15.01.2020 Tomáš Miškovský
Dobře a chutně upravený kus flákoty většinou vyžaduje spousty drobných fíglů. Ty začínají nákupem masa a končí „technickými“ drobnostmi, jakými jsou například navlhčené prkénko, určitá teplota vody k podlévání či krátký „odpočinek“ masa po pečení.
Nabídka v supermarketech se sice během posledních pár let zlepšila, většina poučených zákazníků ale stejně raději zajde do malých řeznictví. I díky tomu jsou masny v Praze posledním druhem potravinářských obchodů, které se dodnes drží i na lukrativních adresách v centru.
Jak ale poznat dobré maso, když žádné z osvědčených řeznictví v dosahu nemáte? Záleží samozřejmě, ze kterého zvířete pochází. V případě hovězího i vepřového platí, že maso má být na dotyk pevné až tuhé. V případě hovězího je možné řídit se i barvou. Je-li maso nezvykle tmavé a suché, leželo nejspíš v obchodě déle, než mělo. Na druhou stranu je třeba brát v úvahu, že se barva liší podle toho, jak dlouho je hovězí naporcované, od světlé až po sytě červenou v tmavém odstínu.
U vepřového zase barva masa souvisí se stářím. Mladá zvířata ho mají světle růžové, u starších má tmavší odstín. Podobné je to i u jehňat. Ta mladičká mají maso skoro bílé, mléčné barvy, s rostoucím věkem zvířat tmavne.
Rozdíl bývá také mezi masem samce a samice – nejmarkantnější je to u hovězího. Zatímco guláš z masa mladého býka máte hotový i za hodinu, maso krávy bude měknout mnohem déle.
1. Pro netradiční maso, jako jsou například holoubata, ovšem platí stejná obecná pravidla jako pro obyčejné kuře nebo hovězí steak. Po tepelné úpravě nemá být maso úplně „udělané“, uvnitř by mělo zůstat růžové.
2. Masu prospěje, když ho po pečení necháme pár minut odpočinout. Šťáva se díky tomu v mase usadí a nevyteče.
3. Domácí králík patří k masům, jež je třeba špikovat. Maso králíka je sušší už proto, že se nepeče v kůži. Takže je třeba ho buď prošpikovat slaninou, nebo ho jejími proužky obalit. Špek ovšem svědčí třeba i krůtě a některým částem hovězího. Když není špek, můžete dát králíka péct třeba s kouskem bůčku, efekt bude podobný.
4. Součástí rituálu přípravy masa je solení. Maso se většinou solí před přípravou, u některých minutek je lepší počkat a dochutit je solí až během smažení. Specifickou záležitostí jsou vnitřnosti: většinou (u drůbežích to není nutné) se solí, teprve když jsou skoro hotové.
5. Některé hospodyňky před přípravou masa namáčejí prkénko, aby nenasáklo šťávou z masa, další vykosťují maso až těsně před tím, než ho vloží na pekáč. Shoda panuje v tom, že pečeně se podlévá horkou, a ne studenou vodou, jinak maso ztvrdne. Jehněčí je zase lepší podávat na nahřátém talíři, aby tuk neztuhl.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
22.02.2022 | Základní poučka napoví, že k rybímu masu se hodí především bílá vína. Jak ale vybrat správnou odrůdu? Každá ryba má své specifické vlastnosti, kterým musíme volbu vína přizpůsobit. Neklesejte na mysli, pomocí základních rad to zvládnete i bez sommeliérského kurzu.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.