24.08.2023 Jana Čiháková
Navýšení pitného režimu je po čas léta zcela zásadní, kdo tedy patří mezi typy, které mají láhev vody nebo jiného nápoje kdykoli po ruce a každou hodinu se napijí, dělá správně. Ovšem jen do té doby, dokud s nimi manipulují obezřetně…
Ačkoli se hned zkraje léta každoročně skloňuje snad ve všech pádech jednoduchý fyzikální zákon, a to, že teplota v autě může při venkovní teplotě okolo 27 stupňů na přímém slunci přesáhnout i 65 stupňů, záchranné sbory vyjíždějí k mnoha případům, kdy je potřeba odvrátit nebezpečí přehřátí, které může vést až k fatálním důsledkům. Nejsou to přitom jen mazlíčci, kteří setrvají v autě po dobu, než si jejich majitel v rychlosti nakoupí, ale bohužel a zcela nepochopitelně i malé děti. Už během patnácti minut přitom může nastat doslova boj o život. O něco méně medializované, ne však méně nebezpečné jsou případy, kdy problémy způsobí obyčejný nápoj.
Víte, že od roku 2023 je výslovně zakázáno ponechávat plastové nápoje během léta uvnitř rozpálené kabiny? Hasičský sbor vás dokonce za tento přestupek může pokutovat. Ponechá-li majitel vozu láhev od nápoje například v prostoru pod zadním sklem nebo na palubní desce pod čelním sklem, ohrožuje nejen svůj vůz, ale také bezprostřední okolí. „Nastupuje takzvaný efekt lupy. To znamená, že pokud sluneční paprsky prostupují lahví s vodou, nastupují takové teploty, které zapříčiní vznícení některých materiálů. Třeba čalounění a podobně,“ varovala pro CNN Prima News mluvčí hasičů Martina Götzová.
Velikost případné škody přitom nesouvisí s velikostí předmětu. Hasičský záchranný sbor publikoval na sociálních sítích i video, kde je názorně vidět, jak efekt lupy funguje a jako příklad byla použita láhev o objemu 0,5 litru. Během zhruba dvaceti minut na přímém slunci propálila petka hravě díru do papíru.
Vedro nedělá dobře ani syceným nápojům. Při vysokých teplotách se jejich obsah může rozpínat a nápoj vybouchne - jednoduché řešení, jak zcela zlikvidovat interiér, nehledě na fakt, že samotný akt může řidiče vyděsit natolik, že naruší jeho koncentraci při samotné jízdě, z čehož následně plynou i další rizika.
Podobné případy byly zaznamenány i v případě obalů z plechu, nakumulovaný plyn dokáže rozpárat i dno či nápoj vymrštit překvapivě vysokou rychlostí – obezřetnost tedy platí i při užívání energetických nápojů a sycených slazených nápojů. Doslova apokalypsu za desítky tisíc pak mohou způsobit i jiné plynem plněné předměty. Dokonce i obyčejný zapalovač nebo deodorant. V americkém Woodlawnu způsobil výbuch dokonce takové škody, že bylo celé vozidlo na odpis, jen krátce na to se podobný případ opakoval ve Vancouveru, kdy se v autě rozlétl natlakovaný lak na vlasy rychlostí, že prorazil i velmi odolné přední sklo.
Pet láhve se zbytky nápojů by v autě neměly zůstávat ale i z jiných důvodů. Podle mnohačetných studií se do nápojů při vysokých teplotách uvolňují nežádoucí látky, což potvrzuje i potravinářský chemik Jiří Brát. „Někde mezi 40 a 60 stupni dochází ke zvýšenému riziku a v podstatě nárůstu migrujících látek,“ poznamenal pro CNN.
Ještě větší nebezpečí vzniká, pakliže jde o nápoje, které obsahují kyseliny a konzervační látky, čím vyšší bude teplota a čím kyselejší bude nápoj, tím víc nežádoucích látek se do nápoje uvolní. Jednou z nich je například antimon, který je pro lidské tělo obtížně vylučitelný. Ohrožené jsou pak nejvíce rizikové skupiny – senioři a děti, pro které mohou být i nižší koncentrace vysoce problémové. Podobný účinek může pak nastat i ve skleněných výlohách, které jsou obráceny ke slunci. I zde dochází k exhibici karcinogenů, nápoje navíc podléhají zkáze vlivem množení bakterií.
06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.
06.09.2024 | Světové ceny potravin se v srpnu mírně snížily. Pokles cen cukru, masa a obilovin totiž převážil nad zdražením mléčných výrobků a rostlinných olejů. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Cena cukru se podle zprávy dostala na nejnižší úroveň za téměř dva roky.
11.09.2024 | Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o spotřebních daních, která především zmírňuje podmínky, za nichž mohou majetkově nebo personálně propojené minipivovary dosáhnout na nižší sazbu spotřební daně z piva. Sněmovna ji dnes propustila do závěrečného čtení. Pozměňovací návrh k ní v dnešním druhém čtení nikdo z poslanců nevznesl.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.