MARŽE POD DOHLEDEM, HLÁSÁ MINISTERSTVO! MÁ TO ALE HÁČEK...

MARŽE POD DOHLEDEM, HLÁSÁ MINISTERSTVO! MÁ TO ALE HÁČEK...

13.04.2022 ČTK, SHUTTERSTOCK

Pokud chce ministerstvo zemědělství kontrolovat marže u potravin, musí podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) zahrnout celý řetězec od zemědělců přes výrobce po obchod. Zároveň musí zajistit, že systém bude transparentní, spravedlivý a v souladu se zákony. ČTK to sdělil prezident SOCR Tomáš Prouza.

Ministr zemědělství Nekula dnes novinářům řekl, že po vzoru ministerstva financí, které začalo po prudkém zdražení paliv kontrolovat marže prodejců pohonných hmot, chce vést dohled nad maržemi u vybraných potravin jako je máslo, pečivo, kuřecí nebo vepřové maso. Především marže obchodníků jsou podle něj příliš vysoké. Nekula nyní prověřuje možnosti kontroly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Místopředseda vlády a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes po jednání kabinetu řekl, že debatu o dohledu nad maržemi u potravin vedli už na poradě ekonomických ministrů. "Jako vláda chceme být připraveni na scénáře, které třeba ani nenastanou," řekl. Stát musí mít podle něj nástroje, které bude moci použít v případě skokového zvýšení cen u základních potravin.

ROZLOŽENÍ NÁKLADŮ V ŘETĚZCI

Pokud by stát dohled na maržemi u potravin zavedl, měl by se podle Prouzy zaručit, že bude respektovat rozložení nákladů v celém řetězci. Tíhu většiny nákladů nesou obchodníci, uvedl Prouza. SOCR dál požaduje, aby stát kontroloval marži za celý sortiment obchodů, potravinářů a zemědělců tak, aby byl výsledek věrohodnou zpětnou vazbou pro všechny, a ne důvodem pro "lobby vybraných zemědělských velkopodnikatelů", kteří o umělé zvyšování cen měsíce usilují.

Prouza upozornil, že v opačném případě může být ohroženo fungování celého odvětví, může se ztížit zásobování občanů potravinami, hrozí omezení sortimentu, a tedy další růst cen především u základních potravin. Ohrožen by byl i systém darování potravin.

SOCR Nekulovi doporučil, aby si zjistil fakta o podobné kontrole marží v době tzv. máselné krize v roce 2017. "Její výsledky jasně prokázaly, že marže obchodníků jsou stabilní a za tehdejším masivním nárůstem ceny stálo umělé zdražování potravinářských firem. Jsme si jisti, že férová kontrola stejné věci ukáže i dnes," řekl Prouza.

VYŠŠÍ CENY PO VELIKONOCÍCH?

Nekula dnes také prohlásil, že má informaci o plánovaném zdražování v obchodech po Velikonocích. Tempo růstu cen potravin je ale podle Prouzy díky obchodním řetězcům proti inflaci poloviční. "Takto přesně funguje konkurenční trh – drží ceny dole a brání dominantním výrobcům, aby zneužívali svou pozici," uvedl. Dodal, že ceny se zvyšují vlivem rostoucích cen energií, pohonných hmot, zemědělských surovin, ale i tlakem na mzdy. Negativně se podepisuje válka na Ukrajině.

Inflace v březnu podle Českého statistického úřadu stoupla na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Cena kilogramu másla podle indexu spotřebitelských cen dosáhla v polovině března na 220 korun, proti začátku ledna to bylo asi o pět korun více. Za kilogram sýru Eidamská cihla v půlce března Češi zaplatili 191,4 korun, ve srovnání s počátkem ledna o osm korun více.


Mohlo by vás zajímat

SZPI zakázala prodej halucinogenních bonbonů, obsahovaly výtažek z muchomůrky

05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.