit velikost písma. V podstatě se dá říct, že čím kratší je výčet jednotlivých ingrediencí, tím lépe. Nejhůře je na tom v tomto ohledu testovaný guláš. V sáhodlouhém výčtu složení nalezneme nejen separát, ale i směsku éček a spoustu alergenů (díkybohu deklarovaných). Čevapčiči zase může kromě logicky očekávaných složek obsahovat navíc i stopy korýšů a měkkýšů, čímž se trochu neplánovaně dostáváme ke středomořské kuchyni. Stručně a jasně – co se složení týče, nejpoctivěji vypadá moravský vrabec a halušky.

Sám sobě kuchařem

Většina jídel potřebuje trochu vlastní invence a doladění k představám každého strávníka. To znamená tuhle trochu okořenit, tamhle přidat špetku pepře nebo menší množství cibulky. Koření chybí hlavně omáčkám, které jsou nevýrazné jako kafe z automatu. Maso také není žádná extrakvalita – tam, kde se dá použít salám nebo separát, je překvapivě salám nebo separát, kde se pokrm bez doteku opravdového masa neobejde, tam se maso upejpavě promenuje, ovšem v miniaturním množství a ostýchavě jako na prvním rande.

Přílohy jsou průměrné tak, že by mohly být definicí průměrnosti. Knedlíky jsou gumové, avšak standardní, tedy podobné, jako dostaneme v každé hospodě (hospodě, ne restauraci). Halušky chutnají jako bramborové knedlíky, bramborová kaše je nejen nevýrazná, ale bohužel i trochu zapáchá. Jestli je to špatným skladováním v obchodě nebo již špatnou výchozí surovinou, ví bůh. A možná výrobce. Nebo skladník. Nejlepší přílohou tak je jednoznačně rýže – není rozvařená, překvapí sypkostí i příjemnou chutí.

Zpackaná exotika

Jídla, která mají reprezentovat některou ze zahraničních kuchyní – tedy španělského ptáčka nebo slovenské halušky, by asi domorodci nepoznali. Tak slabý odvar jejich národního skvostu totiž dokážeme připravit. I když – španělský ptáček (v tomto případě „vysypaný“) nemá se Španělskem jako takovým nic společného. Svůj název získal na dvoře císaře Rudolfa II., kde díky jeho matce, Marii Španělské, vařili i španělští kuchaři, kteří pro panovníka připravovali telecí závitky s nádivkou. V padesátých letech minulého století pak vznikly závitky v dnešní podobě, z hovězího masa.

Kupované hotovce ovšem chybí mnohem větší porce masa i ostatních „vnitřností“, případně i kousek kvalitní slaniny. To slovenské halušky mají opačný problém – jsou obrovské, protože jejich výroba je levná, zatímco deklarované uzené je jen jejich chudou příbuznou – jedná se o masovou drť neidentifikovatelného původu. Ano po tom nepátráme – o některých věcech je lepší přesně nevědět, kde se vzaly. To, že úplně chybí brynza, je v tomto případě asi ta lepší zpráva. 

Co říci závěrem? Pokud budete mít hlad, žaludek zaplníte. Moravský vrabec i hovězí po španělsku jsou překvapivě dobrá jídla, ostatní se pohybují na hranici průměru a vyhozených peněz.

VÝSLEDKY:

 

 

 

 

 

 

12

 

34

56

Výsledky našeho testování nepocházejí z laboratoří a nejsou založeny na přesných chemických analýzách, nýbrž na subjektivním hodnocení členů redakce. V tabulkách naleznete hodnocení kvality a chuti masové složky, přílohy i omáčky, případně další složky pokrmu. Hodnotíme školními známkami od 1 do 5.


Mohlo by vás zajímat

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.