19.05.2021 Jana Čiháková
U typů luštěnin, které se namáčejí, můžete několikrát vyměnit vodu a důkladně je propláchnout. U všech ale můžete čarovat s bylinkami a kořením, které nejenže zmírní nadýmání, ale obohatí připravovaný pokrm o další chuťový vjem.
Luštěniny obsahují velké množství bílkovin, které lidské tělo obecně nejdéle tráví. Zároveň ale nepřijmete zbytečné množství kalorií. A proto jsou ideální volbou v období redukce váhy. Balení čočky, fazolí nebo hrachu vyjde na pár korun a jídla z něj navaříte pro velkou rodinu. Luštěniny si navíc nežádají žádné speciální složité recepty, nejčastěji je jíme samotné, jen lehce upravené a doplněné o zeleninu či obilniny. Právě obilniny (rýže, kukuřice, žito, pšenice,...) pomáhají zvýšit využitelnou hodnotu bílkovin.
Luštěniny jsou bohatým zdrojem nejen bílkovin, ale i řady stopových prvků. Najdete v nich minimum tuků a cukrů, naopak velký podíl antioxidantů, vápníku, hořčíku, železa, zinku či selenu. Čočka obsahuje téměř dvakrát více železa než jiné luštěniny.
Luštěniny bývají oblíbené také pro svůj velký podíl vlákniny. Na konkrétní počet gramů vlákniny, který by měli dospělí přijímat, se názory různí, pohybovat bychom se ovšem měli minimálně mezi 20 až 30 gramy. Například ve 100 gramech fazolí najdete až 16 gramů vlákniny.
Kurkuma – zářivě žluté koření vyniká protizánětlivými vlastnostmi a je známo podporou trávení. Můžete jej přidat prakticky do každého pokrmu.
Saturejka – její jemně nahořklá chuť skvěle vyniká ve směsích z mletého masa. Přidává se do luštěninových pokrmů i k nadýmavé zelenině.
Fenykl – má velmi specifickou chuť. Odvar z fenyklu se dává i velmi malým dětem proti nadýmání. Čerstvý fenykl vynikne v čočkovém salátu, semínka zase můžete přidat do polévky.
Petržel – čerstvou zelenou petrželku nasekejte na chleba s luštěninovou pomazánkou, přidejte do již uvařené polévky nebo i do čočkového salátu. Má svěží chuť a působí proti nadýmání.
Čočka beluga se zakysanou smetanou, pošírované vejce, nudličky pražené anglické slaniny a smažená cibulka
Pro čtyři lidi
Čas přípravy: 60 minut
Suroviny:
250 g čočky beluga Menu Gold, 4 vejce, 150 g zakysané smetany, 200 g anglické slaniny, 2 cibule, 3 bobkové listy, 4 kuličky nového koření, 1 dcl olivového oleje, sůl a pepř
Postup:
Čočku si namočíme na 20 minut, slejeme vodu a dáme vařit společně s bobkovým listem a novým kořením na cca 15-20 minut. Čočku si scedíme, vyndáme bobkový list a nové koření, ale vývar necháme stranou. Na rozehřátém oleji orestujeme očištěnou a nakrájenou cibulku, zalejeme části vývaru z čočky, probubláme a přidáme čočku. Dochutíme solí a pepřem. Pak vmícháme zakysanou smetanu. Pokud je směs příliš suchá, přidáme ještě trošku vývaru.
Anglickou slaninu si nakrájíme na tenké nudličky a před podáváním orestujeme na pánvičce.
Pošírované vejce:
Do hrnce nalejeme vodu a dáme na plamen, když se odspodu hrnce začnou odloupávat první bublinky, přilijeme ocet a čekáme na další bublinky. Až se objeví, lžíci vytvoříme vír a do něj vlijeme vejce (nejlépe z naběračky). Když se vejce ve víru obalí bílkem, tak ho na mírném plameni ještě chvíli, zhruba 3 minuty, necháme povařit. Pak opatrně vyndáme děrovanou naběračkou.
Text Jana Tobrmanová Čiháková, MC Consultant, foto MC Consultant, Menu Gold
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.