25.10.2011 Redakce
V průběhu letošního září - Měsíce biopotravin byl představen systém certifikace produktů ekologického zemědělství. Tedy jak je možné získat značku bio, jakým způsobem se farma kontroluje a také co všechno je potřeba k tomu, aby byl certifikát udělen.
Kdo chce začít s hospodařením dle zásad ekologického zemědělství, musí se přihlásit k některé ze tří kontrolních organizací pro ekologické zemědělství, které v České republice působí (KEZ, o. p. s., ABCERT AG a BIOKONT CZ, s.r.o.). Tyto organizace pověřuje ministerstvo zemědělství ke kontrolní a certifikační činnosti v ekologickém zemědělství a pomocí nich pravidelně kontroluje všechny subjekty, které požádají o certifikaci bio.
Po přihlášení ke kontrolní organizaci farma vstoupí do tzv. přechodného období, kdy již musí hospodařit podle zásad ekologického zemědělství, ale ještě své produkty nesmí označovat známkou bio a používat v názvu výrobku toto slovo. Přechodné období trvá podle druhu pozemku 1-3 roky.
Každý rok farmu navštěvuje inspektor kontrolní organizace, který prohlíží farmu „od sklepa až po půdu“. Po příjezdu na farmu zdokumentuje všechny pozemky, které k farmě náleží. Vyfotí sady, ustájení zvířat, pastviny, sklady, pole, atd. Poté začíná kontrola všech dokumentů spojených s chovem zvířat, pěstováním plodin a výrobou produktů s označením bio. Za každou takovou návštěvu platí farmář poplatek spojený s kontrolou. Žádné další peníze kontrolní organizace od farmářů nedostává. „Kontrola je opravdu důkladná, na naší farmě probíhá 6 až 7 hodin a připravujeme se na ni i několik dní“, říká Olga Syrovátková z farmy Zámecké sady Chrámce. „Dokladovou evidenci musíme samozřejmě pečlivě vést celý rok, týden před kontrolou se to opravdu dohnat nedá“, dodává.
Hlavní pravidla spojená s kontrolou ekologického zemědělství (EZ):
- oddělená výroba, pokud farmář (výrobce) zpracovává i konvenční suroviny
- důsledná evidence všech vstupů a výstupů do/z farmy
- přísné postihy při zjištění nedostatků
Při zjištění nedostatků v rámci kontroly EZ je farmáři udělena pokuta, při závažnějším zjištění může být farmáři odebrán i samotný certifikát. „Nejčastějšími důvody odebrání je například nepovolené použití přípravků na ochranu rostlin nebo zjištění nedostatků v účetnictví a administrativě“, říká Kamil Pecka, vedoucí certifikačního orgánu KEZ, o. p. s.
„V roce 2010 bylo odebráno na 74 certifikátů za pochybení ze strany farmářů a výrobců biopotravin. Toto číslo zahrnuje jak odebrání certifikátů, tak i dočasné odebrání certifikátu a jeho vrácení po napravení skutečností, pokud je pochybení odstranitelné“, upozorňuje Martin Leibl z Ministerstva zemědělství. Celkově ale ekologické zemědělství zaznamenává nepřetržitý růst, k 31. 12. 2010 eviduje ministerstvo 4 143 subjektů (farmářů a výrobců biopotravin). Toto číslo vzrostlo ale k 25. 8. 2011 o 529 subjektů na celkových 4 672.
K lepší osvětě spotřebitelů a tím i k větší spotřebě biopotravin a nárůstu počtu ekologických farmářů dochází právě díky informačním akcím, jako je Měsíc biopotravin. V září a v průběhu října se uskutečnilo téměř 50 akcí. Letošní ročník zaznamenal nejvíce biojarmarků a biodožínek v celé sedmileté historii akce. Nechyběly samozřejmě dny otevřených vrat na ekofarmách nebo ochutnávky biopotravin a vzdělávací akce pro spotřebitele.
Měsíc biopotravin jako akce podporovaná Ministerstvem zemědělství vznikla za partnerství Potravinářské komory, Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO, PRO-BIO LIGY, dm drogerie, Billy, OP Tiger a také Farmářského tržiště Praha, Radia 1, Českého rozhlasu Dvojky, nazeleno.cz a bio-info.cz.
Příští ročník startuje opět 1. září 2012 a bude ve znamení principu trvalé udržitelnosti ekologického hospodaření.
Více informací na www.mesicbiopotravin.cz .
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.