13.02.2014 Barbora Selan Opelková
Ledvinám udělá dobře čaj ze zlatobýlu, žlučník potěší předjarní půst.
Teoreticky by v období Vodnáře (do 19. února) měla vrcholit zima, proto se stále stravujeme nejlépe teplým vařeným jídlem, abychom měli dostatek síly a energie. Je třeba posilovat ledviny, které jsou sídlem životní energie a potřebují dostatečný příjem tekutin (vhodný je čaj ze zlatobýlu nebo z kopřiv či brusinková šťáva) a teplé oblečení.
Konzumujeme především potraviny bohaté na hořčík, rybí pokrmy, ořechy, listovou zeleninu, maso, celozrnné pečivo a potraviny bohaté na vitamin A, tzv. retinol, který najdeme v játrech, špenátu, nebo karotce. Vhodné jsou také pokrmy z čekanky, silné vývary slepičí či hovězí, či obohacení jídelníčku řeřichou, kterou si snadno vypěstujeme v kuchyni a můžeme nasekanou přidat na chleba či k přílohám.
Vodnáři milují sladké a vychutnají si bohatou hostinu i skromnější krmi.
Uvařme si: jablečný koláč, omelety, čekankový salát, brukvovou polévka, celerovou polévku, polévku z červené řepy
Období od 20. února již přísluší Rybám. Ryby jsou vodní znamení, proto se s tímto obdobím pojí i ryby, mořské řasy a plody moře. Blíží se předjaří a podle toho je vhodné přistupovat ke svému stravování a tělu obecně, stravu odlehčit a tělo po zimních hodech detoxikovat.
V tomto období je třeba čistit a posilovat žlučník, tedy co nejvíce omezit živočišné tuky - plnotučné potraviny, sýry, žloutky, máslo a červené maso. S obdobím Ryb se pojí také předvelikonoční půst, kdy bychom se měli vyhýbat stravě s nadbytkem chemických konzervantů a vyloučit těžce stravitelná jídla.
Vhodnými potravinami jsou ovoce a zelenina, především ředkvičky a saláty, ořechy, celozrnné obiloviny, mladé jehněčí a kůzlečí maso, tmavá rýže, pohanka, k pití čaj z pampeliškového kořene, zeměžluči, pelyňku či ostropestřce mariánského.
Ryby někdy jídlem zahánějí smutek, rády vaří a nejsou vybíravé.
Uvařme si: hovězí s mrkví, mrkvový dort, králíka s jarní zeleninou, čínský salát z drůbežího masa
12.09.2014 | říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Povídali jsme si s ním nejen o dopadech ruských sankcí na české pěstitele a výrobce.
18.12.2015 | Ačkoli si naprostá většina rodin alespoň jedenkrát za rok do lesa na houby vyrazí, musí řada domácností své zásoby doplnit také na tržištích nebo nákupem u cesty. Je však bezpečné tyto houby kupovat? A jaké platí pro prodej hub pravidla? Jak si s houbami poradit, aby nám nepřinesly více škody než užitku?
10.06.2014 | Jen polovina českých školáků pije denně obyčejnou vodu, nejraději mají ochucenou.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.