26.01.2012 PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Zaplavily falešné pesticidy i tuzemská pole? Tak tuto otázku si bezesporu kladou nejen zemědělci, ale také konzumenti konvenčně vyprodukovaných potravin. Ti, kdo ale naopak mohou být zcela v klidu, jsou příznivci biopotravin. Ekologičtí zemědělci totiž chemické pesticidy nepoužívají.
Netestované padělané pesticidy zaplavují v poslední době evropský trh. Zisky organizovaného zločinu z obchodů s látkami, které mohou představovat nebezpečí jak pro samotné zemědělce, tak pro životní prostředí, dosahují miliard eur. Dá se předpokládat, že takové pesticidy, které neprošly testy, mohou obsahovat nedovolené látky a ohrožovat tak veřejné zdraví. Minulý týden o tom informoval server euroactiv.cz. Uvádí, že podle mluvčího Europolu Sørena Pederse velkoobchodníci nemají ani ponětí, že nakupují nepravé zboží. To totiž obvykle nese označení významných výrobců. Odhady hovoří o tom, že v některých evropských zemích mohou být falešné pesticidy požívány až ve čtvrtině případů.
Jistotu, že takové látky rozhodně nevstoupily do výrobního řetězce potravin, mají v této situaci především ti, kdo upřednostňují produkty ekologického zemědělství. „Jakékoliv pesticidy patří v ekologickém zemědělství k nedovoleným látkám. Se škůdci ekologičtí zemědělci bojují přirozenými prostředky. Jen těžko najdete rozsáhlé plochy monokultur v ekologickém režimu, dodržuje se důsledně střídání osevních postupů. Na místo herbicidů se s plevely ekologičtí zemědělci vypořádávají především ,mechanicky‘. Plením, péčí o plodiny nebo častějším sečením travních porostů, což znemožňuje vysemenění a další šíření nežádoucích plevelů. Když je nejhůř, může ekologický zemědělec sáhnout po schválených preparátech na přírodní bázi, jakou jsou například různé výluhy byli, chytré houby apod. Jejich účinnost pochopitelně není tak plošná a razantní jako u pesticidů, ale ekologičtí sedláci a spotřebitelé se aspoň nemusí bát ohrožení svého zdraví,“ vysvětlila manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová. Tam kde je třeba ochránit plodiny v režimu bio před hmyzími škůdci, se výborně osvědčili přirození nepřátelé, například draví roztoči – slunéčka sedmitečná.
Ochrana rostlin v ekologickém zemědělství je kvůli vyloučení pesticidů mnohem náročnější a tudíž nákladnější ale zároveň také přirozenější, zdravější a příznivější k celému ekosystému. Výsledek, tedy biopotravina, je možná dražší než její „konvenční sestra“, je třeba si však uvědomit, že ekologická produkce nese řadu pozitiv. Mezi ně se dá v souvislosti s posledními informacemi Interpolu připojit i fakt, že se nepodílí na organizovaném zločinu.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.