MEDOVICOVÝ MED V OBCHODECH? JEHLA V KUPCE SENA

MEDOVICOVÝ MED V OBCHODECH? JEHLA V KUPCE SENA

07.07.2023 Jana Čiháková

Většina medů v obchodech je květová, český medovicový med bude nadále vzácnost. Odborníci letošní snůšku odhadují na průměrnou i přes velké zimní úhyny. Nejvíce bylo jarního řepkového medu, který je pro ČR poslední roky typický. Na snůšku „lesních“ medů si musíme ještě počkat.

Nižší výnosy v Česku a nutnost dovážet medy i ze zahraničí ovlivňují druhovou skladbu produktů v obchodech. Většinou jsou v nich k dostání květové medy, naopak český medovicový med, je vzácností. Tento druh se na celkové produkci podílí jen jednou desetinou.  „Ačkoli je podíl jednotlivých medů na trhu proměnlivý z roku na rok, dlouhodobě se poměr ustálil na přibližně 90  % květového medu a 10 % medu medovicového. Ten přitom ještě před 30 lety tvořil exportní komoditu, nejčastěji to byl smrkový medovicový med. Ve skladbě českého květového medu převládá med řepkový. Kvalita medovicového medu je přitom nesporná. Má kořeněnou, kouřovou příchuť, doprovázenou lahodnou sladovou chutí. Díky sníženému obsahu glukózy také krystalizuje za velmi dlouhou dobu,“ vysvětluje Milan Špaček z Medokomercu.

Největším problémem špatné snůšky medovicového medu je celková kondice lesu v ČR. Ta je za posledních letech silně poškozena, zejména kůrovcovou kalamitou a suchem. Také počasí má velmi významný vliv na tento med. Pokud totiž přijde silný déšť, smyje všechen stejnokřídlý hmyz, který je producentem sladkých sťav na jehličích a listech stromů. Na letošní snůšku si tedy musíme ještě počkat, jsme totiž na začátku.

VIRY A PARAZITÉ

Vliv na snůšku medu má každoročně zdravotní stav včelstev, což se negativně projevilo minulou zimu. Včelstva jsou každoročně ohrožována roztoči i viry a přesnou kondici nelze tedy zcela predikovat, což potvrzuje i veterinář a včelař MVDr. Miloslav Peroutka: „Včelstva jsou každoročně ohrožována roztočem kleštíka včelího. Ten působí v proměnlivých cyklech, takže absolutní zdraví včelstev není zaručeno téměř nikdy. Tento cizopasník se živí tukovým tělesem včely, infikuje její plody a zároveň přenáší nejzávažnější viry, mezi něž patří varoáza a virus deformovaných včelích křídel.“  


Mohlo by vás zajímat

Tak to je gól! Japonci mají málo rýže - vyjedli ji turisté?

09.09.2024 | Poptávka po rýži se v Japonsku poprvé za deset let zvýšila. Může za to rekordní počet turistů a vysoká domácí poptávka. Neobvyklý růst poptávky přišel ve stejnou dobu, kdy vlna veder poškodila úrodu. Japonsko tak bojuje s nedostatkem rýže, která je považována v zemi za základní potravinu, a distributoři zvýšili ceny. Uvedl to ve své dnešní zprávě server Nikkei Asia.

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Sněmovna zřejmě schválí snazší podmínky nižší daně z piva pro malé pivovary

11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.