31.07.2013 ČTK
Lidé si loni přinesli z tuzemských lesů houby a lesní plody v přepočtu za rekordních sedm miliard korun.
Loňský sběr byl z dlouhodobého hlediska nadprůměrný i co se týče množství, když dosáhl 48.800 tun. Vyplývá to ze Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, která byla na programu dnešního jednání vlády. Zejména houbaření je v Česku tradiční oblíbenou zálibou.
"V uvedené hodnotě se promítl jak vývoj cenové úrovně, tak aktualizovaný počet domácností," uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe) ve zprávě. Objem sběru lesních plodin v jednotlivých letech výrazně kolísá, protože je silně ovlivněn úrodou, která závisí hlavně na počasí. Slabší produkce naopak zvyšuje ceny lesních plodin. Finanční vyjádření sběru proto nemusí odpovídat poklesu objemu sebraných plodin.
Houby se na celkovém množství sebraných lesních plodin každoročně podílejí více než z poloviny. Češi jich nasbírají v průměru takřka 22.000 tun, v peněžním vyjádření za více než dvě miliardy korun. V loňském roce sběr hub dosáhl bezmála 33.000 tun, oceněn byl na 5,2 miliardy Kč.
Lidé si loni z lesů dále přinesli 6800 tun borůvek, 3400 tun malin, 3200 tun ostružin, 300 tun brusinek a 2200 tun bezinek. Průměrná česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila téměř 12 kilogramy lesních plodů.
Z hlediska množství byl pro houbaře a sběrače lesních plodů dosud nejhojnější rok 1995. Tehdy nasbírali téměř 58.500 tun lesních plodů, v průměru si jich z lesů ročně přinesou více než 38.000 tun. Ve finančním vyjádření byl až dosud nejlepší rok 2011, kdy si Češi domů přinesli úrodu za takřka šest miliard korun.
V intenzitě sběru lesních plodin na jednotku plochy existují značné rozdíly mezi kraji, což ovlivňuje nejen aktivita domácností, ale také počet obyvatel. Výrazně nadprůměrné množství se sbírá ve středních Čechách, kam vyrážejí především obyvatelé Prahy. Z dlouhodobého hlediska nadprůměrná byla loni také návštěvnost lesů. Jeden Čech do lesa loni zavítal v průměru 23krát.
Údaje o sběru hlavních lesních plodin zjišťuje Česká zemědělská univerzita ve spolupráci s agenturou StemMark prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.
Počátek tuzemského houbaření sahá do středověku. Podobně jsou na tom další slovanské národy, které houby od pradávna sbíraly jako doplněk potravy. Sběr hub je rozšířen také například v Pobaltí a Skandinávii. Mimo Evropu je sběr a pěstování hub rozšířeno zejména v jihovýchodní Asii.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.