Kontrola medu v maloobchodní síti

Kontrola medu v maloobchodní síti

17.06.2014 ČTK

V testech SZPI neuspělo 60 procent vzorků medu, loni nevyhověla polovina.

Většina nevyhovujících medů byla naředěna. Opět se nejčastěji provinil výrobce JSG med z Plzně. Ani jeden z jeho 12 kontrolovaných vzorků nevyhověl zákonným požadavkům na med, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva
    

JSG med odmítá metody testů SZPI a tvrdí, že Státní veterinární správa (SVS), druhá kontrolní instituce, nikdy neobjevila v jeho medech žádné nedostatky. Kroky inspekce chápe jako protežování konkurence a podala na SZPI trestní oznámení. Zároveň nedávno podala na metody inspekce ústavní stížnost a připravuje rozsáhlou stížnost k ministerstvu zemědělství. 
    SZPI zkontrolovala 30 vzorků, 18 z nich nevyhovělo. "Inspekce vzorky odebrala na základě stanovení rizika, když zohlednila výsledky kontrol v minulosti, zároveň vzala v potaz podněty spotřebitelů," uvedl Kopřiva. 
    S prodejci SZPI zahájila správní řízení o uložení pokuty, nemůže je uložit výrobci. "Pokud se u kontrolovaných subjektů pochybení opakují, přihlížíme k tomu při navrhování pokuty," odpověděl Kopřiva na otázku, zda se pokuty při opakovaných prohřešcích zvyšují. SZPI předala výsledky Státní veterinární správě, může je využít při kontrole výrobců a dovozců. 
    

"Metody používané SZPI nejsou mezinárodně schválené a nejsou v kodexu Alimetarius, který je závazný pro med v celé Evropě," řekla ČTK Gabriela Straková, spolumajitelka firmy JSG med fungující na trhu 22 let. Podle ní má firma na všechny suroviny analýzy na rezidua zbytkových látek a jsou zdravotně nezávadné. "Med je otestovaný v laboratořích na parametry, které určuje komoditní vyhláška pro med ministerstva zdravotnictví," uvedla. Firmu podle Strakové každý orgán kontroluje jinak. 
    

JSG med podle Strakové podala trestní oznámení na SZPI, protože chce být účastníkem správních řízení, které inspekce vede s obchodníkem, což se firmě zatím nepovedlo. Správní soud a Nejvyšší správní soud ale námitky JSG neuznal a nevpustil výrobce do správních řízení. "Zvolili jsme tedy ústavní stížnost, protože jde o rozpor s listinou práv a svobod, každý má mít právo se vyjádřit," řekla. "Do 14 dnů podáme stížnost k ministerstvu zemědělství kvůli diskriminační činnosti SZPI. Ministrovi půjde na stůl důkazní materiál," uvedla. 
    

Mezi prohřešky při výrobě medu patří přidání barviva karamel E150d, jež dobarvuje světlé medy, přidání oligosacharidů, které se používají k ředění medu. Vadou je i nižší než požadovaná aktivita enzymu diastáza, ukazuje na sníženou jakost medu ředěním nebo neodborným zacházením. Nepovolená je zvýšená přítomnost hydroxymetylfurfuralu, která indikuje sníženou jakost medu neodborným zacházením. U některých medů se výrobci dopustili více prohřešků naráz, čtyři vzorky nevyhověly u tří sledovaných parametrů. "Med je podle legislativy jednosložkovou potravinou, do které je zakázáno přimíchávat jiné složky s výjimkou jiných druhů medu," vysvětlil Kopřiva. 
  

Mezi další výrobce, jejichž vzorky neprošly úspěšně testy, patří Včelapro z Lednice a Medokomerc z Čestína na Kutnohorsku, u některých medů nebyl výrobce uveden.

Výsledky kontrol včetně snímků etiket falšovaných medů lze najít na www.potravinynapranyri.cz.


Mohlo by vás zajímat

Slovensko zavede daň ze slazených nápojů: Česko je s otazníkem, komora daň považuje za hloupost

12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.