30.09.2010 Zdroj: ČTK
Evropská komise zažaluje Česko kvůli pomazánkovému máslu. Nelíbí se jí, že název používá pro výrobek, který vlastnosti másla nemá. V unii se označení "máslo" smí používat jen v případě, že výrobek obsahuje více než 80 procent mléčného tuku, což v tomto případě neplatí. ČTK o tom dnes informovala Evropská komise. Spor českých mlékařů usilujících o zachování tradičního názvu výrobku s unijními úředníky trvá již několik let.
České předpisy dovolují používat označení pomazánkové máslo pro výrobky, které obsahují alespoň 31 procent mléčných tuků. Podle unijních norem by ovšem čeští výrobci měli takové produkty označovat jako "roztíratelný tuk". Brusel může nicméně výrobcům udělit výjimku, ale jen v případě, že jde o tradičný výrobek či o popis některých jeho vlastností.
Češi o výjimku žádali, ale komise žádost zamítla. "Výrobky s obsahem mléčného tuku nižším než 80 procent, a tedy s vyšším obsahem vody než v másle vyrobeném v souladu s právními předpisy EU, soutěží na trhu s tímto výrobkem. Vyšší obsah vody poskytuje výrobci těchto výrobků ekonomické výhody. To vede k nerovné soutěži," uvedla komise.
Mlékaři zdůrazňují, že výjimka, kterou dlouhodobě požadují, by platila výlučně pro český trh, kde má výrobek více než třicetiletou tradici a těší se velké oblibě spotřebitelů. Při vývozu produktu za hranice České republiky by byl mléčný výrobek prodáván pod označením, které stanoví unijní legislativa, řekl dnes ČTK předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.
Mlékaři již také připravili žádost o udělení označení Zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se zvláštní povahou. Argumentují také tím, že například jiný člen EU, Španělsko, získalo v minulosti výjimku pro dva své tradiční výrobky nesoucí v názvu slovo "máslo", které také unijní definici nesplňují. Obsahují výrazně méně tuku, navíc je v nich cukr, uvedl Kopáček.
Používání označení pomazánkové máslo podle Bruselu může mást spotřebitele v několika členských státech EU. Pojem máslo se totiž ve stejném významu jako v češtině používá také v polštině, slovenštině, slovinštině a bulharštině.
"V zájmu dodržování právních předpisů EU by Česká republika měla používat vhodné označení stanovené v jednotném nařízení o společné organizaci trhů, jako například roztíratelný tuk, nebo by měl obsah tuku být upraven na úroveň másla," doplnila komise.
Podle českých mlékařů se výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně. Dodnes se vyrábí pouze v České republice a na Slovensku. Mezi tuzemskými spotřebiteli je pomazánkové máslo oblíbené. Obyvatel ČR v průměru ročně spotřebuje zhruba jeden kilogram této mléčné pomazánky. Největším výrobcem pomazánkového másla je tradičně Choceňská mlékárna.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.