08.04.2013 Eva Černohorská
Možná i vy či někdo z rodiny máte stejnou zkušenost – každý rok, od jara do podzimu, vás provázela rýma. Stačilo se projít po rozkvetlé zahradě nebo louce a alergická reakce na sebe nenechala dlouho čekat.
Nevěnovali jste tomu příliš pozornosti, šimrání v nose a otoky sliznice řešili pomocí běžně dostupných kapek z lékárny. Jednou však nastal zlom a k obyčejné rýmě se přidal dusivý kašel, vyskytující se hlavně v noci, při vyšší tělesné námaze a prudké změně teploty vzduchu. Tato skutečnost vás konečně přinutila vyhledat lékařskou pomoc a na specializovaném pracovišti byla velmi brzy stanovena diagnóza - astma, celým názvem astma bronchiale. Astma patří mezi chronická zánětlivá onemocnění dýchacích cest, která se bohužel nikdy zcela nevyléčí. Díky vhodným lékům, rehabilitaci a úpravě životosprávy však lze život ulehčit a zabránit komplikacím. Jak již bylo předesláno, častým předchůdcem tohoto onemocnění je neléčená pylová alergie, ale také kouření, chemické škodliviny v ovzduší, infekce a poruchy imunity. Svojí roli hrají stresové faktory a psychické vypětí.
Vhodná strava je u onemocnění astmatem nesmírně důležitá. Správným výběrem potravin můžete zpomalit rozvoj onemocnění a snížit zahlenění dýchacích cest a tím zlepšit dýchání. Zařazením přírodních antibiotik skrytých v zelenině můžete účinně bojovat proti zánětům.
O důležitosti dostatečného příjmu tekutin není pochyb. Tekutiny tvoří základ jídelníčku zdravého jedince, stejně jako toho nemocného, je tedy dobré dodržet minimální příjem, který tvoří dva litry. Vyhýbejte se však kakau a mléčným nápojům. Raději si uvařte bylinkový čaj, jehož základ může tvořit mateřídouška, podběl a dobromysl. K dalším bylinkám podporujícím vykašlávání patří jitrocel, proskurníkový kořen nebo černý bez. Káva, která se při řadě chorob zakazuje, má u astmatu spíše pozitivní efekt. Tvrdí to řada vědeckých studií, které poukazují na léčivé schopnosti kofeinů. Dva hrnky černé kávy jsou prý zázračnou a okamžitou první pomocí při astmatickém záchvatu. Nicméně je tato rada použitelná jen u dospělé části populace, dětem kávu rozhodně nepodávejte.
Vybírejte libové maso, vhodné je například krůtí. Nejvíce vás potěší světlé křehké maso z prsou, které u šlechtěných druhů krůt, které se podle svého vzhledu nazývají širokoprsé, tvoří až třetinu z celkové váhy. Stehna zase poskytují maso tmavší a s výraznější chutí. Krůta má v kuchyni široké spektrum upotřebení, od pečení, dušení po grilování. Záměrně není uvedeno smažení, protože tato kulinární úprava by se měla omezovat nejen při dietních režimech. Při nákupu si všímejte, zda je maso chlazené, nebo mrazené, zda je přirozené růžové nebo zašedlé a v neposlední řadě si všímejte, zda není křehčené. Takto označené maso vás nepřekvapí lahodnější chutí a jemným masíčkem, spíše naopak. Domů si donesete krůtí prsa obohacená o vodu, sůl a případně další ochucovadla. Nezapomínejte ani na ryby, zejména ty, jež jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou přítomny například v sardinkách, makrelách, tuňáku a lososu.
Mléčné výrobky, které jsou vyráběny z kravského mléka, jsou pro astmatiky všeobecně nedoporučovány, protože podporují zvýšené zahleňování. Podle snášenlivosti můžete kravské mléko zkusit nahradit například mlékem sojovým. To má pro organismus řadu příznivých funkcí. Obsahuje osm základních esenciálních aminokyselin, lecitin podporující správnou mozkovou činnost, vitaminy řady B, železo a vápník.
Dávejte přednost ovoci s vyšší dávkou vitaminu C, který pomáhá tlumit záněty. Vyhýbejte se nadýmavé zelenině, například fazolím, květáku a zelí. Nezatracujte však cibuli. Ta svým obsahem protizánětlivých látek patří mezi léčivé královny. Děje se tak díky látce zvané kvercetin, jenž patří mezi silné antioxidanty, bojující proti zánětům, rakovinnému bujení, bakteriím a virům. Zakoupíte-li si jej ve formě potravinového doplňku, nejspíše bude kombinován s vitaminem C.
Vhodnou přílohou je rýže, chybou nebudou ani brambory. Vyhýbejte se knedlíkům a jiným moučným přílohám. Dávejte přednost celozrnnému pečivu.
Při astmatických záchvatech jsou nevhodné výrobky obsahující bílou mouku. Velké množství tuku astmatikům také neprospěje. Snažte se tedy vyvarovat konzumace sladkostí, tučných máslových krémů a zákusků.
----------------
Doba přípravy: 60 minut, pro 4 osoby
Ingredience: 6 velkých červených cibulí, ¼ lžičky cukru, 2 stroužky česneku, 8 hrnků hovězího vývaru, 1 bobkový list, ¼ lžičky sušeného tymiánu, sůl, pepř, 1 a ½ hrnku strouhaného tvrdého sýra, 2 plátky toastového chleba, olivový olej
Postup: Ve velkém hrnci rozehřejeme olej. Vsypeme na kolečka nakrájenou cibuli a necháme ji dokonale opéct. Dbáme, aby se nespálila. Poprášíme ji cukrem, aby krásně zkaramelizovala. Přidáme rozetřený česnek a opékáme další minutu. Přilijeme vývar a přidáme koření, zamícháme a částečně přikryté vaříme asi 30 minut. Dochutíme solí a pepřem. Vyjmeme bobkový list. Toastový chléb nakrájíme na kostičky a na sucho opečeme, nebo celé plátky vložíme do toastovače a poté nakrájíme. Polévku rozdělíme do talířů, posypeme toastovým chlebem a sýrem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.