27.05.2021 Jana Čiháková
O Hitlerovi je známo, že si až do pěti let dopřával zejména mateřské mléko, to sice v dospělosti nahradil za kravské, ale na četnosti neubral. Obvykle si k němu nechával podávat další kojenecký „hit“ – kaši ze škrábaného ovoce.
Do mléka si někdy namáčel chléb, zajímavé je, že nesměl být nikdy čerstvý, ale už trochu okoralý. I když měl nejvýznamnější diktátor všech dob nejen moc, ale i dostatek peněz, na jídle se snažil šetřit. Raději si dal obyčejný vývar nebo luštěniny, než aby si nechal servírovat v tu dobu již dostupné delikatesy. Byl údajně i vegetarián, nejedl ani ryby.
Vzhledem k tomu, že Hitler trpěl představou, že se jej Britové snaží otrávit, podávání žádného z jídel se neobešlo bez práce ochutnávačů. Těch bylo čtrnáct, patrně není třeba zmiňovat, že pro žádného z nich nešlo o dobrovolnou činnost a že všichni byli odvedeni jednotkami SS na příkaz vládce.
I když byl autor mnoha románů, povídek i dramat Karel Čapek ovlivněn za První republiky francouzským glancem, zůstal vždy věrný prostému českému jídlu, jednoduše protože mu dělalo dobře. Karel Čapek měl totiž citlivý žaludek, a i když patřil mezi velké fanoušky svíčkové nebo koprové omáčky, raději se jí pro své blaho zřekl. Tato jídla se podávala prý velmi výjimečně, například, při návštěvách prezidenta.
Karel Čapek svůj den obvykle začínal loupáky s máslem a kávou se šlehačkou, obědval čočku nebo pohankovou kaši. O co se však neochudil byl dezert v podobě štrůdlu nebo dobrého koláče. Když mu ale jeho služebná chtěla rozparádit chuťové pohárky, věděla, že palačinky se špenátem nebo škvarkové placky budou vždy zárukou úspěchu.
Ani chutě T. G. Masaryka nebyly nikterak zmlsané. Z dětství si odnesl vášeň pro krupicovou kaši, škubánky nebo jen rohlík máčený v bílé kávě. Jako dospělý pak prezident dokonce uznával i předepsané tři bezmasé dny v týdnu, v ty si obvykle velmi rád dopřával knedlíky plněné ovocem a sypané mákem. Pochutnal si ale i na specialitách z vnitřností, které se mezi maso v té době nepočítaly, oblíbená u něj proto byla například paštika. Stejně jako Karel Čapek byl T. G. Masaryk velmi zásadový člověk, který nikdy nevynechal typický rituál – černou kávu po jídle a lehký moučník k tomu.
Zato sváteční obědy, kdy obvykle zval politicky důležité hosty, nabíraly na pompéznosti. Na sídle v Lánech měl každý stolovník u talíře popis několikachodového menu, které se mělo ten den podávat. Šlo o naprosté delikatesy, kterými byl například candát servírovaný s holandskou omáčkou, kuřecí prsíčka Lucullus, bažant s houskovými smaženkami, nebo sladká pěna s překvapením.
Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
12.09.2024 | Slovensko zavede daň ze slazených nealkoholických nápojů a stávající spotřební daní z tabákových výrobků nově zatíží náplně do elektronických cigaret, nikotinové sáčky a podobné zboží. Současně se bude dál zvyšovat zdanění cigaret. Rozhodl o tom dnes slovenský parlament.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.