30.03.2012 Ing. Jana Poděbradská
Určitě to znáte – spěcháte a v obchodě pak sáhnete po prvním, co vám padne pod ruku, zvlášť když vás zaujme i cena. Až doma pak zjistíte, co jste vlastně koupili.
· Rozpečené a dopékané pečivo je prodáváno jako čerstvé.
Zmrazené výrobky jsou většinou dováženy ze zahraničí, často jsou dlouhodobě skladovány. Rozpékané pečivo se šokově zmrazí na teplotu -35 °C. Při -18 °C vydrží až 270 dní a v obchodech se pak už jen na 15 minut rozpeče či dopeče. Polotovary se do Česka často dovážejí z Polska, sladké pečivo pochází většinou z Francie.
Kvalita takto zpracovaných výrobků je mnohem nižší než u pečiva čerstvého a už pár hodin po dopečení tzn. gumovatí. Obchodním řetězcům se dopékání a rozpékání pečiva však vyplácí. A to především po vzniku zákona o významné tržní síle, který zakazuje vracet neprodané pečivo zpět dodavatelům. Díky rozpékání a dopékání tak mohou obchodníci zásobovat své prodejny podle aktuální poptávky a večer v regálech tak skoro nic nezbyde. Navíc nemusí být závislí na dodávkách jen z blízkých pekáren. A obrovskou výhodou je také vůně, která se šíří z pecí a láká tak zákazníky k nákupu.
· Starší pečivo mezi čerstvým
Často se nám také může stát, že mezi pečivem, na kterém je uvedeno, že je čerstvé, jsou přidány i starší výrobky.
· Předmíchané směsi
Díky ušetření času a práce se dnes již používají většinou jen předmíchané směsi a umrtvené průmyslové kvasy na pečení. Původní receptury se drží už jen malé procento podniků. Kromě toho, že se z chleba vytratila přirozená chuť a vůně, mnohem rychleji podléhá zkáze. Dříve přitom potravinářské normy určovaly, že chleba musí vydržet poživatelný alespoň čtyři dny. Dnes se datum spotřeby u většiny chlebů uvádí čtyřiadvacet hodin od upečení.
· Nedopékání chleba
Výjimečné není ani úmyslné nedopékání chleba. Ten se pak jeví měkčí a zákazníci jej považují za čerstvější.
· Neprodané chleby do nových
V českých pekárnách se můžeme setkat také s přidáváním rozmočených neprodaných chlebů do nového těsta. Starý chleba tak může tvořit i desetinu objemu toho nového. Výsledkem je pak vláčnější těsto.
· Nejvhodnější je zabalit čerstvé výrobky do čisté utěrky, nebo čerstvé pečivo vložit zabalené do mrazáku, ve kterém bude nejméně -18 °C. Pouhé uložení v lednici k prodloužení trvanlivosti rozhodně nestačí. Když pak totiž vyndáme studené pečivo z lednice, zvlhne a plísně v něm mohou přežívat mnohem lépe, než kdyby bylo uloženo jen v chlebníku. Nejpoužívanější jsou sice mikrotenové sáčky, ale pečivo by v nich nemělo zůstat déle než dva dny. Pokud si chceme koupit pečivo do zásoby, zvolme raději balené trvanlivé druhy, které jsou ošetřeny konzervačními látkami.
· Senzorické vlastnosti
Ovoce a zelenina musejí být především čerstvé, bez poškození, škůdců, bez nadměrné povrchové vlhkosti, zdravé, bez plísní a hniloby. To jsou hlavní požadavky pro všechny třídy jakosti.
· Druhá jakost
Ušetřit můžeme při koupi zeleniny a ovoce druhé jakosti. U ní můžeme zaznamenat malé poškození, a to jen u 10 % hmotnosti nebo počtu. I přesto musí odpovídat minimálním požadavkům.
· Nahnilé ovoce a zelenina
Nahnilé produkty by se neměly na pultech obchodů objevit vůbec. Přesto na ně v obchodech nezřídka narazíme.
· Okrájená zelenina
V chladících pultech běžně najdeme také zeleninu krájenou. V řadě obchodů je běžnou praxí, že prodejci neprodanou zeleninu nevyhodí, ale vykrájí. Takto poškozenou zeleninu pak úhledně naaranžují na tácek a zabalí do potravinářské fólie.
· Neuvedení skutečné hmotnosti
Jednou z dalších chyb, se kterou se můžeme při nákupu setkat, je také to, že uvedená hmotnost u baleného ovoce nebo zeleniny neodpovídá skutečnosti, proto je lepší vybírat z volně skladovaných.
· Chybí označení země původu a třídy jakosti
Mezi další nedostatky patří také to, že často chybí označení země původu a k jaké jakostní skupině produkt náleží.
· Odchylky od standardu
Dalším problémem mohou být například i tvarové odchylky, deformace či nedostatečně vybarvení a to především u okurek.
· Nevhodné teplotní podmínky
S výše uvedenými fintami se můžeme setkat jak v kamenných obchodech, tak i na stáncích. Ale při prodeji ovoce a zeleniny ve stáncích navíc hrozí, že produkty budou vystavené nevhodným teplotním podmínkám, což má za následek ještě rychlejší zkázu.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.