19.10.2023 Jana Čiháková
Bio, biodynamické, ekologické, přírodní… Na etiketách vín a v propagačních materiálech moravských a českých vinařů se objevuje řada označení, která všechna ale v jednoduchosti říkají zákazníkům totéž: Naše vína připravujeme v souladu s přírodou.
Pečujeme o naše vinice, aby se v nich dařilo nejen révě, ale také aby představovaly zdravý biotop. Záleží nám na výsledném víně a na tom, co obsahuje a jak působí na jeho milovníky. Takový přístup má většina vinařů uložený ve své DNA.
Ale co to vlastně pro spotřebitele konkrétně znamená a jak se takové víno vyráběné v souladu s přírodou odlišuje od levné masové produkce? Nejčastější odpovědí na tuto otázku je, že se nepoužívají chemická hnojiva a umělé přípravky ani ve vinicích, ani při výrobě vína. To je sice pravda, ale jen velmi zjednodušená. A každý, kdo ocení kvalitní a dobré víno, nejspíš ocení podrobnější vysvětlení.
Všeobecně platí, že biovíno musí být vyrobeno podle zásad ekologického zemědělství a pouze z hroznů vypěstovaných a sklizených z ekologicky certifikované vinice. Výroba biovína se řídí řadou přísných enologických postupů. Není povoleno použití šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čiřících a stabilizačních látek. Regulované je také množství použité síry, resp. oxidu siřičitého, který od nepaměti slouží při výrobě i konzervaci vína, protože mj. hubí nežádoucí mikroorganismy.
PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vyhlašuje každoročně soutěž o nejlepší biopotravinu roku, kde soutěží produkty v pěti kategoriích a jednou z nich je právě biovíno. Garantem je známý sommelier Libor Nazarčuk a velké úspěchy má v této kategorii např. Bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov.
Důležitý je rovněž výběr vhodných odrůd, které jsou i bez chemického ošetření dostatečně odolné vůči úkladům přírody. Pro výrobu biovín se tak v našich podmínkách nejčastěji používají tradiční odrůdy Ryzlink rýnský a vlašský, Muškát moravský, Pálava a Rulandské šedé nebo Frankovka, Svatovavřinecké, Cabernet Moravia či André. Vedle nich byla právě s cílem větší přirozené odolnosti vůči houbovým chorobám a škůdcům vyšlechtěna řada nových odrůd, jakými jsou např. Hibernal, Malverina, Laurot, Solaris a další.
Jakousi nadstavbou biovín jsou pak biodynamická vína, pro která platí ještě přísnější podmínky pěstování a výroby. Vinaři například pracují s vlastním kompostem, který si připravují během roku. Platí zde úplný zákaz použití jakýchkoliv chemických látek, herbicidů, pesticidů, fungicidů, umělých barviv, kvasinek, aromat a dalších syntetických přídavných látek.
Produkty biodynamického zemědělství, tedy nejen víno, se mohou ucházet o mezinárodní certifikát DEMETER. Toto označení se používá zhruba v padesáti zemích světa a podmínkou jeho udělení je splnění přísných standardů, které jdou v mnohém ještě nad rámec těch, které má pro ekologické zemědělství stanovena příslušná země. Zatím u nás tento certifikát mají jen Vinné sklepy Kutná Hora.
Jako každá biopotravina je i biovíno značeno ochrannou známkou a certifikací. Biovína vyrobená v EU tak musí nést logo EU pro ekologickou produkci a informaci o původu surovin. Podle zákonů ČR musí být dále každý bioprodukt opatřen logem s tzv. biozebrou, která nese nápis: „Produkt ekologického zemědělství“.
Jinak je to ale úplně stejné jako u běžných vín a samotné označení bio neznamená, že víno je chuťově lepší než „nebio“. Kvalita a chuť je především výsledkem unikátního souladu přírodních podmínek a umění každého vinaře - tuto harmonii nedokáže nahradit ani garantovat žádná certifikace. Ekologicky šetrný přístup ve vinařství a vinohradnictví je tak především vnitřní přesvědčení, nebo chcete-li filozofie, jejíž vyznavači vědí, že zdravá, prosperující příroda je nezbytný základ, který se pak přenáší do všeho ostatního: do vína i do života a do schopnosti radovat se z obojího…
Na druhou stranu ale existují i o něco benevolentnější přístupy k pěstování révy a výroby vína než ony výše uvedené. Ty vycházejí z předpokladu, že uvážlivé užití umělých přípravků je užitečnou pomocí zejména tam, kde by striktní biorežim nebyl možný, nebo se nevyplatil. Proto by vína nebyla cenově konkurenceschopná ve srovnání s levnou zahraniční produkcí, která se mnohdy s ekologií příliš netrápí. Naši vinaři se sdružují do Svazu integrované a ekologické produkce hroznů a vína – EKOVÍN, jehož základním cílem je zajištění trvale udržitelného rozvoje, který umožňuje zachovávat přirozené funkce ekosystémů, jež jsou zemědělskou produkcí přímo i nepřímo ovlivňovány. Hospodařením podle zásad integrované produkce vinaři usilují o dosažení optimálních výnosů vyšší kvality cestou, která nezatěžuje životní prostředí.
Více informací naleznete na oficiálních stránkách věnovaných moravským a českým vínům www.vinazmoravyvinazcech.cz.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.