20.03.2014 iDNES.cz
Migrénu často spustí špatné jídlo. Zapomeňte na alkohol i čokoládu.
Migrénami trpí více než milion lidí v České republice. Ženy třikrát častěji než muži. Záchvaty migrény často vyvolává kromě stresu a dalších faktorů také nevhodné jídlo a pití. Může ji ale spustit i půst či vynechání pravidelného jídla.
"Migréna patří mezi nejznámější a nejrozšířenější typy bolestí hlavy. Na rozdíl od ostatních bolestí hlavy jde u migrény o několikahodinový záchvat, který probíhá v několika přesně určených fázích," říká neuroložka Věra Peterová.
A dodává, že se vyznačuje těmito příznaky - bolest hlavy je pulzující ostrá a silná, převážně jednostranná, doprovázená výraznou nevolností až zvracením, nemocným vadí světlo, zvuky a vůně, nesnesou jakoukoliv námahu, nemohou pokračovat v práci, mají potíže se soustředěním, obtížně mluví, někteří i omdlí.
Když bolest odezní, nemocný se cítí unavený, nemá chuť k jídlu, nemůže se soustředit, většinou si chce lehnout a usne-li, spánek záchvatu uleví. Od ostatních bolestí hlavy se migréna liší i délkou trvání bolesti. U migrény je tato doba od 4 až po 72 hodin. Trvá-li záchvat významně déle, může dojít k vývoji mozkové mrtvice.
Migrénu mohou vyvolat různé spouštěče nejen z oblasti hormonálních vlivů či psychických faktorů, ale i životního stylu. V posledních letech je také zkoumán vliv životního prostředí, potravinových spouštěcích faktorů a nedostatku vody v organismu (dehydratace).
Právě výběr potravin je člověk trpící migrénou schopen ovlivnit a přispět tak ke zlepšení svého zdravotního stavu. Tím, že zcela odstraníme ze stravy některé potraviny, lze množství záchvatů výrazně snížit.
"Většina spouštěčů v potravinách buď obsahuje nějaké složky, které zvyšují tvorbu serotoninu, případně jiné aminokyseliny, nebo se nějakým způsobem podílí na vstupu serotoninu do cév a do mozku," vysvětluje lékařka Peterová.
Mezi nejčastěji zaznamenané potravinové spouštěče bolestí hlavy patří alkohol. Bolesti hlavy mohou vyvolat všechny druhy alkoholu, tedy tvrdý alkohol, pivo i víno, i když červené častěji než bílé. "Bolest hlavy vyvolává etylalkohol, ale svou roli hraje i nástup dehydratace provázející konzumaci alkoholu," uvádí neuroložka.
Další potraviny, které migrenikům mohou vyvolat záchvat, jsou zralé sýry, ve kterých je tyramin, čokoláda nebo hrášek, kde je fenyletylamin, v citrusech fenolické aminy, v asijských jídlech, polévkách v sáčku a uzeninách bývá glutaman sodný.
Migrenikům prospívají jídla nekořeněná a připravená z jednoduchých potravin. "Ideální je například dušené nebo pečené přírodní kuřecí maso. Optimální příloha je z čistě žitné mouky, vařené brambory či rýže. K pití spíše jen voda nebo bylinné čaje. Zelenina zase vařená nebo dušená. Na dochucení je vhodná třeba pažitka či petrželka a jen mírně osolit. Z ovoce optimálně banán," radí neuroložka.
Velmi důležitá je také pravidelnost jídla. V dnešní uspěchané době mnoho lidí nesnídá, neobědvá a až v pozdějších odpoledních hodinách se dostávají k jídlu a potom jedí velké množství najednou. A to může být problém. "Klesne totiž hladina cukru v krvi a i tento jev může mít nepříznivý vliv na migrénu," dodává lékařka Věra Peterová.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.