nemoci  

Jak se stravovat při anémii

Jak se stravovat při anémii

02.12.2009 Martin Chlup

Anémie (chudokrevnost) je onemocnění, při kterém je v krvi nedostatečná koncentrace krevního barviva. Krev má sníženou schopnost vázat kyslík, proto nedostatečně zásobuje kyslíkem organismus. Anémií známe celou řadu, nejčastější je anémie z nedostatku železa.

svet potravin jak se stravovat pri anemiiKREV

Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenášet kyslík, který je nezbytný pro fungování celého těla.

Přenos se uskutečňuje z plic do všech buněk a tkání lidského těla. Kyslík je transportován pomocí červených krvinek, v nichž se váže na červené krevní barvivo – hemoglobin.

Pokud v tomto procesu dojde k poruše, nejčastěji k poklesu počtu červených krvinek a hladiny hemoglobinu, pak se do svalů a dalších orgánů dostává méně kyslíku. Zároveň se v nich hromadí velké množství oxidu uhličitého. Na nedostatek kyslíku lidské tělo začne reagovat.

Srdce pracuje s rychlejší frekvencí a zrychlí se i dýchání. Výsledkem je pocit únavy a vyčerpání.

PŘÍČINY VZNIKU ANÉMIE

Nejčastější příčinou je porucha tvorby červených krvinek z nedostatku železa, vitaminu B12 či kyseliny listové. Častou příčinou jsou menší, ale dlouhodobé ztráty krve.

Další možností může být porucha vstřebávání železa ve střevě, např. kvůli nemoci spojené s průjmy, jako je neléčená celiakie, či Crohnova choroba.

Anémie také vzniká v důsledku nemoci hemoglobinu. Krvinky, které v sobě nesou špatné krevní barvivo, jsou ničeny, a tak je jich nedostatek.

Naše tělo obsahuje jen cca 6 gramů železa (hmotnost hřebíku).

Škodlivý je pro ně nejen nedostatek, ale také nadbytek železa. Železo pak působí jako oxidant a vytváří volné radikály, které mohou zvyšovat hladinu cholesterolu a ucpávat tepny. Nadměrný přívod železa je spojován se srdečními nemocemi.svet potravin jak se stravovat pri anemii

HROZÍ VÁM ONEMOCNĚNÍ ANÉMIÍ?

Část anémií je dědičná. Pokud tedy máte v rodině výskyt chudokrevnosti, představuje to pro vás větší riziko. Velký vliv má také způsob stravování – např. vegetariánství či veganství – a obecně zdravotní stav. Způsobit anémii může rovněž dlouhodobé užívání některých léků (např. k léčbě epilepsie). Rizikové skupiny jsou:

  • všeobecně ženy (ztráty krve v důsledku menstruace), především však těhotné a kojící ženy
  • lidé, kteří ztrácejí dlouhodobě
  • krev v důsledku onemocnění – hemoroidů, vředové choroby, onemocnění střev
  • alkoholici, kuřáci
  • starší osoby
  • vegetariáni, vegani

Studie ukazují, že schopnost vstřebávání vitaminu B12 je u lidí nad 50 let nižší. Starší lidé proto mají větší sklon k chudokrevnosti.

PŘÍZNAKY ANÉMIE

Chudokrevnost se projevuje příznaky, které souvisí se sníženou schopností krve transportovat kyslík:

  • únava a slabost
  • bledost (např. spojivky jsou u anemického člověka bílé, bledé jsou také dásně a místa pod nehty)
  • bušení srdce, dušnost.

Dále jsou typické bolavé ústní koutky a často krvácivé afty v ústech nebo na jazyku, opakované infekce a špatné hojení ran. Také bolesti hlavy, hučení v uších, nechutenství, obtíže při polykání, hubnutí, zácpa nebo průjem. Nemocní anémií mají často problémy se soustředěním, jsou podráždění, nebo naopak apatičtí.

U LÉKAŘE

V případě, že máte popisované příznaky, poraďte se s lékařem. Způsob léčby anémie totiž závisí na zjištěné příčině onemocnění. Lékař vám také poradí ohledně potravinových doplňků, resp. vám předepíše vhodné množství železa, kyseliny listové a vitaminů, které máte užívat.

Při klinickém vyšetření se vám jistě podívá na oční spojivky a sliznice úst. Zajímat jej bude, nejsou-li bledé.

Poslechne si srdce a plíce, prohmatá břicho, aby zjistil, nemáte-li zvětšená játra či slezinu.

Pak vám odebere krev na vyšetření krevního obrazu, ze kterého zjistí počet červených krvinek, jejich nezralých forem, hladinu krevního barviva, hladinu železa v plazmě a vazebnou kapacitu transferinu (tj. kolik železa se může vstřebat).

U nejčastější chudokrevnosti z nedostatku železa se při léčbě podávají preparáty s obsahem tohoto prvku. U dospělých je to 200–300 mg železa denně, u dětí 5 mg železa na 1 kilogram hmotnosti.

Železo se užívá nalačno, půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle.

Při anémii z nedostatku vitaminu B12 či kyseliny listové se užívá vitamin B12.

Je prokázáno, že vitamin C zvyšuje schopnost organismu vstřebávat železo.

Např. podle výzkumu bylo u 28 přísných vegetariánů zjištěno, že dvouměsíční užívání 500 mg vitaminu C po obědě a po večeři zdvihlo hladinu hemoglobinu o 8 % a hladinu železa o 17 %.

svet potravin jak se stravovat pri anemiiPREVENCE A STRAVOVACÍ DOPORUČENÍ

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vyšším obsahem železa, vitaminu B12 a kyseliny listové. Důležité je jíst vyváženou, zdravou stravu s dostatečným obsahem vitaminů, které napomáhají vstřebávání železa.

Z léčivých rostlin pomáhá echinacea, která podporuje tvorbu červených krvinek. K léčení chudokrevnosti se s úspěchem p o u ž í v á také kopřiva, pampeliška, hořec a jetel luční. Tyto byliny organismu pomáhají lépe využít minerály a vitamin C nutný k léčení.

Železo

Železo je nepostradatelnou složkou krevního barviva. Když nemáme železo, tělo nemůže hemoglobin vyrábět.

Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.

Mnoho železa obsahuje hovězí a jehněčí maso, zejména játra.

Najdeme ho i v darech moře – ústřicích a mušlích, ve vajíčkách, v luštěninách (hrách a fazole) či ve špenátu (ale tam je ho méně, než se všeobecně traduje). Sušené ovovce (např. rozinky), pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby jsou rovněž velmi dobrým zdrojem tohoto minerálu.

Železo se z našeho trávicího traktu mnohem lépe vstřebává při působení vitaminu C. Proto je vhodné pravidelně jíst všechny druhy ovoce a zeleniny – nejbohatší zdroje představují paprika, černý rybíz, kiwi, růžičková kapusta, jahody a pomeranče.

Vitamin B12

Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy. Vitamin B12 je obsažen výhradně v živočišných zdrojích: červené maso, játra, vejce, ryby; mléko, mléčné výrobky, vejce.

Kyselina listová

Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy. Vynikajícím zdrojem kyseliny listové v potravě je tmavě zelená listová zelenina, fazole, ovoce, droždí, ořechy, sójové pečivo, pšeničné klíčky.

ZÁVĚREM

Pro úspěšnou léčbu anémie je nejdůležitější zjistit příčinu onemocnění, a těch může být celá řada. Anémie může být také známkou jiného onemocnění (chronické záněty, nemoci trávicího traktu).

Máte-li proto podezření na anémii, vyhledejte lékaře.

Nejlepší prevencí anémie je zdravé stravování s dostatkem látek nezbytných pro tvorbu hemoglobinu – železa, kyseliny listové a vitaminu B12.


Mohlo by vás zajímat

22 rad, jak jíst skutečně zdravě

28.07.2014 | Strava nás ovlivňuje víc, než si myslíme. Je například vědecky podloženo, že ovlivňuje tzv. biologický věk – že díky ní naše tělo rychleji stárne či naopak zůstává mladé. A jak tedy jíst správně?

Vyplatí se krabičková dieta?

22.04.2014 | Jak si vybrat správnou dietu až do domu?

Jak poskládat stravu v průběhu dne?

09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.