Jó, třešně zrály...

Jó, třešně zrály...

01.07.2010 Tomáš Miškovský

Nastalo jedno z nejhezčích období roku, léto. Začaly prázdniny, slunce hřeje jako o závod, voda láká ke koupání a dozrává první ovoce. Pro mnohé z nás byl, je a bude tento čas vždycky neodmyslitelně spojován s typickým znakem začátku červenec, s obsypanými třešňovými alejemi a sladkými červenými plody s nezaměnitelnou chutí...

Černé, tmavé, žíhané i žluté. Chrupky, srdcovky i ptáčnice...

TŘEŠNĚtresne

Třešně obsahují 80 % vody, mnoho přírodních ovocných cukrůa minerálů. Tmavší druhy třešní jsou pro tělo užitečnější, protože obsahují velké množství hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku.

Z vitaminů obsahují ve významné míře vitamin A či betakaroten, vitamin P, vitamin C, vitamin E a vitamin B. Jsou hodnotné jako čističi krve, stimulují vyměšování trávicích šťáv a moče. Jsou důležitými čisticími prostředky pro játra a ledviny.

Z třešňového dřeva se například vyrábějí loutky, kytary nebo se používá jako topivo při uzení masa...

PŮVOD

Třešeň patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). U nás se vyskytuje i v plané formě. V lesích Čech a Moravy roste ptáčnice (Prumus avium L., či Cerasus avium) s drobnými nahořklými plody. Pochází z Malé Asie, ale je rozšířená po celé Evropě až po Skandinávii, Anglii, ale najdeme ji i v Portugalsku. Třešně v ušlechtilé formě se pěstují po celém světě.

RECEPTÁŘ TŘEŠŇOVÝCH NÁPADŮ

1) Šátečky s třešněmi a kokosem

Ingredience:satecek

500 g hladk52é mouky, 1 balíček sušeného droždí, 150 ml mléka, 150 g měkkého tvarohu, 100 g tuku (Hera), 2 vejce, 1 vanilkový cukr, špetka soli

Náplň: 150 ml vody, 40 g sušeného mléka, 100 g kokosu, 40 g krupicového cukru, 300 g třešní (nebo jiného sezónního ovoce)

Příprava:

Do mísy prosejeme mouku, vytlačíme důlek, do kterého vsypeme droždí, a zalijeme polovinou vlažného mléka. Necháme droždí nabobtnat. Tuk nakrájíme na menší kousky a utřeme s cukrem a tvarohem. Společně s vejci, vanilkovým cukrem, zbylým mlékem a špetkou soli přidáme k mouce s droždím. Vypracujeme hladké vláčné tužší těsto, které necháme v teple asi hodinu kynout.

Zatím si připravíme náplň. Vodu zamícháme se sušeným mlékem a cukrem a přivedeme k varu. Přidáme kokos a necháme minutu povařit. Poté stáhneme z ohně a necháme vychladnout.

Nakynuté těsto rozválíme na plát silný asi 4 mm a rozkrájíme na čtverce 6 x 6 cm. Do středu naneseme lžíci kokosové náplně a vypeckované třešně, protější rohy těsta stiskneme k sobě do středu (šátečky). Naskládáme na plech a necháme ještě 15 minut kynout. Pak celý povrch potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi 20 minut.

Po upečení necháme vychladnout. Doba přípravy: asi 100 minut (s kynutím)

Ovoce lze měnit podle toho, co zrovna dozrává, například s jahodami, rybízem, broskvemi či meruňkami.

pohár2) Horké třešně se zmrzlinou

Ingredience:

2 polévkové lžíce vlašských ořechů, 1 lžíce přepuštěného másla, 100 g černých třešní, 8 kopečku vanilkové či smetanové zmrzliny, 2 polévkové lžíce mandlových lupínků, 300 g džemu z černých třešní

Příprava:

V pánvi rozehřejeme máslo a přidáme džem. Poté přidáme čerstvé vypeckované třešně. Směs jen krátce podusíme, aby ovoce změklo.

Můžeme použít jak čerstvé třešně, tak i kompotované a mražené. Kompotované třešně scedíme a necháme okapat. Čerstvé a mražené ovoce ochutíme třtinovým cukrem. Veškeré použité ovoce je samozřejmě předem vypeckované.

Rozpálíme druhou pánev, na které opražíme drcené ořechy a mandlové lupínky.

Na talířky rozdělíme horké třešně. Na každý talířek dáme 2 kopečky zmrzliny a vše ozdobíme praženými oříšky. Můžeme ještě posypat třtinovým cukrem nebo pokapat javorovým sirupem. Dospělí mohou přidat i lžíci ovocného likéru či jiný alkohol. Dezert lze vylepšit i šlehanou smetanou.

Horké třešně se zmrzlinou (a se šlehačkou) ihned podáváme. Doba přípravy: 15 minut. Místo třešní lze použít i maliny či rybíz.

pálenka - ilustrační foto3) Třešně v pálence

Ingredience:

1 kg třešní, 400 g želírovacího cukru, 4 tyčinky skořice, proužky citrónové kůry, 750 ml třešňovice

Příprava:

Třešně vypereme, necháme v sítu okapat a zbavíme stopek. Připravíme si dvě větší čisté sklenice se šroubovacím uzávěrem, na dno nasypeme želírovací cukr a poté dovnitř naaranžujeme skořici s citrónovou kůrou. Do každé sklenice vsypeme třešně a zalijeme je třešňovicí tak, aby byly všechny potopené. Pak sklenice uzavřeme. Uložíme do chladu a temna na 2 měsíce, aby se cukr důkladně rozpustil.

Doba přípravy: cca 2 měsíce odležet, zpočátku obden sklenicemi lehce potřeseme. Takto naložené třešně mají trvanlivost 1 rok!

 


Mohlo by vás zajímat

Brambora není jen jedna: Vyznáte se v odrůdách?

11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.