09.06.2021 Jana Čiháková
Počátky a jasnou historii prostředků na povzbuzení touhy asi jen sotva přesně vypátráme, nicméně zmínky o nich jsou obvyklou součástí mnoha dávných textů. Historie zná dokonce i mnoho, řekněme, kontroverzních afrodiziak, přičemž některá z nich mohla bezprostředně ohrozit i život.
Lepkavá hmota zbarvená dozelena či hněda je součástí dělohy klisny. O jejích afrodiziakálních účincích byli přesvědčeni zejména Římané na počátku našeho letopočtu. Odběr byl relativně jednoduchý, stačilo setřít část hmoty těsně po porodu z jazyka novorozeného hříběte.
Jedovatá středomořská bylina, hojně využívána ve středověku během čarodějnických rituálů. Je známá pro své psychoaktivní účinky. Ve starověkém Egyptě byla považována za rostlinu lásky, a také starověcí Řekové jí připisovali značné afrodiziakální účinky. Zvláštní pozornost byla věnována také tvarům kořene připomínajícím penis.
Rozemletý roh živočicha, který stojí na pokraji vyhubení. Prášek z něj býval tradičně používán jako afrodiziakum.
Brouk méně známý pod jménem puchýřník lékařský výrazně zelené barvy. Výtažky z něj se využívaly do nápojů pro své afrodiziakální účinky, a to díky látce kantharidin vyvolávající erekci. Šlo však o značně nebezpečnu záležitost, protože kantharidin je zároveň prudký jed. Tuto formu povzbuzení využíval také francouzský král Jindřich IV. nebo španělský král Ferdinand II. Aragonský, který na předávkování údajně zemřel.
Pokrm původem z Jihovýchodní Asie, rozšířený především na Filipínách. Jde o oplodněné kachní vejce, které se udržuje v teple tak dlouho, než se vyvine zárodek (cca 2 – 3 týdny). Poté se uvaří v páře a konzumuje se vcelku. Pochoutka měla podporovat mužskou potenci.
Specialita nazývaná také kolumbijský kaviár je tamními velice ceněna nejen pro nahořklou osvěžující chuť, ale i díky svým údajně afrodiziakálním účinkům. Musí však jít o speciální mravence hormigas culonas, pro které je typické objemnější pozadí.
Afrodiziakum ze Zimbabwe. Místní obyvatelé tvrdí, že paviání moč má řadu ozdravných účinků včetně potíží s potencí. Konzumuje se obvykle s pivem.
Text Lea Raif, foto shutterstock
04.09.2024 | Zavedení recyklačního poplatku za tištěné letáky přinese zdražení zboží a služeb. Obchodníci budou nuceni promítnout zvýšené vstupní náklady do spotřebitelských cen. Návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka je v rozporu s realitou tržního prostředí a ignoruje závažné ekonomické a sociální dopady na spotřebitele i obchodníky.
10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.
05.09.2024 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej želatinových bonbonů, které obsahují látku muscimol. Jde o neurotoxin, tedy silný tlumič centrálního nervového systému, a halucinogen vyskytující se v muchomůrce červené. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.