28.04.2014 Mgr. Kateřina Kmecová
Sami výrobci si kuchtění ulehčují, třeba menším množstvím masa, použitím jedné chuťově dominantní suroviny a nezbytnými zvýrazňovači chuti. Hlavní rada tedy opět zní: čtěte, čtěte, čtěte!
Guláš se v našich kuchyních zabydlel v 19. století a od té doby naštěstí již nikam neodešel. Patří k českým klasikám stejně jako svíčková nebo knedlo-vepřo-zelo a těžko byste hledali hospodu, kde by na jídelním lístku chyběl. A pokud si ho chcete dopřát i na chalupě či při pobytu v přírodě, můžete si ho pořídit také v praktické konzervě. A právě ty se tentokrát ocitly na našem testovacím pranýři.
Guláše už jednou naším redakčním testováním prošly, ovšem v podobě hotových jídel servírovaných s knedlíky. A nevedly si ve srovnání s jinými hříšníky tak zle. Oceňovali jsme na nich hlavně překvapivě chutné maso, takže samotný guláš v konzervě je jistým příslibem dobrého oběda. Nebo ne?
Nechtěli jsme být vybíraví, a proto jsme se rozhodli vzít guláše hovězí (4 vzorky) i vepřové (2 vzorky). Cenové rozdíly byly tentokrát opravdu propastné – kilogram nejlevnějšího výrobku by nás stál 72 Kč (Spar), za nejdražší bychom zaplatili181 Kč (Švéda). Snad ale ještě výrazněji se produkty lišily svou kvalitou. A opět se nám potvrdilo, že není možné absolutně spoléhat na rovnici čím dražší = čím lepší. První místo nám sice shodně obsadily dva nejdražší produkty, ale hned za nimi se umístil guláš výrazně levnější.
Na guláši máme všichni rádi, že víme, co se nám po jeho objednání objeví na talíři, nemělo by nás čekat žádné nepříjemné překvapení. „Hovězí guláš je se svíčkovou a knedlem-vepřem-zelem hospodskou klasikou, máme jej na jídelníčku každý den a pokaždé se prodá,“ říká majitel restaurace U vodárny na pražských Vinohradech Josef Kočovský. „Je to jídlo, u něhož si hosté umějí představit, co dostanou, a pokud kuchaři neujede ruka s kořením nebo nepřipálí cibulku, tak je chuť guláše pokaždé stejná.“
V případě konzervovaných gulášů by však toto tvrzení nemohlo být od pravdy vzdálenější. Úroveň byla tak rozdílná, že těžko věřit, že vůbec jde o stejný typ výrobků. Nenarazili jsme ani na dva vzorky, které by chutnaly alespoň podobně. Zcela mimo kategorii stál vzorek Coquette Schweinegulasch – po našich zkušenostech s redakčním testováním působil jako zjevení. Smálo se na nás neuvěřitelné množství libového masa (podle složení ho bylo 80 % obsahu a skutečnost tomu odpovídala), radost pohledět. Jediné, co nám radost trochu kazilo, byla barva i chuť omáčky – mezi rajskými by si vedla slušně, ale guláš to prostě není.
U jiných vzorků to bylo smutnější počtení i pochutnání – obsah masa se zde pohyboval od poměrně optimistických (deklarovaných) 40 % až po tristních 18 %. Výrobci sice upozorňují, že „část pevné složky přechází zpracováním do omáčky“, ale u některých se těžko zbavit dojmu, že přešly asi do nějaké jiné konzervy. U řady produktů prostě výrobci plně využili maskovací výhody konzervy – schová se do ní kdeco a za maso se může vydávat prakticky jakýkoli útvar živočišného původu. V některých vzorcích byl výrazně cítit glutamát, v jiných nepříjemně dominovala jedna složka (koření - paprika, česnek, majoránka nebo kmín), případně neměly chuť žádnou a hlavní šlágrem byla rozvařená hrouda cibule obklopená tukem.
Pokud se nechcete pouštět do přípravy guláše, protože je podle vás náročný na čas, suroviny i schopnosti, může být konzerva dobrou alternativou. Ovšem vězte, že i sami výrobci si kuchtění výrazně ulehčují – menším množstvím masa, použitím jedné chuťově dominantní suroviny a samozřejmě nezbytnými zvýrazňovači chuti. Hlavní rada tedy opět zní: čtěte, čtěte, čtěte! Pakliže na vás ve složení vykoukne 80 % masa jako v případě vzorku Coquette, výsledek v podstatě nemůže dopadnout špatně, jen se těšte na pořádnou masovou nálož. Pokud je ovšem masa 18 % (to vše v okamžiku zpracování, samozřejmě), případně byste potřebovali na rozluštění většiny složení chemické vzdělání, od takového guláše ruce pryč a zajděte si na něj radši do nejbližší hospody.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.