05.03.2015 ČTK
Závad zjištěných při kontrolách farmářských trhů loni v Česku meziročně ubylo. Inspektoři nejčastěji pokutovali prohřešky týkající se označování a balení potravin.
Prohřešky kontroloři odhalili zhruba u jedné čtvrtiny z nich, o rok dříve přitom zjistili závadu přibližně u třetiny kontrolovaných tržišť. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Nejčastější přestupky se podle něj týkaly nesprávného označování a balení potravin. Veterinární inspektoři kontrolují na trzích prodej potravin živočišného původu.
Počet kontrol provedených na farmářských trzích se loni zvýšil o 75 na 473. Nějaký přestupek kontroloři odhalili u 127 z nich, v roce 2013 byl problém zjištěn ve 132 případech.
"Veterinární inspektoři opět nejčastěji pokutovali prohřešky týkající se označování a balení potravin a s tím souvisící sledovatelnost," uvedl Pejchal. Druhou nejčetnější skupinou nedostatků byly prohřešky spojené se skladováním surovin. Šlo zejména o nevyhovující teplotu při prodeji zboží a nedostatečnou ochranu před kontaminací. "Oba roky mají společné to, že při většině akci se závadou byla zaznamenána více než jedna závada na akci," podotkl mluvčí.
Ve snaze předcházet sankcím vůči prodejcům a ochránit spotřebitele SVS na svém webu již dříve zveřejnila "Desatero" k prodeji na farmářských trzích.
Podle průzkumu, který loni v červnu zveřejnila společnost Nielsen na farmářských trzích alespoň někdy nakupuje více než třetina obyvatel České republiky. Lidé na trhy nejčastěji chodí pro ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a uzeniny. Na trzích hledají především kvalitu, která je podle nich vyšší než v běžných obchodech. Dle dostupných údajů se ve stejné době s různou pravidelností farmářské trhy konaly na zhruba 180 místech ČR.
Farmářské trhy obnovují téměř zaniklou tradici pouličního prodeje potravin. Nabízejí většinou lokální výpěstky a potraviny. Zvýšený zájem Čechů o farmářské produkty je patrný od roku 2010. Kvalita jednotlivých trhů i nabízeného zboží je podle odborníků velmi variabilní. Na některých místech se v minulosti objevovali například podvodníci, kteří nakoupili zemědělské plodiny ve velkoskladu a pak je vydávají za vlastní výpěstky.
18.08.2024 | Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) spolu s policií zajistili v pražské tržnici Sapa 170 kilogramů nevyhovujících potravin a objevili nelegální výrobnu mletého masa. Provozovateli chyběly doklady o původu potravin a obaly od masa byly porušené. SVS o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
13.03.2024 | Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z prodeje mražené kuřecí díly a droby obsahující salmonely od výrobce RABBIT Trhový Štěpánov a.s. Z problematické šarže bylo vyrobeno několik výrobků v celkovém množství přes 1500 kg. Naprostou většinu se však podařilo stáhnout z prodeje.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.