Jak nakupovat lahůdky a zákusky

Jak nakupovat lahůdky a zákusky

14.01.2013 Ing. Jana Poděbradská

Určitě to znáte – spěcháte a v obchodě pak sáhnete po prvním, co vám padne pod ruku, zvlášť když vás zaujme i cena. Až doma pak zjistíte, co jste vlastně koupili. Na co si dát pozor při nákupu lahůdek a zákusků a jaké finty obchodníci používají, aby nás nalákali ke koupi i nekvalitního zboží?

Měli bychom nakupovat pouze takové množství a druhy potravin, které jsme schopni sníst do vyznačeného data na obale a pro které máme zajištěny vhodné, výrobcem deklarované podmínky uchování. Protože jde o výrobky snadno se kazící, musí se spotřebitel snažit dodržovat určitá pravidla, zkrátit dobu přepravy domů a chránit výrobek před kontaminací  zvenku. Doma jej správně uložit v chladu a co nejdříve zkonzumovat. V žádném případě bychom neměli kupovat potraviny s prošlým datem použitelnosti či potraviny, které nebyly v době nákupu uloženy za podmínek deklarovaných výrobcem.  Také bychom se měli vyhnout potravinám s porušeným obalem, nečerstvého vzhledu a s povrchovými vadami, jako je např. plíseň.

lahudky

Čeho si všímat

Při přípravě, vystavování i prodeji nebalených potravin určených k přímé spotřebě musí být vyloučen přímý kontakt potraviny s rukou obsluhující osoby. Je proto dobré si všímat, zda prodavač používá nějaké podávací náčiní. Hodně napoví také čistota jeho oděvu i prostředí v prodejně a chladírenských vitrínách. Pozornost bychom měli věnovat způsobu skladování výrobků v prodejním místě, lahůdkářské výrobky by měly být skladovány při teplotě do 5 °C. Pro zabalení potravin musí být použit vhodný funkční obal. V žádném případě by to neměly být již jednou použité znečištěné krabice od jiných potravin.

Nebalené lahůdkářské výrobky musejí být při prodeji umístěny tak, aby byly chráněny před znečištěním, klimatickými vlivy, a nejde-li o samoobslužný prodej, i před kontaktem se spotřebitelem. Je dobré si všímat, zda je u nich na viditelném místě uveden název výrobku, datum použitelnosti a u kusových výrobků i hmotnost.

U balených výrobků si musíme všímat, zda jsou povinné údaje (výrobce, dovozce nebo prodávající, složení výrobku, hmotnost, datum použitelnosti a podmínky uchování) uvedeny přímo na etiketě. Poslední dva jmenované údaje jsou velmi důležité i pro správné zacházení a skladování doma. 

lahudky2

Finty prodejců lahůdek

Většina Čechů si pod pojmem salát představí hmotu obsahující kousky sterilované zeleniny, nepříliš kvalitní uzeninu a majonézu. Mezi lahůdkářské produkty patří také chlebíčky, pomazánky, aspiky, obložené housky a bagety, které taktéž většinou majonézu obsahují. Kdo nemůžete bez majonézových salátů žít, měl by kupovat raději balené, u kterých si lze lépe ověřit dobu spotřeby. Obal nesmí být někde porušen a výrobek musí být vhodně skladován, tedy uložen výhradně v chladicích boxech. V případě nespokojenosti lze lahůdky reklamovat do 24 hodin.

Starý salát do nového

Problematické jsou vážené saláty, které se prodávají u pultů. Nikde není zaručeno, že salát už dávno není po záruce. Nepoctiví prodejci používají vcelku jednoduchý trik. Když salát na povrchu oschne a vypadá mdle, stačí jím jen zamíchat a zákazník nic nepozná.

Vypečený řízek

Když už je trojobal nevzhledný a plesnivý, tak se oškrábe a maso se znovu obalí.

Nahrazování majonézy

Také se nám může přihodit, že majonéza je nahrazována levnějšími variantami, jako je například jogurt či zakysaná smetana.

Oschlý salám

Oschlá kolečka salámu umisťují prodejci dospodu a spotřebitel si toho má možnost všimnout až doma. Další variantou je, že takto okoralé zbytky se zamíchají do různých druhů salátů.

lahudky3

Finty prodejců zákusků

Když spotřebitel nakupuje zákusky, měl by si dobře všímat, jak vypadají a vybírat si jen nepoškozené a bezvadné kusy. Výrobky s rozdrobeným, připáleným nebo naopak nedopečeným korpusem, deformované, oschlé, s rozteklými náplněmi a zdobením či jakkoliv znečištěné by v nákupním vozíku rozhodně skončit neměly. Nebalené cukrářské výrobky se musejí skladovat při teplotách do 8 °C. To znamená, že by v obchodech rozhodně neměly být vystaveny volně na pultech, ale ve fungujících chladicích boxech či vitrínách.

Stará šlehačka

Praxe nepoctivých prodejců - zavánějící šlehačku například z větrníku jednoduše seškrábnout a nastříkat novou.

Karamelová šlehačka

Tato odstraněná stará šlehačka se často nevyhodí, někteří výrobci ji svaří, přidají trochu karamelu, aby ji ovoněli, a pak ji dále prodávají jako karamelovou šlehačku, kterou můžeme najít např. ve větrnících.

Rostlinná šlehačka

Také se nám může stát, že si objednáme pohár a místo klasické chutné živočišné šlehačky najdeme šlehačku rostlinnou, která rozhodně tak dobře nechutná.

Jak se těmto podvodným trikům vyhnout?

Jestliže si pochutiny nepřipravíte sami doma nebo nebudete pracovat přímo v obchodě, tak bohužel nemáte možnost zjistit, zda je salát, uzenina či zákusek opravdu čerstvý. Pokud upřednostníte kupovanou variantu před přípravou doma, volte raději balené výrobky. Další možností je si najít oblíbenou cukrárnu či lahůdky, kde budete s čerstvostí a kvalitou výrobků spokojeni a kam se budete rádi vracet.


Mohlo by vás zajímat

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.