09.11.2011 Redakce
V pátek 11. listopadu v 11 hodin již posedmé přivítáme první víno nového ročníku – Svatomartinské. Letos na milovníky vína čeká v obchodech, restauracích a vinotékách po celé zemi rekordních cca 2 000 000 lahví těchto svěžích vín od 125 vinařů.
V těchto dnech mají vinaři velmi napilno, protože musí vína nalahvovat, nalepit etikety a navézt vína do obchodů, vinoték a restaurací po celé zemi, aby bylo na 11. 11. vše pečlivě připraveno.
„Největší nápor se očekává už v pátek, kdy spotřebitelé využijí první možnosti seznámit se s novým ročníkem, ale zároveň se budou zásobovat i na svatomartinský víkend a jeho prožití s dobrým jídlem a vínem v kruhu přátel a nejbližších,“ komentuje blížící se svátek všech fanoušků moravských a českých vín Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který je iniciátorem obnovené tradice Svatomartinských vín a zajišťuje jejich propagaci.
Letos se o možnost používat značku Svatomartinské přihlásilo 125 vinařských firem, které získaly právo označovat 365 vzorků mladých vín jako Svatomartinské. Mezi odrůdami je nejvíce zastoupena odrůda Müller Thurgau s 96 druhy vín. Veltlínské červené rané najdeme v nabídce 23krát a Muškátů moravských můžeme ochutnávat 43 druhů. Svatovavřinecké vévodí růžovým vínům s 80 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budeme vybírat z 37. Modrý Portugal naopak dominuje mezi červenými s 62 víny a nabídku doplňuje Modrý Portugal rosé se 17 víny a 7 vín bude cuvée, neboli směs více odrůd.
Není mladé víno jako mladé víno
Láhev Svatomartinského vína musí být opatřena logem Svatomartinské v podobě Martina na koni na etiketě a jednotnou záklopkou s nápisem Svatomartinské 2011 na hrdle láhve. Jedině takto označená Svatomartinská vína mohou přinášet od 11. listopadu radost, protože splňují přísné nároky na kvalitu. Obrovský nárůst popularity Svatomartinských vín láká bohužel i některé nepoctivce, kteří se čas od času snaží vydávat i vína nedosahující požadované kvality za Svatomartinská.
Výrobci záklopek mají povoleno vydat jednotlivým výrobcům Svatomartinských vín pouze tolik záklopek, kolik odpovídá množství vyrobeného Svatomartinského vína. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské víno tak má přehled, kdo, kolik a jakých Svatomartinských vín uvádí na trh.
Moravská a česká vína letos také v telefonech
Svatomartinské víno představuje na jedné straně propojení s historií a tradicemi v podobě svatomartinských hodů a gastronomie, ale na straně druhé znamená po všech stránkách moderní trend. Současný rozměr do pití nejen Svatomartinského vína přináší aplikace Sommelier pro chytré telefony iPhone. Aplikace je šikovný průvodce moravskými a českými víny a jejich optimálními kombinacemi s jídly. Uživatelé tak budou mít neustále po ruce rádce při výběru, servírování a volbě vína k jídlu a jídla k vínu, včetně detailních popisů odrůd pěstovaných na Moravě a v Čechách. Aplikace bude obsahovat také odkaz na všechna letošní Svatomartinská vína a bude stylově od 11.11. zdarma ke stažení v Appstore.
Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již pošesté společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.
Více informací o Svatomartinském vínu a vinařských akcích naleznete na webových stránkách www.svatomartinskevino.cz
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.