24.01.2022 Jana Čiháková
Podíl nevyhovujících medů v obchodech je nejnižší od roku 2010, jsou navíc jednou z nejkontrolovanějších potravin. Rostoucí kvalita medů z obchodních pultů je jedním z důvodů, proč jim Češi dlouhodobě stále více důvěřují. Některé firmy, jako je například největší český výkupce a distributor medu Medokomerc, dokonce testují své medy i nad rámec zákonných povinností.
Poslední dostupná data Státní zemědělské a potravinářské inspekce ukazují, že za rok 2020 byl podíl nevyhovujících medů ze zkontrolovaných šarží v českých obchodech 18,6 %, což je nejnižší podíl od roku 2010. Před rokem 2015, kdy inspekce odhalila padělání medů tehdy největším zpracovatelem medu, společností Včelpo, byl tento podíl dokonce 66,3 %.
Byť by měl být podle procentuálního podílu každý pátý med v obchodě nevyhovujícím, ve skutečnosti je nevyhovujících medů ještě méně. Kontroloři totiž nepostupují náhodně, ale chodí na cílené kontroly k těm zpracovatelům, u nichž mají podezření. „Selektujeme vzorky pro hodnocení v laboratořích dle systému posouzení rizika, který zohledňuje velké množství parametrů,“ popisuje Pavel Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.
„Po kauzách prodeje nepoctivého medu v Česku klesla důvěra v kvalitní med v obchodech. Situace se ale už nějakou dobu normalizuje a meziročně pozorujeme nárůsty prodejů, takže se zákazníci s důvěrou vracejí,“ vysvětluje Milan Špaček, jednatel firmy Medokomerc, která je největším českým zpracovatelem medu.
Zákazník tak dnes v obchodě téměř nenajde padělaný med. „Kvalita medů se za několik posledních let velmi zlepšila. Významně k tomu přispěly časté inspekční kontroly i vlastní testování medů na straně výrobce. V současné době je téměř nemožné v obchodech narazit na nekvalitní nebo falšované medy ze zahraničí,“ popisuje situaci vedoucí laboratoře Výzkumného ústavu včelařského Dalibor Titěra. Češi se v obchodech nemusejí bát ani českých medů. „Kvalita českého medu je vysoká,“ doplňuje Kopřiva. Med je v současnosti jednou z nejkontrolovanějších potravin nejen v Česku, ale i v celé Evropě.
Medokomerc své medy navíc testuje nad rámec povinností. „Kvalitu medu hlídáme takzvanou třístupňovou kontrolou. Ze všech nakupovaných medů odebíráme vzorky, další vzorky odebíráme během jejich zpracování a poslední vzorek z každé vyrobené šarže. Jako jediná firma v Česku pak vzorky pravidelně posíláme do laboratoře QSI v německých Brémách, kde využívají nejlepší kontrolní metody, které v Evropě pro med existují. V Česku bohužel není žádná laboratoř, která by dokázala testovat všechny námi požadované parametry,“ přibližuje Špaček.
Stejně přísným kontrolám podléhají i zahraniční medy z dovozu. Medy z Evropy i mimo ní kontroluje mimo jiné magnetická rezonance, která v medu odhalí cizí látky i to, zda byly včely přikrmované sirupy. Výsledky kontrol tak vyvracejí mýtus, že zahraniční medy nemusejí být dostatečně kvalitní.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
11.09.2024 | Letošní úroda bramborám přeje, a tak nadešel čas vytáhnout oblíbené recepty a třeba v kuchyni i trochu experimentovat. Než se ale pustíte do domácích hranolek nebo bramboráku, osvěžte si, co vlastně o bramborách víte a jak vybrat tu pravou odrůdu nebo varný typ.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.