19.10.2011 Ing. Jana Poděbradská
Stará moudrost praví: „Snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli“. A tato stará pravda platí dnes jako v dřívějších dobách, kdy byl život člověka o dost poklidnější. Z několika průzkumů, které byly provedeny v minulém roce, vyplynulo, že každodenní snídani si dopřává zhruba jen 65% z nás.
Už naši dávní předkové věděli, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Dalo by se říci, že je to tzv. startér našeho metabolismu a do značné míry rozhoduje o tom, jaký náš den bude. Je nezbytná pro dodání potřebné energie a naši fyzickou i psychickou pohodu.
Naše tělo potřebuje po nočním hladovění doplnit energii a organismus potřebuje zaměstnat. Pokud se totiž ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne na naše rezervy. Kvůli tomu šetří energii a zpomaluje se metabolismus a my se pak cítíme unaveni. Člověk má pak tendenci sáhnout po různých kalorických bombách a má pak větší chuť k obědu i večeři.
Měli bychom snídat nejen to, co je pro nás zdravé, ale také to, co nám i chutná a tím se tak mohli příjemně naladit na zbytek dne. Je jedno, zda zvolíte sladkou či slanou variantu, ale snídaně by měla tvořit čtvrtinu našeho denního příjmu energie, a to v případech, kdy držíme dietu, i v rámci zdravého životního stylu.
Vhodná snídaně by měla obsahovat zejména lehce stravitelné bílkoviny, dobré tuky, sacharidy a vlákninu. Správně zvolená snídaně by nás tak měla zasytit alespoň na tři hodiny, potom bychom měli zvolit vhodnou svačinku a teprve pak by měl následovat oběd. K snídani můžeme zakousnout celozrnné pečivo, doplněné tvrdým sýrem, vajíčkem či šunkou. Vhodný je také bílý jogurt s ovocem nebo oříšky.
Pozor bychom si ale měli dát na tzv. zdravé cereálie. Jsou to obvykle jen obyčejné lupínky z bílé mouky s přebytkem cukru. Zvolit bychom tedy měli raději celozrnné a nedoslazované. Nejlepším řešením je, když si své snídaňové cereálie namícháme sami doma z ingrediencí, které máme nejraději.
Po noci musíme doplnit nejen energii, ale také vhodné tekutiny. Pozor bychom si ale měli dát na po ránu tak oblíbenou kávu a neředěné 100% džusy, které pokud vypijeme na lačno, mohou podráždit žaludek. Stejně opatrní bychom měli být také při pití černého čaje a kávy, jelikož působí diureticky a nemůžeme je tedy zahrnout do celkového příjmu tekutin během dne. Když už tedy zvolíme tuto variantu, doplňme ji další tekutinou, v nejlepším případě čistou vodou.
Není třeba se jim třeba vyhýbat úplně, ale jako snídaňový základ zvolme raději vodu či čaj (bylinný, ovocný, zelený).
Výzkum, který proběhl v Mnichově, prokázal, že velká snídaně nám sice může zabránit dát si dopolední svačinku, ale již neovlivní příjem kalorií přijatých během celého dne.
Takže ideální snídaně by měla být sice menší, ale vhodně složená. Pokud se totiž do práce pustíme s plným žaludkem, nemá pak náš mozek dostatečný přívod krve a tím ztrácíme koncentraci a soustředěnost.
Snídat bychom měli, i když nepociťujeme hlad. Jak to ale udělat, když opravdu po ránu nemáme hlad a už vůbec ne chuť?
Je dobré se snídat „učit“ pomalu a hlavně v klidu. Lehce se to říká, hůře pak dodržuje v reálném životě. Začít bychom mohli třeba tím, že vstaneme o chvíli dříve a uděláme si na snídani čas. Můžeme začít s menšími porcemi, pár lžičkami jogurtu, ovocem nebo kouskem pečiva. Naše tělo si tak zvykne na pravidelný ranní režim a porce můžeme postupně zvětšovat a varianty obměňovat.
Příčinou nechuti snídat může být také velké večerní hodování. Vhodným řešením by mohlo být omezení jídla večer a vhodná skladba celodenního jídelníčku.
Má rada na závěr: „ V rámci vašich možností se snažte vstávat a snídat v klidu a pohodě a alespoň trochu přemýšlejte nad tím, čím vaše tělo po ránu nastartujete“.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.