16.03.2023 Jana Čiháková
Jihočeští veterináři řeší případ chovatele, který opakovaně dodal na jatka nemocné a trpící kachny. Na chovatele podali veterináři trestní oznámení, případ vyšetřují policisté. ČTK to řekli zástupci jihočeských veterinářů.
"Ty kachny byly v hodně tristním stavu. Jsou to kachny, tak to možná na někoho nezapůsobí tak, jako kdyby to byli pejsci. Ale trpí úplně stejně. Měly i neurologické příznaky z prostředí, nebyly schopné stát," popsala ČTK právnička jihočeské veterinární správy Ludmila Plzová. Chovatel z Českobudějovicka dodal na jatka v Mirovicích kachny, které byly málo vykrmené a nebyly zdravé. Přestože to veterináři řešili, situace se opakovala a kachny tam v podobném stavu dodal znovu. Veterináři na něj podali trestní oznámení. Přes pětinu kachen, jež na jatka dodal, se muselo vyhodit.
"Zjistili jsme, že chov je velmi nevyhovující. I stav té stáje nebyl ideální. Chovatel to nepovažoval za nic mimořádného, ke kachnám asi přistupoval spíš jako k výrobnímu prostředku. Považoval to za standard," řekla ČTK Lucie Filásová z jihočeské veterinární správy. V hale, kde muž kachny choval, našli veterináři kusy kostí, zobáků, zdechliny. Chovatel to podle veterinářů řešil tak, že to překryl další vrstvou podestýlky. Zfalšoval také některé doklady.
Loni udělali veterináři 677 kontrol zaměřených na péči o pohodu zvířat. Z toho byla téměř polovina poté, co dostali podnět od lidí. Podnětů přibylo meziročně o čtvrtinu. Ze 326 kontrol udělaných na základě něčího tipu zjistili veterináři porušení zákona při 84 z nich. Jiným z vážných případů byla situace kobyly, jíž chovatel dva roky nezastřihl kopyta, v kůži měla dokonce i zarostlé lanko.
Jihočeští veterináři uložili loni pokuty za 2,3 milionu korun, dostali se tak na stav před covidem. Při koronakrizi bylo sankcí méně, protože bylo obecně méně kontrol kvůli různým omezením spojeným s pandemií. Mezi přestupky převažují případy, kdy veterináři odhalí neočkované a nečipované psy. Častým porušením zákona jsou nevhodné podmínky chovu.
Neubývá ani restaurací, kde veterináři najdou problémy. "Pravděpodobnost, že narazíme na restauraci, kde nic nezjistíme, je malá," řekla Plzová. Veterináři prověřují, jak hospody zacházejí s masem, jak skladují mražené, zda mohou doložit jeho původ. "Jde hlavně o to, že restaurace často potraviny zamrazí, ale neví, kdy je zamrazily, co zamrazily. Nacházíme tam různé balíčky, kdy nevíme, co to je," řekla Plzová. Pokuty hospodským jsou v desítkách tisíc Kč, zpravidla do 50.000 korun.
17.08.2024 | Na německé dálnici A17, která vede jižně od Drážďan až k českým hranicím, našli celníci v bulharském autobuse 250 kilogramů zkaženého sýra. Agentuře DPA to dnes sdělila drážďanská celní správa. Ve stejném vozidle celníci nalezli i 120 kilogramů medu z Turecka. V jiném bulharském autobuse zajistili 40 kartonů cigaret v sáčcích schovaných za poslední řadou sedaček.
05.09.2024 | Majitel a zakladatel firmy na výrobu potravin a pochutin z hmyzu Grig Adam Dostál otevřel ve Veverských Knínicích na Brněnsku patrně první bezobslužnou prodejnu v Česku, do které lze vstoupit i bez aplikace v chytrém telefonu a bankovní identity. Stačí tlačítkový telefon a vstupní kód zaslaný prostřednictvím sms. Bezobslužné prodejny bez personálu jsou podle něj fenoménem budoucnosti, který stále stojí na začátku, řekl ČTK.
12.09.2024 | Pět lidí skončilo ve Francii na jednotce intenzivní péče poté, co se nakazili botulotoxinem z kontaminovaného pesta. Jak dnes informoval zpravodajský server BBC News, otravu v departementu Indre-et-Loire v západní části střední Francie mohla způsobit místní značka omáčky z divokého česneku kontaminovaná nebezpečným neurotoxinem.
Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.