Kontroly farmářských trhů v Praze odhalily nedostatky

Kontroly farmářských trhů v Praze odhalily nedostatky

27.05.2015 SVS ČR

Stále více lidí přivádí snaha zakoupit si čerstvé potraviny na oblíbených farmářských trzích přímo z farem či od malovýrobců. Pravidelné kontroly Státní veterinární správy přispívají nejen k naplnění tohoto cíle, ale pomáhají také chránit spotřebitele.

Nejvíce farmářských trhů a největší zastoupení koupěchtivých zákazníků je v hlavním městě. Úřední veterinární lékaři Městské veterinární správy v Praze v loňském roce provedli celkem 61 kontrol farmářských trhů. Zjistili při nich 94 nedostatků a na pokutách vybrali více než 200 000 Kč. V některých závažných případech bylo nařízeno okamžité ukončení prodeje.

Loni se nejčastější závady týkaly nedodržování stanovených teplot u nabízených potravin, nedostatečné ochrany zboží před kontaminací (hmyzem, hlodavci, atd.), nedostatečného přísunu pitné vody a nedostatečné sanitace. Jako další lze jmenovat zboží neznámého původu, tedy bez dokladů o výrobci. Na některých trzích byly obdobné závady zjištěny opakovaně.

Pro kontrolu totiž nestačí pouze laický pohled na voňavou „domácí“ uzeninu, u níž nelze vyloučit, že je zakoupená v některém obchodním řetězci a doma jen zauzená.  Z těchto důvodů je nutné zkontrolovat, zda je výrobce zaregistrován u Státní veterinární správy, zda má prodávané zboží průvodní doklady atd. V rámci trhů je kontrola prodeje potravin živočišného původu na území hlavního města ve výlučné kompetenci Městské veterinární správy v Praze, která získává informace o výrobcích prostřednictvím ostatních krajských veterinárních správ, v jejichž územní působnosti daný výrobce podniká.

Pro srovnání, za celý loňský rok bylo v České republice provedeno 473 kontrol farmářských trhů (v roce 2013 to bylo 398). Počet kontrol, u nichž byl zjištěn nějaký přestupek, se meziročně snížil. Zatímco v roce 2013 dosáhl 132, což představuje téměř jednu třetinu, loni to bylo 127, tedy zhruba jedna čtvrtina kontrol. Výjimkou tedy nejsou případy, kdy nepoctivý výrobce svými sice mnohdy na pohled přitažlivými, ale zdravotně závadnými potravinami ohrožuje spotřebitele.

 


Mohlo by vás zajímat

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

JEDNA PANÍ POVÍDALA... KDE SE VZAL MÝTUS O RECYKLOVANÉM MLÉKU?

04.12.2023 | „Skandál s mlékem! Je to vůbec možné??? A úřady to nevidí…“ Podobné poplašné zprávy s tímto podtextem kolovaly a bohužel stále kolují po internetu. Podle nich trvanlivé mléko, které se nespotřebuje do data trvanlivosti, prodejce vrátí zpracovateli. Zpracovatel pak krabici otevře, mléko znovu převaří a opět zabalí a odešle do prodeje. Toto kolečko může otočit až pětkrát. Jenže co je na tom pravdy?

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.