Maso označené „CZ“ nemusí být z českých chovů

Maso označené „CZ“ nemusí být z českých chovů

30.09.2013 Redakce

Komora veterinárních lékařů ČR poukázala na důležitost kontroly a původu masa na českém trhu.

Je konzumace masa bezpečná?

Za nezávadnost masa a živočišných produktů je zodpovědný chovatel, případně dovozce. Státní veterinární správa (SVS) provádí kontroly masa a živočišných produktů. Maso dovážené ze zahraničních chovů do české tržní sítě je kontrolováno méně než domácí, protože český výrobek je kontrolován v průběhu celého chovu včetně krmiv a podmínek zachování welfare zvířat.

„Kontrol je z našeho pohledu málo. Je možné, že se v Česku prodává i maso, které není z českých chovů, i když má označení CZ. To se týká především drůbežího masa,“ říká prezident Komory veterinárních lékařů ČR Jan Bernardy. U drůbeže se mezi nejčastější závady v České republice řadí nedostatky v čištění a sanitaci, správné výrobní a hygienické praxi a sledovatelnosti a značení výrobků, jak uvádí výroční zpráva SVS. U zahraničních dodavatelů provádí kontroly národní dozorové orgány. „Spotřebitel u masa nezjistí, zda se pod značkou CZ ve skutečnosti neskrývá kuřecí maso ze zahraničí,“ varuje Jan Bernardy. Právě dovezené maso obsahovalo nebezpečné zbytky antibiotik.

 maso

Antibiotika v mase – jak se tam mohou dostat

Antibiotika smí podávat zvířatům jen veterinární lékař, a to na základě stanovené diagnózy. Veterinární lékař určí délku léčby a stanoví délku ochranné lhůty. Jedná se o období, které musí s ohledem na ochranu veřejného zdraví uplynout mezi posledním podáním léku a poražením jatečného zvířete. Ochranná lhůta se různí podle typu léčiva, velikosti zvířete či druhu jeho nemoci. Ochrannou lhůtu určuje evropská směrnice a zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech.

V případu, který se nedávno v Česku objevil, polští chovatelé pravděpodobně nedodrželi povinnou ochrannou lhůtu po podání antibiotických veterinárních léčiv a látka tak v těle zvířete po porážce zůstala. „Čeští veterináři, kteří léčí zvířata určená k produkci potravin, dbají na správnou léčbu zvířat a dodržují zásady antibiotické terapie. Veterináři jsou povinni o této lhůtě majitele zvířete informovat a také to dělají. Dodržení ochranné lhůty je však nyní na chovateli zvířat,“ vysvětluje Jan Bernardy.

Měla by se znovu zavést zdravotní osvědčení zvířat před porážkou

Prezident Komory veterinárních lékařů ČR Jan Bernardy navrhuje znovu zavedení dříve povinných osvědčení zdravotní nezávadnosti: „Soukromí veterinární lékaři nemají možnost dohledu, jestli majitelé zvířat ochranné lhůty dodržují. Dříve veterináři těsně před přepravou zvířat na porážku vydávali osvědčení o jejich zdravotní nezávadnosti, to však dnes již neplatí, zodpovědnost přešla na chovatele. Není v silách terénních veterinářů uhlídat dodržení ochranné doby,“ a dodává: „Nemáme možnost zjistit, zdali majitel chovu nepodává svým zvířatům antibiotika v krmivech bez předpisu. Osvědčování bylo zrušeno na žádost chovatelů v roce 2009 jako zbytečná administrativa.“

Komora na vlastní náklady nechá zkontrolovat vzorky masa

Podle Komory veterinárních lékařů ČR je v oblasti kontroly masa důležité zvýšit ochranná opatření. „Naše Komora se rozhodla jednat a nakoupit vzorky drůbežího masa z maloobchodu, které necháme na vlastní náklady laboratorně otestovat právě na rezidua antibiotik. Až budeme mít výsledky testů, oznámíme je Státní veterinární správě a veřejnosti,“ přislíbil Jan Bernardy.

 

O Komoře veterinárních lékařů

Komora veterinárních lékařů ČR (KVL ČR) byla znovu-založena v roce 1991 jako organizace sdružující praktické veterinární lékaře České republiky. Dohlíží především na výkon práce jednotlivých soukromých veterinářů, dodržování odbornosti či pracovních norem a současně hájí práva a profesní zájmy svých členů. KVL ČR také zastupuje české veterináře ve Světové veterinární asociaci (WVA), Federaci veterinářů Evropy (FVE) a dalších. Více informací o Komoře veterinárních lékařů naleznete na http://www.vetkom.cz/


Mohlo by vás zajímat

KONZUMACÍ KOFEINOVÝCH NÁPOJŮ K AGRESIVITĚ DĚTÍ? VZÝKUM MLUVÍ JASNĚ

13.11.2023 | Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu jako je například coca-cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti můžou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu. Napsal o tom deník The Times.

S turisty přijelo i 250 kilo zkaženého sýra, celníci zabavili také 120 kilo medu z Turecka

17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.

Pesto není jen směsí zdravých bylinek: Nyní po jeho konzumaci skončilo v nemocnici pět osob

12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.