12.04.2023 Jana Čiháková
V průběhu jara se v České republice otevírají oblíbené farmářské trhy a Státní veterinární správa (SVS) zaměřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy s sebou nesou řadu pozitiv pro malovýrobce i spotřebitele, na druhou stranu však také zvýšená rizika, pokud jde o hygienu potravin.
I proto jsou farmářské trhy každoročně pod důsledným dohledem veterinárních inspektorů. V loňském roce provedla SVS na trzích 401 kontrol (v roce 2021 jich bylo 379). Podíl kontrol se závadou meziročně stoupl na téměř 19 procent.
Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 76 případech, o rok dříve jich bylo 54. Výše pokut uložených v roce 2022 dosáhla 500 000 Kč, v roce 2021 to bylo cca 425 000 Kč. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, bylo loni v ČR zhruba 250, meziročně jich 20 přibylo.
Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 219, v předchozím roce jich bylo 131. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou. Nejčastěji (ve 76 případech) inspektoři zjistili nedostatky v označování výrobků. Druhým nejčastějším problémem bylo porušení správné výrobní a hygienické praxe (52 x). Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Ve 43 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů (tzv. sledovatelnost) a často se vyskytly také problémy během manipulace s produkty (29 x).
„V postcovidové době se četnost konání farmářských trhů vrátila na původní úroveň. Na to reagovaly také naše kontroly, které logicky odhalily více pochybení. I procento závad je však u loňských kontrol na trzích meziročně vyšší, proto budeme v důsledných kontrolách pro zajištení nezávadných potravin živočišného původu pokračovat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Již před několika lety v souvislosti s rostoucím trendem trhů nabízejících místní zemědělské a potravinářské produkty publikovala SVS, zejména pro prodejce, takzvané Desatero.
SVS připomíná, že prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat. V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu.
24.07.2024 | Domácí zmrzlina z kvalitních surovin a kontrolovaným obsahem cukru je jedním z nejatraktivnějších doplňků nejen letních zahradních a grilovacích party. Prosté zmrazení promíchaných surovin však nepřináší kýžený výsledek. Proto jsou v oblibě domácí výrobníky, které umožňují výrobu nadýchané zmrzliny nebo sorbetu. Jednu z nejatraktivnějších letošních novinek představuje zmrzlinovač Cuisinart ICE48E, s jehož pomocí lze v domácích podmínkách snadno připravit točenou zmrzlinu jako od profesionálů i další mražené dezerty.
04.04.2024 | S příchodem jara v České republice tradičně startuje také sezóna farmářských trhů a Státní veterinární správa (SVS) proto směřuje své kontroly i do této oblasti. Farmářské trhy jsou zajisté přínosem pro spotřebitele i malovýrobce. Na druhou stranu však přinášejí také zvýšená rizika z hlediska hygieny potravin. I proto jsou každoročně pod důsledným dohledem úředních veterinárních lékařů. V loňském roce provedla SVS na trzích 397 kontrol (v roce 2022 jich bylo 401). Podíl kontrol se závadou meziročně klesl o tři procenta na 16 procent.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.