KOLIK BUDE MEDU V ČECHÁCH? VČELKY NEPŘEŽILY ZIMU

KOLIK BUDE MEDU V ČECHÁCH? VČELKY NEPŘEŽILY ZIMU

17.04.2023 Jana Čiháková

Až polovina včelstev mohla letos v zimě uhynout. Včelaři uvádějí, že ztráty se mohou vyšplhat až ke 300 tisícům včelích rodin. Vrací se tedy opět nepříznivý trend z let 2020 a 2019, kdy byly úhyny včelstev srovnatelné. Podle medového someliéra Milana Špačka může situaci vylepšit příznivé počasí a delší pylová sezóna.

Zákazníci se nemusejí obávat nedostatku medu v obchodech ani výrazného zdražení. Dlouhodobě domácí produkce poptávku zákazníků nepokryje a zpracovatelé medu jej dovážejí ze zahraničí.

Počet včel se celosvětově snižuje a i letošní zimu nezvládla včelstva nejlépe. Včelaři odhadují až poloviční úhyny českých včelích rodin, což je při počtu 10 tisíc včel v jednom úlu celkově 3 miliardy mrtvých včelích dělnic, jak uvádí Milan Špaček ze společnosti Medokomerc.  

POČASÍ JAKO ŘEŠENÍ

Duben je prvním měsícem roku, v němž včelstvo po zimě nabývá na síle. Lze tak dělat první závěry, jak zimu zvládlo. „Letos se vrátil nepříznivý trend z let 2019 a 2020, kdy uhynula až polovina, respektive třetina včelstev. Krátká a teplá zima znamenala vyšší aktivitu parazitů a roztočů, kterou se nepodařilo tak výrazně regulovat léčebnými postupy jako v předchozím roce 2021. V loňském roce bylo méně slunečního záření, vyšší intenzita začala místo dubna až na začátku června. Méně slunce znamená, že včely hůře odolávají virům. Situaci ale může letos zachránit dobré počasí, které by mohlo nepříznivou situaci zvrátit a postarat se i za této situace o kvalitní snůšku českého medu,“ vysvětluje Milan Špaček z firmy Medokomerc, která je největším zpracovatelem medu v Česku.

MÍNUS PADESÁT PROCENT

Loni včelstva zvládla zimu nebývale dobře, tu letošní ale podle odhadů nepřežila až polovina českých včelstev. Opakuje se tak situace z let 2019 a 2020. „Tehdy na jaře byl úhyn včelstev okolo šedesáti procent, loni pak byl úhyn okolo třiceti až pětatřiceti procent podle lokality. Včelám svědčí krátká zima a dostatek vody v krajině,“ dodává Milan Špaček z Medokomercu. Velký podíl na tehdejším úhynu měl virus přenášený včelím roztočem.

KLESAJÍCÍ PRODUKCE

Aktuální data Českého statistického úřadu ukazují, že počet kmenových včelstev v České republice dlouhodobě roste. Česká produkce medu ovšem posledních pět let klesala, mírně se zvýšila až loni. Hlavním důvodem byly nemoci a problémy spojené s pandemií Covid-19, částečný vliv však má také řepka olejka. Z této nejvíce medonosné rostliny v Česku totiž medu pomalu ubývá. „V posledních letech má významný vliv na množství řepkového nektaru volba hybridů řepky, v jehož případě zemědělci nehledí na nektarodárnost, ale na výnos. Mnoho z pěstovaných hybridů řepky tak tvoří příliš málo nektaru, což negativně ovlivňuje včelí produkci,“ popisuje Špaček.


Mohlo by vás zajímat

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

FARMÁŘSKÉ TRHY JSOU V PLNÉM PROUDU! SVS ZAHAJUJE ČETNÉ KONTROLY

04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.